Ексклюзиви
вівторок, 27 травня 2025 20:13

Козирний Taurus Фрідріха Мерца. Берлін намагається сплутати карти Трампу і Путіну

Козирний Taurus Фрідріха Мерца. Берлін намагається сплутати карти Трампу і Путіну
Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц заявив, що не має ілюзій щодо швидкого закінчення війни і закликав підтримувати Україну. Фото: eastnews.ua

Поки у Білому домі демонструють, що хочуть прямого діалогу з Путіним, у Європі зробили несподіваний хід, котрий змушує Трампа чіткіше формулювати свою позицію.

З початку тижня в Росії на всіх владних рівнях чиновники усіх рівнів аж до Путіна включно скаржилися на обстріли своїх прикордонних регіонів невідомими дронами. Кремлівський диктатор навіть сказав, що російську сторону нібито "змусили" розпочати так звану "СВО". Та приводів для нарікань у росіян найближчим часом побільшає.

Канцлер Німеччини Фрідріх Мерц повідомив: "Більше немає жодних обмежень за дальністю на зброю, котра постачається Україні".

За його даними, йдеться про зброю від Франції, Великої Британії, Німеччини та США.

Речник Путіна Дмитро Пєсков назвав рішення "доволі небезпечним". На ранок 27 травня стало відомо, що Кремль зробив запит на екстрене засідання Радбезу ООН через "спроби ЄС завадити мирному врегулюванню конфлікту в Україні", пояснив перший заступник постпреда РФ при ООН Дмитро Полянський.

Та ключова інтрига: за якого саме президента Сполучених Штатів Америки було знято обмеження на дальність ударів? Адже Мерц сказав "кілька місяців тому", що цілком може означати і "грудень 2024 року", і "січень 2025 року".

Білий дім обирає

Згодом віце-канцлер Ларс Клінґбайль уточнив: жодних домовленостей, котрі б виходили поза рішення попереднього уряду, немає. Заява неоднозначна: або Джо Байден справді дав неофіційну відмашку на "далекобійку" і Олаф Шольц знав про це, або він встиг погодити відповідне рішення вже за Дональда Трампа.

обидві версїі суперечать публічним висловлюванням Шольца проти постачання Україні далекобійних ракет Taurus

Обидві версїі суперечать публічним висловлюванням Шольца проти постачання Україні далекобійних ракет Taurus. І чинний президент США, котрий досі не прокоментував заяву Мерца, або залишить за замовчуванням рішення в силі (якщо воно є), або публічно виступить проти. І тепер будь-який із наступних кроків Трампа свідчитиме про пріоритет у якомусь із варіантів мирного треку в Україні.

Зберегти трансатлантичну єдність

26 травня Мерц взявся прогнозувати: очікує тривалих бойових дій Росії в Україні, оскільки Кремль відмовився від перемовин у Ватикані. Нагадаємо, 26 травня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан зустрівся з Путіним, у підсумку обидві сторони заявили про продовження переговорів по Україні за посередництва Туреччини.

Євросоюз готується до напружених тарифних переговорів зі США

Євросоюз готується до напружених тарифних переговорів зі США 29 травня. На фоні цього чинний канцлер Німеччини активізує альянс із Великою Британією і Францією та наголошує на готовності НАТО до тривалого протистояння з РФ.

У США можуть позитивно сприйняти ці заяви, оскільки Дональд Трамп неодноразово вимагав від членів Альянсу збільшення видатків на оборону. За російської агресії вимога набуває практичного сенсу. На додачу, співпраця США з ЄС буде збережена.

У цю картинку погано вписується схильність чинного президента США до прямих переговорів із Путіним. Хоча і з цим не все однозначно.

Натяк на "пекельні" тарифи

26 травня сенатор-республіканець і один із найближчих соратників чинного президента США, Ліндсі Грем, опублікував звернення, де порівняв ситуацію в Україні з Афганістаном і закликав Трампа підтримати законопроєкт про 500% тарифи на імпорт з країн, котрі закуповують нафту у РФ.

Документ, за даними Грема, схвалюють 82 сенатори. Він також оприлюднив цікаву деталь: Трамп просив Путіна викласти на папері вимоги для припинення вогню. Залежно від того, що там буде написано, "ми знатимемо, який курс обрати. Сенат готовий до будь-якого розвитку подій".

Жорсткий розворот

А вже сьогодні Трамп заявив, що Путін "грається з вогнем" і що з його, Трампової милості, з Росією ще не сталося "багато поганих речей".

Ці вислови та ще погрози санкціями можуть означати підготовку до жорсткого розвороту США від Росії. Якщо особисто чинний президент США озвучує "пряники" для Путіна, то його оточення готує "батоги". Одним із таких болючих може стати саміт НАТО.

Медіа пишуть про занепокоєння генсека Альянсу Марка Рютте. Він хоче уникнути суперечок через Україну, натомість зосередитися на фінансовому питанні. Але той же Рютте називає альянс "Іран - КНДР- Китай" союзниками Росії в українській війні. Тарифи 500%, про які казав Грем, насправді найпотужніше б'ють по Китаю.

У Росії звертають увагу на інше: на тлі натяків США про скорочення військової присутності у Європі американці та НАТО нарощують сили і резерви на півночі континенту. Як заявила на брифінгу 27 травня офіційна представниця МЗС РФ Марія Захарова, це "підвищує ризики зіткнення".

Трамп на дроті

Подальша тактика Трампа щодо Росії та Україні залежатиме не лише від успіхів примусу Путіна до миру, а й від іншого важливого чинника, розповів Gazeta.ua заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко.

Чинний президент США залежить від громадських настроїв, звернув увагу експерт, тому вимушений балансувати між прагненням "налагодити відносини" з Путіним і негативним іміджом РФ та керівництва в очах американців.

Як показало опитування NBC News у березні цього року, лише 3% опитаних американських виборців ставляться до Путіна позитивно, а 84% − негативно, при цьому Україну у цій війні підтримують 61% опитаних. На запитання кому більше симпатизує Трамп, 49% опитаних вважають, що - Росії, але 40% - нікому.

Отже, позиція громадськості і нової американської адміністрації майже протилежні, причому соціологи не можуть пригадати аналогічної ситуації в минулому, додав Міщенко. Відтак президент буквально наче балансує на дроті. До чого може призвести таке балансування, свідчить історія з тарифами. "Громадська думка в США переважно негативно відреагувала на нову митну політику, тому Трамп вирішив здійснити "відкат", - пояснив експерт.

І це пояснює активізацією європейців по українському треку. З огляду на настрої американців, у Трампа є ресурс для підтримки, якщо він відкине вимоги Путіна. Але тоді йому доведеться посилити трансатлантичну співпрацю.

Зараз ви читаєте новину «Козирний Taurus Фрідріха Мерца. Берлін намагається сплутати карти Трампу і Путіну». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8759
Голосування "Розумна мілітаризація" від Міноборони
  • Держслужбовців потрібно брати на роботу лише після військової підготовки
  • Це має бути однією з вимог і для балотування в органи місцевого самоврядування, парламент та суди
  • Для держслужбовців військова підготовка не повинна бути обов'язковою
  • Мені байдуже
Переглянути