
Верховна Рада України готується до розгляду в другому читанні законопроєкту №12414, який, на думку Національного антикорупційного бюро України, фактично знищує незалежність антикорупційних органів.
В останній момент до документа внесли поправки, що істотно розширюють повноваження Генерального прокурора щодо діяльності НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Про це йдеться в офіційній заяві НАБУ.
Серед головних новацій, які пропонуються до ухвалення, - можливість для Генерального прокурора:
- витребовувати справи НАБУ та передавати їх іншим прокурорам;
- надавати детективам НАБУ обов'язкові письмові вказівки;
- змінювати підслідність справ, передаючи їх іншим слідчим органам;
- самостійно закривати розслідування за клопотанням сторони захисту;
- вирішувати спори про підслідність;
- підписувати підозри топпосадовцям без участі САП;
- виключно вирішувати, хто входитиме до групи прокурорів у справах, - без участі керівника САП.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У НАБУ прокоментували підозру своєму працівнику у співпраці з ФСБ
У НАБУ вважають, що у разі ухвалення законопроєкту керівник САП перетвориться на номінальну фігуру, а саме бюро фактично стане підрозділом Генпрокуратури. Це, на думку антикорупційного органу, знищить незалежність системи, яку Україна вибудовувала з 2015 року.
Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності вже підтримав зміни до Кримінального процесуального кодексу, які зроблять НАБУ і САП підзвітними Генпрокуратурі. Законопроєкт з відповідними пропозиціями був рекомендований до розгляду в парламенті. Засідання комітету відбулося вранці 22 липня.
Водночас, як повідомляє "Українська правда", частина народних депутатів - зокрема голова комітету Сергій Іонушас, перший заступник Андрій Осадчук і керівник підкомітету з питань кримінального законодавства Олександр Бакумов - не були присутніми на засіданні. Деякі члени комітету дізналися про ухвалені рішення вже після факту.
НАБУ закликає народних депутатів утриматися від голосування за законопроєкт у його нинішньому вигляді, адже його ухвалення може остаточно зруйнувати незалежну антикорупційну інфраструктуру України. Відомство попереджає, що це ставить під загрозу не лише подальшу боротьбу з корупцією, а й міжнародну підтримку країни.
Очікується, що Верховна Рада може розглянути документ у другому читанні вже сьогодні, 22 липня.
Служба безпеки України та Офіс генерального прокурора викрили на веденні бізнесу в РФ одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова.
Високопосадовець із дислокацією у місті Дніпро координує діяльність Бюро у прифронтових областях України (Дніпропетровська та Запорізька), при цьому має контакти з представниками країни-агресорки та допомагає своєму батьку-підприємцю вести незаконну торгівлю з Росією.
Коментарі
1