Ліванський парламент обрав президентом головнокомандувача Збройними силами країни Джозефа Ауна. Хоча він вважається прозахідним кандидатом, парламентське представництво угруповання "Хезболли" у другому турі підтримало його. Тож Аун зібрав 99 зі 128 голосів.
Переможець змінив військову форму на цивільний костюм, у якому й присягав своєму народові. Він пообіцяв "нову еру" для Лівану, де буде державна монополія на зброю, звільнення від ізраїльської окупації та загалом нова стратегія оборони держави.
Для Лівану обрання президента є фіналом періоду невизначеності з жовтня 2022 року. Тоді завершився термін президента Мішеля Ауна, креатури "Хезболли". Варто зазначити, що попередній президент попри співзвучність прізвища не є родичем новообраного. Відтоді всі спроби обрати наступника зазнавали поразки через нестачу голосів у парламенті як у прозахідних, так і у проіранських фракцій. Нині перемога Ауна означає суттєве послаблення проіранських сил у Лівані.
Злива привітань Ауну
Джозефу Ауну виповнилося 60 років і він був названий пріоритетним кандидатом для Сполучених Штатів, а також підтримуваним Саудівською Аравією. Чинний президент США Джозеф Байден привітав його майже відразу після обрання і спрогнозував, що Джозеф Аун відіграватиме "вирішальну роль в управлінні" країною, доки вона "відновлюється і перебудовується".
Переможець виборів був важливим фігурантом в укладанні угоди про припинення вогню між Ізраїлем і "Хезболлою" у листопаді 2024 року. Ця угода вважається одним зі значних здобутків Байдена на посаді президента. Але це не означає, що Джозефу Ауну буде легко.
Французьке МЗС, вочевидь, з огляду на досвід власної країни останніх місяців, радить сформувати сильний уряд, котрий буде здатен "провести необхідні для економічного відновлення, стабільності й суверенітету реформи".
Добрі друзі
Оглядачі The Washington Post звертають увагу, що парламентське представництво "Хезболли" у першому турі голосування 9 січня 2025 року вкинуло до урн порожні бюлетені для демонстрації того, на скільки голосів може розраховувати прозахідний кандидат без них. Виявилося, що до 86 "за", необхідних для обрання, Аун не дотягував. Як йому вдасться роззброїти або бодай взяти під контроль арсенали "Хезболли", досі незрозуміло.
Але зрозуміло, що у Лівану будуть добрі відносини з Україною. Президент Володимир Зеленський привітав Джозефа Ауна, побажав швидкого врегулювання кризи у Лівані та висловив сподівання на "конструктивну взаємодію" на основі взаємоповаги до суверенітету і територіальної цілісності наших держав. Посол України в Лівані Олександр Овчаров, який спостерігав за інавгурацією, зауважив: "Упевнений, що українсько-ліванські відносини мають гарні перспективи до подальшої активізації", а сам Ліван стане надійним і стабільним партнером України.
Східні сюрпризи з Кіпру
Активнішим виявився президент Кіпру Нікос Хрістодулідіс: не лише привітав, але й полетів до Лівану, бо близько знайомий з новим президентом. До слова, очільник Кіпру напередодні зустрівся з президентом Ізраїлю Іцхаком Герцогом і міністром закордонних справ Об'єднаних Арабських Еміратів Адбаллахом бін Зайєдом і обговорив з ними безпеку в регіоні. Тому, напевне, Хрістодулідісу є що розповісти Ауну.
Генсек ООН Антоніу Гутерріш привітав Ауна та, як і французи, закликав якнайшвидше сформувати уряд. Цікаво, що і в Росії привітали результативність президентських виборів у Лівані: сподіваються на відновлення широкої національної згоди. Добрі побажання висловив і президент Палестини Махмуд Аббас. Своєрідно зреагував Ізраїль: представник армії країни Авіхай Адраї застеріг жителів Лівану від повернення до своїх домівок на південь від лінії розмежування.
Екзамен з практичного врегулювання
Перше випробування для нового ліванського президента настане вже 26 січня. Цього дня, за угодою про припинення вогню, Ізраїль має вивести свої військові підрозділи з південного Лівану.
Натомість на цю територію повинні зайти бійці ліванських збройних сил. Більш реалістичним є сценарій, за якого ізраїльські бійці залишаються на даній території. У такому разі, Аун зможе зберегти широку підтримку у парламенті та без шкоди для свого рейтингу готувати помсту Ізраїлю "за завдане зло", як він висловився в інавгураційній промові. Це можливо, на даний час, за рахунок розподілу посад в уряді, котрий має більше повноважень, ніж президент. Так, відповідно до законодавства Лівану, за президента-мароніта (прихожанина східнокатолицької християнської церкви) прем'єром має стати сунніт (течія ісламу), а спікером парламенту - шиїт (течія ісламу). Згідно з джерелами західних ЗМІ у парламенті Лівану, після невдалого для Ауна першого туру голосування він провів переговори з представниками проіранських фракцій "Хезболла" і "Амаль". За підсумками перемовин, "Хезболла" нині, за різними даними, може сподіватися на контроль за шиїтськими урядовими посадами. Анонімний чиновник-джерело західних ЗМІ стверджує, що без угоди з угрупованням Ауну не вдасться взяти під контроль його збройні склади, а реалізувати монополію держави на зброю майже неможливо.
Багато сподівань
На Джозефа Ауна покладається багато сподівань. Він був обраний головнокомандувачем у 2017 році і набув популярності завдяки нестандартним рішенням. Так, заради збереження чисельності та бойової здатності збройних сил країни він на тлі економічної кризи 2019-2024 років дозволив військовим цивільні підробітки. На користь нового президента і те, що він пройшов кар'єрними сходами в армії з кадета до головкома і, нарешті, до компромісної фігури, в якій вбачають порятунок Лівану.
"Неефективність того, що було, підштовхувала лідерів Ірану, нарешті до ухвали політичних рішень, - зауважив старший аналітик по Лівану в Міжнародній кризовій групі Девід Вуд. - Хоча ліванські еліти, попри катастрофічну економічну кризу відкладали вибори президента, тиск від крихкої угоди про припинення вогню і повоєнне відновлення виявився занадто сильним, щоб ігнорувати".
Стрибки для генералів
Обрання головкома президентом у Лівані задля виводу країни з глибокої кризи може бути одним зі сценаріїв для України. У безлічі українських пабліків точаться розмови про те, що колишній головком ЗСУ Валерій Залужний міг би конкурувати з чинним президентом Володимиром Зеленським на виборах. Утім, в Україні ситуація принципово інша, військо відіграватиме найближчими роками одну із провідних ролей. Деякі експерти говорили про "українського Шарля де Голля" або порівнювали Зеленського з ним, інші критикують президента за мілітарі-костюм. І чинний український президент, і колишній головком коментують майбутні вибори розмито. Залужний порадив спершу "зберегти державність", Зеленський взагалі уникає відповідати про ймовірність своєї участі у перегонах. При цьому є подібність у деяких епізодах мирних процесів на Близькому Сході та в Україні. Зокрема, це угоди про припинення вогню, обміни полоненими і спільний пакет збройної допомоги для України, Ізраїлю, Тайваню, котрий ухвалили навесні 2024 року у Конгресі США.
Коментарі