"Будемо внаглу порушувати правила. Бо якщо не порушувати, то нічого не буде", — каже нардеп-"литвинівець" 53-річний Валерій Баранов і на червоне світло перебігає дорогу біля Верховної Ради. З іншого боку біля тротуару припаркований його чорний "лексус".
— Коло Ради немає місця для паркування, то доводиться весь час в іншому місці машину ставити, — пояснює.
Сідає за кермо. У цей час дзвонить мобільний.
— Їду в комітет. Доповідатиму по житловому кодексу, — каже в слухавку.
— От жінка в мене капризна. Усе їй треба знати. Контролює, — жартує.
Проїжджаємо кількасот метрів і паркуємося на тротуарі біля Комітету будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства.
Які помилки зробив президент Янукович?
— Найбільша — повторення кадрової політики минулого президента. Сьогоднішній уряд професійніший за попередній. Але що далі від Києва, то страшніше. Призначають неспеціалістів. Донецький край народжує героїв. Вони сьогодні очолюють усе і всюди. Якщо на місцях земляки, а не спеціалісти, то хто втілюватиме програму президента? Результату не буде. І за все відповість Віктор Федорович.
Як ви ставитеся до того, що Україна так різко кинулася в обійми Росії?
— Як бізнесмен я готовий заробляти гроші з неграми, бандерівцями, сталіністами і навіть з інопланетянами. Тому якщо Росія — це великий ринок, на якому купляють наші товари, ми повинні її цілувати з ранку до ночі. Якщо Америка купуватиме — не питання. Яка різниця?
Зараз у коаліцію переманюють депутатів-опозиціонерів. Партія регіонів хоче перестрахуватися, аби не залежати від Блоку Литвина і комуністів?
— "Регіонали" діють у своїх інтересах. Так би робив кожен. Бо ніхто не застрахований від ситуації, коли одна чи дві фракції можуть вийти.
Кажуть, за перехід до коаліції платять до 1,5 мільйона доларів.
— Думаю, ніхто нікому нічого не платить. Тут мова про інше, — пауза. — Ставляться умови, пов"язані з бізнесом. Для когось, можливо, роблять преференції.
Помічниця приносить чай.
— Тетяна Іванівна, а немає бичків із нашого заводу? — запитує Баранов. — Тримайте ключі від машини, йдіть візьміть у багажнику. Пригостимо дівчат.
Помічниця приносить три картонні коробки "Філе сушене. Бичок азово-чорноморський". У них сушені плескаті рибинки золотавого кольору.
Що має статися, аби Блок Литвина вийшов із коаліції?
— Вийдемо, якщо будуть грубо порушені коаліційні угоди або дії уряду підуть урозріз із нашими.
"Нашоукраїнець" Юрій Єхануров заявив, що восени блок НУ-НС може ввійти до коаліції. І як вони співіснуватимуть із комуністами?
— Мені однаково, хто в нас у коаліції. Важливо, аби голосували за те, що лежить у мене на столі, — кладе руку на стос законопроектів із житлово-комунального господарства. — Каналізація безпартійна.
Суспільство хоче добре жити, але не хоче нічого платити. Люди мають почати думати по-іншому. Може, при цьому зміниться кілька поколінь. Деякі з колишніх радянських республік зробили "шокову терапію" і тепер процвітають. А в нас про непопулярні міри всі говорять, але ніхто нічого не зробив. Я думаю, що й не зроблять.
Віктор Янукович обіцяє почати реформи найближчим часом.
— Я для себе поставив бар"єр — Новий рік. Якщо до цього часу не буде здійснено реальних кроків, значить, далі продовжуватиметься те, що маємо тепер.
Як діятимете, якщо реформи так і не почнуть?
— А як я маю діяти? Роблю те, що можу, — проштовхую закони, які в моїй компетенції. У нас найбільша проблема схована саме в комунальному господарстві.
Що треба змінити в житлово-комунальній сфері, аби вона нормально запрацювала?
— В Україні тільки п"ять-шість областей, де населення повністю сплачує за житлово-комунальні послуги. В інших — 60–70 відсотків. Є такі, де взагалі не платять. Сьогодні влада сказала: можете не платити. Країна придумала пільги, але не здатна їх фінансувати. Тим самим знищила житлово-комунальне господарство. І цей цирк триває. Перед виборами говорять: ви за нас проголосуйте, а ми не будемо підвищувати тарифи. Але ж це неправильна політика. Такі партії треба розстрілювати.
Що далі від Києва, то страшніше. Призначають неспеціалістів. А значить, результату не буде. І за все відповість Віктор Федорович
Житлово-комунальне господарство не повинно займатися благодійністю, давати комусь якісь пільги. Якщо держава хоче захистити певні категорії людей — немає проблем, захищайте. Додайте людям до пенсії 100, 500 чи 1000 гривень. І хай пенсіонер іде і платить за воду, світло, газ.
Сьогодні в житлово-комунальному комплексі ніхто не хоче працювати. Але як тільки ми покажемо, що там є прибуток, — прийде багато приватних підприємств, які хочуть заробити. Тоді буде конкуренція і якість послуг.
Влада готова йти на непопулярні реформи в сфері комунального господарства?
— Екс-міністр Олександр Попов, колишній мер міста, точно робив би реформи. Він знав цю кухню. Подивимося, що зробить теперішній міністр.
Баранов поглядає на годинника. Каже, має бігти на комітет — доповідатиме майже всі питання порядку денного. Ми йдемо пересидіти до найближчого кафе. Зустрічаємося за 1,5 год.
— Обговорили революційні рішення. Виписали, що об"єднання співвласників створюються в усіх будинках. Буде матеріальна відповідальність за несплату комунальних послуг. Якщо не заплатили 1000 гривень, то стільки й віддасте. Поступово зміни будуть. Тим більше, поки що Партія регіонів підтримує цю ідею.
— Я був другим секретарем міськкому Компартії. Коли 1991 року лопнув Радянський Союз, залишився без роботи, — розповідає Валерій Баранов. — Зі шкільним товаришем зайнявся бізнесом. Із кераміки робили сувенірні тарілки зі східним розписом, виготовляли масажні накидки на автомобільні сидіння. Потім узялися за журнальні столи зі скла. У нас їх активно купували по 50 доларів, а за кордоном перепродували вдвічі дорожче.
Потім ми це все продали і побудували м"ясокомбінат. Але через кризу закрили його. Хочемо збути, однак ніхто не купує. У нас також є будівельна фірма. Зараз я в політиці, а партнери по бізнесу продовжують справу.
СТІЛЬКИ карбованців уперше заробив Валерій Баранов у 15 років. По закінченні восьмого класу він і товариш працювали вантажниками, розвозили по магазинах мінеральну воду, консерви і цукор. За ці гроші купив шерстяну "олімпійку" і пошив штани-кльош із накладними кишенями.
Одружився в 19 років
Валерій Баранов родом із Бердянська Запорізької області. Навчався у металургійному інституті. Одружився в 19. Перша донька народилася, коли Валерію Олексійовичу було 20. Друга — через 20 років.
— Старша донька — ідеальна дитина. Дуже відповідальна, організована. Правда, має одну ваду — курить. На березі моря в Бердянську ми побудували готель. Вона ним керує. На найближчий час у готелі всі місця заброньовані.
Дружина Валерія Баранова живе в Бердянську. Часом приїжджає до Києва, де родина має квартиру. Вона домогосподарка з 1991 року.
— Виховує онука і мене, — каже нардеп.
Коментарі
13