3 серпня колишній президент Грузії 49-річний Міхеіл Саакашвілі прибув до Варшави.
— Я, як зазвичай, виїхав з Америки. Пройшов паспортний контроль там і в Польщі. Мене запросили керівники країни. В'їхав без проблем. Ніхто не визнає скасування мого паспорта, — каже він. І додає: вирішив не залишатися в США, щоб бути ближче до України — буде готуватися до повернення.
4 серпня Саакашвілі взяв участь в урочистостях до 73-ї річниці Варшавського повстання проти нацизму. Подякував полякам за внесок у "боротьбу України і Грузії проти російського агресора". Також екс-голова Одеської ОДА зустрівся з українською громадою і з представниками владної польскої партії "Право і справедливість".
Наприкінці липня президент Петро Порошенко позбавив Саакашвілі українського громадянства. Офіційною підставою міграційна служба назвала "свідоме подання неправдивих відомостей або фальшивих документів".
Громадянином України екс-президент Грузії став у травні 2015-го й очолив Одеську обласну державну адміністрацію. У листопаді торік Порошенко звільнив Саакашвілі з посади. У лютому він очолив партію "Рух нових сил".
Дати Міхеілу Саакашвілі можливість відстояти у суді громадянство українську владу закликає Литва. Підтримуємо Київ, але вимагаємо не обмежувати права опозиції, каже міністр закордонних справ країни Лінас Лінкявічюс.
— Мета візиту Саакашвілі — показати, що він не в ізоляції. Що його підтримують ключові партнери України по НАТО та ЄС — Польща й Литва, — говорить директор "Інституту глобальних стратегій" 61-річний Вадим Карасьов.
— На Заході Міхеіл Ніколозович має авторитет як реформатор. Тому іміджеві ризики для України високі. Критика Саакашвілі представників української влади послаблює її. Якщо його партію підтримає польська "Право і справедливість" — це може стати ключовим поштовхом до формування потужної правоцентриської сили в Україні. До неї можуть долучитися й нинішні опозиційні парламентські сили. Може визріти європейська альтернатива владі. Це для неї велика небезпека.
— Закордонні поїздки Саакашвілі — це більше піар-хід і гра на нервах української влади, — вважає політолог 33-річний Петро Олещук.
— Впливовість Саакашвілі в Америці чи Європі не слід переоцінювати. На цьому етапі він не буде серйозно впливати і на українську політику. Хоча і не зникне з неї. Цілком може з'явитися в Україні. Хоча тоді прокуратура може поставити питання про його екстрадицію (у Грузії екс-президента звинувачують у розтраті державних коштів і перевищенні службових повноважень. Згідно з рішенням суду, в разі появи в країні Саакашвілі заарештують. — ГПУ).
Коментарі