Парламент ухвалив закон "Про засади запобігання та протидії корупції". Ним передбачили, що чиновники мають вносити до декларації про доходи тільки ті витрати, які дорівнюють або перевищують 150 тис. грн.
— Якщо разова витрата не перевищуватиме 150 тисяч, дозволено не вказувати її. Але ж тоді щодня протягом року можна скуповуватися на 149 тисяч гривень і не зазначати це в декларації, — каже нардеп-"нунсівець" 60-річний Геннадій Москаль. — Тобто чиновники можуть майже вільно витрачати гроші, які до них надійшли невідомо як. Це не запобігає корупції, тому президент має заветувати закон і направити назад до парламенту зі своїми зауваженнями.
Як чиновник можна обійти норму про декларування видатків, роблячи великі покупки на суму понад 150 тисяч?
— Наприклад, він пише в декларації, що має дві машини, на наступний рік — чотири. Каже, що дві нові — не одноразова покупка. Спочатку купив кузов, потім — колеса. Або частинами викупив величезний будинок. Кожен день давав по 149 тисяч і купив його за кілька мільйонів.
Звідки виникла сума 150 тисяч гривень?
— Цей закон направлений на високопосадовців, у яких великі зарплати. Наприклад, 220 тисяч гривень на рік. Донедавна посадовець вписував лише зарплату. А міг витрачати 45 мільйонів гривень на купівлю квартир, машин. Ніхто цього не контролював.
Яку граничну суму треба було зазначити в законі? Адже комуніст Валерій Бевз стверджує, що її необхідно буде переглядати за три-чотири роки через інфляцію.
— Ніякої статичної суми не повинно бути. Треба було чітко розписати, як витрачаються доходи. Ніхто не каже, що треба приносити чек на покупку хліба в супермаркеті. Народ не це цікавить. Якщо ти на державній службі і збільшив свої статки, то покажи джерело — зарплату. Якщо чиновник заробляє 40 тисяч, а держава кожен день дозволяє витрачати 149, то таким чином спонукає до хабарів. Цією поправкою про 150 тисяч дали зелене світло подальшому розквіту корупції в Україні.
Коментарі