Перед Новим роком у Москві затримали одного з лідерів російського опозиційного руху "Солідарність" — Бориса Нємцова. В Україні також під Новий рік арештували лідера опозиційної партії "Народна самооборона", екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Українська влада свідомо мавпує російську модель управління, вважає російський політтехнолог Андрій Окара.
— Думають, раз там таке спрацювало, значить, і тут вийде, — каже. — Працює психологічна залежність від Росії. Бо ще за радянських часів Донбасом багато в чому керували не з Києва, а напряму з Москви. Тому для багатьох "донецьких" вона — центр Усесвіту. Ця специфічна ментальність домінує в головах нинішньої української влади.
Чи можлива в Україні модель російської "керованої демократії" — по суті, авторитаризму?
— Російська політична модель тримається на багатьох факторах, яких в Україні немає. Насамперед російська влада отримує в розпорядження нафтогазові гроші. Натомість український політичний режим тримається на кредитах МВФ. Люди в Росії готові терпіти "доброго царя", особливо якщо він збільшує пенсії та зарплати. Можна сказати, там укладений певний суспільний договір між владою і народом: народ не лізе в політику, а влада часто підкидає йому подачки. В Україні нічого подібного немає й не буде. До того ж рейтинг Путіна і Медведєва стабільний протягом десятиліття. І тримається не менше як 70 відсотків. В Україні рейтинг Януковича ніколи не дотягував до 50 відсотків і скоро взагалі впаде до 20. Що більше "донецькі" намагатимуться копіювати систему Росії, то більший ризик, що зламають країну.
На чому може триматися російська політична модель в Україні?
— На страху. Влада може залякувати народ і на цьому певний час протримається. Але те, що відбувся Майдан підприємців, — дуже показово. Головний результат в тому, що люди перемогли страх перед владою. Одна річ — боятися під час помаранчевої революції влади технічного інтелігента, "червоного директора" Кучми. Інша — страх перед людьми, які ще недавно були бандюками. Але якщо Кучмі не було "по барабану", що про нього кажуть у США та Європі, то цій владі все "фіолетово".
Коментарі
1