Ексклюзиви
середа, 22 січня 2025 12:47

Дискредитація Віталія Портникова - хейтери вдарили у штангу

Дискредитація Віталія Портникова - хейтери вдарили у штангу
Фото з Facebook Віталія Портникова

Відомий публіцист та політичний аналітик Віталій Портніков днями у фейсбуці написав пост подяки всім, хто підтримав його на тлі масштабної кампанії хейту щодо нього. Цей допис набрав десятки тисяч реакцій за лічені години.

"Хочу подякувати кожному, хто підтримав мене у ці дні огидної дискредитаційної кампанії, організованої російськими пропагандистами, їхніми посіпаками в Україні та різноманітними "корисними ідіотами", - йдеться у дописі Портникова.

Зазначимо, що б не було реальною причиною такого інформаційного галасу і як би не вдарила по нервах Портникова ця кампанія, вона працює на майбутнє і може додати йому вже політичної ваги.

Раптом згадалось

Отже, близько двох тижнів тому соцмережами й інтернетом почали розносити фразу Портникова тривалістю близько хвилини, вирізану із запису інтерв'ю, що вийшло рік тому. І почались нападки й на самого публіциста за те, що він нібито заявив, що на війні мають гинути прості люди, а не аристократія.

Щоправда, важко назвати аристократами нуворишів і скоробагатьків, котрі розбагатіли на штучному банкрутстві прибуткових радянських підприємств та десятки випадкових людей у парламенті. Але це дискусійні підтеми інших тем. Наразі ми ведемо мову про те, що вирвану з контексту фразу, спотворену з точністю до навпаки, розносили всі - від московитського пропагандиста Соловйова до відомих українських журналістів. Усе це перетворилось на масове цькування, що місцями перейшло всі межі пристойності.

За версією порталу "Антоніна", проєкту фахового інтернет-видання "Детектор медіа", уривок з інтерв'ю використали саме як привід для "інфокампанії з дискредитації" Портникова.

І сам публіцист вважає, що той уривок "використовується московською і проросійською агентурою в нашій країні для цькування".

Ще раніше Віталій Портников був змушений написати окремий допис, в якому виклав повний фрагмент сказаного ним і зазначив:

"Кожний, хто його прослухає, переконається, що в ньому не було й тіні бажання перекласти відповідальність за війну на частину населення, навпаки — наголошувалося, що у війні в демократичній державі кожен має бути поруч з іншим — цими словами ці міркування й завершилися", — підкреслює журналіст.

Також Портников навіть припустив, що вся ця історія може закінчитись тим, чим закінчилась і для Ірини Фаріон.

Іронія як допоміжний жанр

Варто навести ще декілька фраз зі згаданого посту подяки Віталія Портникова щодо ролі сприйняття здорової журналістики.

"Хочу подякувати тим, хто не підтримує мене особисто, і не в захваті від моїх поглядів чи творчості, але усвідомлює небезпеку ворожих дискредитаційних кампаній. Це ознака зрілого суспільства", - зазначив публіцист.

Так от, для досвідчених журналістів цілком очевидна іронія, з якою публіцист Портников говорив на згаданому відео про нерівність у війні, про не озвучену, але очевидну заготовлену роль меншовартості одних та пихате возвеличення інших.

Порівняльні екскурси в історію французької революції та до феодального ладу лише підсилюють відчуття, що й ми живемо в якомусь хаотичному феодалізмі.

Власне, на те й відеоматеріал, що значення має все: і слова, й інтонація, й вираз, і міміка, словом, картинка загалом.

Якби Віталій на цю тему писав матеріал для друкованих медіа, там точно були б задіяні інші прийоми: стилістичні фігури, метафори, гіперболи й таке інше.

Хто не перший рік у журналістиці, той прекрасно знає, що буває період, коли часткова провокація стає своєрідним журналістським жанром, вшиванням істини поміж рядків. Це відбувається тоді, коли над правдою буквально висить меч і висловлювати її напряму в деяких моментах небезпечно для автора.

Шите білими нитками

Однак, ще одне питання залишається відкритим: чому ця хвиля хейту почалась аж через рік після виходу інтервʼю, а не одразу тоді, по гарячих слідах? Якщо це справді не справедливо й когось зачепило, то реакція мала б бути одразу.

Може, цілий рік зацікавлені шукали до чого б придовбатись?

Чи просто чекали виборів у США? Якщо взяти до уваги, що Віталій Портников не приховує свою симпатію до експрезидента Джо Байдена й тепер може тиснути на слабкі місця Дональда Трампа, зважаючи на кількість його підписників, це не додає комфорту трампістам. Навіть, більше, підозрюємо, що без впливу проросійського лобі на найвищих щаблях міждержавних взаємин тут не обійшлось.

Водночас, початок нападок на Портникова співпав по часу з візитом в Україну американського відеоблогера українського походження, харків'янина Сергія Любарського. Американський українець має свою аудиторію прихильників і не лише в Україні. І окрім відвідин декількох крупних міст, серед яких рідний Харків та Київ, як свідчать зйомки Любарського, він побував і на фронті.

Сергій Любарський відносно швидко набув певної популярності на просторах Інтернету, його відеоблоги почали серйозно розкручуватись також рік тому.

Як і Портников, Любарський не приховує своїх політичних уподобань, він як затятий прихильник республіканців відкрито звинувачував Байдена у провалах війни в Україні. У Портникова, як відомо, інша позиція щодо Джо Байдена.

Сергій Любарський пропонував Віталію Портникову провести відеодебати на тему "Чи врятував Байден Україну?", але український журналіст відмовився. Має право.

Варто зазначити, що Сергій Любарський має добрі стосунки з політтехноологм Сергієм Гайдаєм, який також долучився до кампанії осуду Віталія Портникова. Перший допис про "поганого" Портникова якраз зʼявивися 14 січня на ютуб-каналі Pro-UA, що його асоціюють із Гайдаєм.

Чи може бути окрім усього іншого, ця кампанія зрежисованою заради розкрутки певних інтернет-проєктів та нових трампістських наративів? Теж можливо.

Наразі Віталія Портникова продовжують хейтити та дискутувати щодо змісту того, що він казав, чи що і як тось почув.

Особливість роботи медійника полягає в тому, що споживачі інформації діляться на тих, хто обожнює і захоплюється Портниковим і на тих, хто його ненавидить і зневажає.

Якщо узагальнити, то одні в соцмережах зазначають: а що він там сказав не так? А хіба не так насправді?

Інші опонують їм, мовляв, Віталій Портников маніпулятор і з таким напором провадить, проштовхує своє бачення, що слова вставити нікуди.

Утім, навряд чи хтось після всієї цієї кампанії змінить до Віталія Портникова своє ставлення.

Зараз ви читаєте новину «Дискредитація Віталія Портникова - хейтери вдарили у штангу». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути