— Моя тітка була заміжня за художником Яном Марцинкевичем. У дитинстві приходила до них у гості. Відчувала запах фарби, бачила картини і творчий безлад. Це на мене вплинуло. Якось показала дядькові фігурку, яку зліпила. Він сказав, що я талановита, — розповідає художниця 44-річна Тетяна ЧЕРЕВАНЬ із Черкас. Жінка продала всі свої картини, аби вилікувати сина від раку.
Зустрічаємося в одному із дворів між житловими будинками. Тут Тетяна Черевань проводить майстер-класи з малювання. Під час розмови пригощає вишнями.
— Моя сусідка вчилася в Харківському художньому інституті, — продовжує. — Брала мої роботи і видавала за свої. Отримувала високі бали. Щоб її не видати, вирішила не їхати на навчання в те місто. Планувала вступити до Київської академії образотворчого мистецтва й архітектури. Для вступу не вистачило одного бала. На рік узяли вільною слухачкою. Але завагітніла. У мене був сильний токсикоз, тому повернулася додому. Мій учитель Віктор Клименко сказав: "Це твій найкращий витвір. Не парся".
Тетяна закінчила художньо-технічний і бізнес-коледж у Черкасах. Її роботи виставляли в галереях Парижа, Сан-Франциcко та Нью-Йорка.
— У моїх картинах присутні елементи еротики, бо це є в кожній людині, — каже Черевань. — Світом править кохання. Під час малювання я досліджую жіночу енергію, глибину її життя, таємні думки та почуття. Під час Революції гідності працювала над проектами "Жінки Берегині" та "Бородані". Там не було й долі еротизму. Художники закрилися, нам було боляче.
У роботах часто експериментую. На останній зобразила жінку-природу. Що вагоміша тема, то сильніше сприймає її полотно. Воно поглинає всі емоції, переживання і енергію творця. У роботі використала пластикові пляшки, старовинні фрагменти керамічних глечиків, розбите скло, мотузки, алюмінієві кільця з-під жерстяних банок. Заповнила все шаром смоли.
Картини художниці коштують від $500 до $2 тис.
— Працюю щодня. Коли ідеї ллють, як океан, не можу зупинитися. Майстерню облаштувала в кімнаті сина Міші. Як малюю, він каже: "Мамо, можна я тихесенько сяду тут, коло тебе, і теж малюватиму?" Відчуваю, що він талановитий.
Тетяна Черевань має синів 24-річного Дмитра і Михайла, 7 років.
За бунгало платили 100 доларів на місяць
П'ять років тому художниця із сім'єю шість місяців жила в Таїланді.
— Купили квитки лише в один бік, — розповідає художниця Тетяна Черевань із Черкас. — Знайомі допомогли знайти бунгало за 100 доларів на місяць на острові Ко Самуї. Якось натрапили там на закинуту галерею. Місцевий майстер, який колись володів нею, давно помер. Потоваришувала з його онукою. Коли вдруге поїхала в Таїланд, знову відвідала те місце. Воно було в жахливому стані. Стеля протікала, стіни розвалювалися від старості, картини поїли терміти. Взяла декілька вцілілих полотен, аби використати їх у своєму новому проекті.
Коментарі