— Випробовування буде важке. Ми готові грати активну роль, щоб добро перемогло, — говорить лідер партії "Голос" 44-річний Святослав Вакарчук на брифінгу у виборчому штабі після оголошення результатів Національного екзит-полу 21 липня.
За даними опитування "Голос" отримав 6,5%.
О 17:40 на вході концертного клубу "Стерео плаза" на просп. Валерія Лобановського у столиці журналісти проходять контроль. Тут розташований виїзний штаб політсили. На руку чіпляють синій браслет. Охоронець просить показати сумку. Акредитувалися 200 представників ЗМІ.
У коридорі оранжевий стенд із зображенням України та слоганом "Гучний початок справжніх змін". На ньому всі охочі роблять підписи. "Притулу в Раду" — написано червоним маркером.
Для відвідувачів працює три зони — зали для брифінгів, фуршету і відпочинку. Всередині — майже сотня людей. Окреме приміщення для працівників штабу. Туди пресу не пускають.
Політолог 31-річний Микола Давидюк іде 27-м у списку партії.
— Явка невисока, — каже, пропонує присісти на м'які пуфи. — Найгірші порушення і фальсифікації очікують на одномандатних округах. Старі корупціонери по мажоритарці хочуть потрапити в парламент. Було багато чорних матеріалів, запускали СМС-розсилки. Кількість грошей, потрачених проти нас, більша за те, що ми витратили на кампанію (за даними руху "Чесно", на виборчий фонд партії станом на 10 липня надійшло 78,1 млн грн. — ГПУ).
Ідемо у владу, щоб змінити політичні покоління. Відібрали команду за середнім віком 37 років — досвідчених і нових. Усі відбулися в бізнесі, громадському середовищі, юриспруденції. Хочемо боротися з олігархами, розбити монополії, запустити українську економіку. Тоді відбудуться якісні зміни, які відчує українець.
Офіціанти накривають столи. У меню — сирні кульки, асорті салямі, шинка, хумус, овочі, салат із креветками, філе білої риби, медальйони з телятини, куряче філе, овочі гриль. Із напоїв — соки, мінеральна вода, кава. З алкоголю — біле та червоне вино, шампанське.
— Безумовно, "Слуга народу" буде домінуюча в коаліційній угоді, — говорить голова партії "Голос" Юлія Клименко, 42 роки. — Про співпрацю ми готові розмовляти з проукраїнськими силами. З проросійським "Опоблоком — За життя" — точно ні.
Грає електронна й рок-музика. На екранах показують інтерв'ю з Вакарчуком, звучить пісня "Океан Ельзи" "На лінії вогню".
У фуршетній залі збираються понад дві сотні людей.
— Не могло вийти все, що планували, — говорить журналіст 50-річний Сергій Рахманін, восьмий у виборчому списку "Голосу". Каже, залучили до роботи понад мільйон волонтерів. — Кампанія була швидка. Ми молода політсила, не мали регіональних структур. Часу і ресурсів було обмаль, щоб достукатися до виборця. Конкуренція не була здорова. Кампанію з дискредитації нас вели активно, зокрема на заході країни.
Майбутній парламент стане найскладніший у новітній історії України. Йому буде важко структуруватися, виробляти правила гри. Від того, наскільки швидко й безболісно це вдасться, можна буде судити про його ефективність. Парламент може прожити рік, може — п'ять. У нього є шанси стати як найбільш ефективним, так і навпаки.
О 19:50 до штабу заходить Святослав Вакарчук. У білій сорочці, джинсах і кросівках. На екрані показують результати екзит-полу, цифру "Голосу". Йде на сцену.
— Люди проголосували за зміни, — каже Святослав. — Ідемо в парламент міняти правила політики. Як в альпінізмі — піднялися на базовий табір, збираємося закріпитися і рухатися вгору. Основоположним є рух України до євроатлантичних структур, правило "закон один для всіх". Із першого дня у Верховній Раді почнемо працювати над законопроектами про демонополізацію, зміну й очищення судової системи. Депутати мають спуститися з небес на землю і почати жити, як звичайні люди. Ходити на роботу. Індульгенції у вигляді недоторканності не буде. Ми готові йти разом із тими, хто теж хоче змінювати країну.
Виступає 9 хв., йому аплодують дев'ять разів. Ще 10 хв. спілкується з пресою.
— Найсумніші цифри, що державне фінансування отримує партія Шарія (прокремлівський блогер, публікує матеріали антиукраїнського спрямування. — ГПУ). Ще один кошмар — як проголосував Київ, — говорить про результати телеведучий 35-річний Богдан Буткевич. — У моєму 216-му окрузі проходить людина від "Слуги народу" Леся Забуранна. Про неї в інтернеті є дві речі. Що вона займається сільським туризмом, дві незабрані посилки з "Нової пошти" і жодної зустрічі з виборцями. А людина виграє. І таких у парламенті буде 205–210. Усі шанси, що "Слуга народу" отримає монобільшість.
О 21:00 люди продовжують спілкуватися за фуршетом. Ді-джей грає музику. Молодь танцює. Вакарчук робить селфі з охочими.
О 22:15 дають завершальний брифінг.
— Країна втомилася від виборів, — каже Юлія Клименко. — Треба всім видихнути, спокійно подивитися, як працюватиме парламент наступні 12 місяців. І після цього приймати рішення, зокрема, і про місцеві вибори.
Коментарі