У неділю, 11 травня, у Донецькій та Луганській областях відбувся так званий референдум щодо їх незалежності. Самопроголошену республіку на Донеччині, за даними її керівників, підтримали 89% учасників голосування. На Луганщині — "за" висловилися майже 98%.
На "референдум" у Донецьку та Маріуполі стояли черги. В обласному центрі працювали 80 дільниць замість звичних для виборів 450, а в Маріуполі — чотири замість майже 200.
— Прийшла на вулицю Прожекторну, 3, у дитячу бібліотеку. Вдома намалювала дулю на листочку. Думала, зайду в кабінку і поміняю малюнок на порожній бюлетень. Заходжу, а кабінок немає. Галочку поставила на столі, де сиділа жінка, яка видавала бланк. Я показала паспорт, а прізвище продиктувала вигадане. Вона не звернула на це уваги. Вкидала бюлетень у картонний ящик, заліплений скотчем. Поряд стояв чоловік із сокирою і бейджем "Донецька народна республіка". Обух стирчав із-за пазухи. Усе це зняла на телефон, — розповідає російською адвокат із Донецька 40-річна Вікторія.
— Потім пішла на другу дільницю — в училище №21 і проголосувала вдруге. Там кабінки зі шторками були. Але час від часу на дільницю зазирали люди в камуфляжі з кобурами, які чергували на вулиці. Заходили і запитували: ніхто не буянить? Можна було проголосувати хоч 10 разів і без паспорта. Це зґвалтування права, а не референдум, — продовжує Вікторія. Прізвище просить не називати.
Жителі Донбасу кажуть, що голосувати дозволяли без паспортів і по кілька разів. А результати у 89%, які нібито показав Донецьк — збігаються з тими, що раніше прозвучали у перехопленій розмові тамтешнього терориста з московським координатором.
— На 16.00 проголосовали 2 миллиона 298 тысяч человек. Это 69 процентов избирателей области, — стверджує Роман Лягін, один із членів уряду самопроголошеної республіки. — А еще у нас есть участки в Москве, Севастополе, Ростове, Санкт-Петербурге.
За самостійність самопроголошеної "Луганської народної республіки" 11 травня віддали голоси майже 98% тих, хто прийшов на дільниці. Такі результати оголосив Олександр Малихін, який називає себе головою ЦВК референдуму. Явку заявили на рівні 81%. Хоч, за словами виконувача обов'язків президента Олександра Турчинова, у псевдоопитуванні взяли участь не більш як третина жителів Донбасу. Соціологи називають ще меншу цифру: до 10% із 6,5 млн людей, які живуть на території двох областей.
— У Луганську організували дві показові дільниці. Туди звезли бюджетників, щоб була видимість масовості голосування. На решті дільниць — безлюдно, — розповідає луганський журналіст Сергій Іванов.
Під Слов'янськом СБУ затримала групу терористів, які везли ящики із 10 тис. заповнених бюлетенів про визначення статусу Донецької області. На всіх були проставлені позначки у графі "так".
У містах Сватово і Троїцьке на Луганщині референдум сепаратистів не дала провести Нацгвардія. Вона заблокувала в'їзди до населених пунктів.
У Красноармійську на Донеччині "референдуму" завадили невідомі в чорній формі. Вони прибули трьома мікроавтобусами-броньовиками. Близько 50 городян перегородили шлях військовим. Зчинилася колотнеча. Люди в чорному стріляли з автоматів у повітря. Один місцевий житель загинув, один — у лікарні, ще одного поранили в ногу.
11 травня на Донбасі відбулося ще одне опитування: за приєднання Донецької та Луганської областей до Дніпропетровщини. У ньому взяли участь понад 2 млн людей. Близько 70% із них — висловилися "за".
Коментарі