Керівник Держуправління справами 31-річний Сергій Березенко виграв вибори в окрузі №205 у Чернігові. У неділю за нього проголосували вдвічі більше людей, ніж за найближчого конкурента — дніпропетровського бізнесмена 45-річного Геннадія Корбана. Перший ішов від "Блоку Петра Порошенка", другий — від партії "Укроп" олігарха Ігоря Коломойського.
Цю виборчу кампанію називали однією з найбрудніших в історії України. У місті ловили представників Березенка, які пропонували по 400 грн за голос за їхнього кандидата. Від Корбана жителів годували гарячими обідами й роздавали продуктові набори. Обидва встановлювали дитячі майданчики, привозили співаків.
— В Чернигове произошел дефолт власти. Судиться не будем. Березенко получит мандат. Но от него плохо пахнет. Было задействовано много предвыборных технологий времен Януковича, — прокоментував свою поразку Корбан.
— У влади була мета за будь-яку ціну провести свого кандидата, що вони й зробили, — каже політолог 36-річний Тарас Загородній. — Це така примха Порошенка. Спочатку з округу прибрали депутата, який там переміг торік — поставили на губернаторство. Потім були якісь домовленості з Валерієм Дубілем, який тут вигравав 2012 року. Щоб він зайшов у парламент за списком "Батьківщини", змусили Дмитра Шлемка скласти мандат. Навіщо такі складнощі? Кажуть, Березенко очолить фракцію "Блоку Петра Порошенка". Але хіба в ній більше немає гідної людини для цього? (зараз керівником парламентської фракції "Блоку Петра Порошенка" є колишній міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. — "ГПУ").
За рахунок чого Березенко обійшов Корбана?
— Скуповування голосів через соціальні договори показало свою ефективність. Документ був із красивою голограмою, особистим підписом кандидата в депутати. Ті, хто підписали його, вважали себе зобов'язаними проголосувати за Березенка. План був скупити 60 тисяч голосів. Вийшло взяти 16 тисяч. Корбан скупкою не займався. Він годував людей. У результаті гроші перемогли гречку.
Плюс — адміністративний ресурс. Зареєстрували двох двійників для Корбана, які поміняли паспорт у червні. ЦВК зробила вигляд, що цього не помітила. За указом президента ще була створена Рада регіонального розвитку. В Чернігів поїхали міністри. За два тижні до виборів містом раптом зацікавився губернатор Одеської області Саакашвілі. Коли в тебе державний апарат, силовики, ЦВК й окружні комісії, програти вибори складно. Технології Януковича використали в квадраті.
Але голова ЦВК Михайло Охендовський стверджує, що вибори відбулися без суттєвих порушень.
— Він отримав від Адміністрації президента орден Ярослава Мудрого. Тому важко уявити, що сказав би щось інше. Голова ЦВК проводив вибори 2012-го і взагалі підпадає під люстрацію. Однак продовжує малювати результати. Чомусь ніхто не говорить, що повноваження Охендовського давно закінчилися. Ці вибори можна вважати нелегітимними, бо такими є більшість членів Центрвиборчкому.
Експерти закликали зняти з виборів обох фаворитів — Березенка і Корбана.
— За нинішнім законом, зняти кандидата фактично нереально. Немає юридичних підстав. Наприклад, хтось довів факт підкупу виборців. ЦВК лише виносить попередження.
Голосувати прийшли трохи більше третини виборців. Чому така низька явка?
— Місто лякали тим, що в день виборів можливі провокації та заворушення.
Що засвідчили вибори в Чернігові?
— Програш Порошенка. Президент понизив свій статус. Дії його представників нічим не відрізнялися від того, що робили люди олігарха Коломойського.
Коментарі
6