Найбільша кримська печера Кизил-коба належить до 11 найцікавіших місць Східної Європи. Так визначив американський журнал "Форбс". Із татарської назва перекладається як "Червона печера" — за кольором. Її протяжність — 20 км. Кизил-коба має шість поверхів, деякі зали сягають 30 м заввишки. Вона розташована біля села Перевальне, що неподалік траси Сімферополь–Ялта.
— Я була вражена кількістю напливів у печері — звисаючих зі стелі сталактитів і сталагмітів, що ніби ростуть із підлоги, — ділиться враженнями 17-річна Ганна Зінов"єва з Дніпропетровська. — Стіни там у чудернацьких візерунках. Є багато ванночок, кілька обвалених залів, де громадиться величезне каміння. Температура повітря в печері 7–10 градусів. Зі стелі постійно капає холодна вода, чути луну від крапель. Там дуже волого. Коли ми вийшли, ноги були мокрі.
Дівчина потрапила до печери під час походу Кримом. Її група з 25 людей встановила намети неподалік.
— У печері є сталагміт, подібний до падаючої Пізанської вежі, з усіма віконечками, ярусами. Там трапляються камені, що нагадують зайчиху із зайчатами. Є схожі на семеро гномів. Бачили сталагміт "Серце печери". Кажуть, що кожна печера має свого духа. Дух Кизил-коби — дідусь. Його двометрова кам"яна постать стоїть посеред однієї із зал. Вода так дивно обточила камінь, що він справді нагадує обличчя дідка. З певного ракурсу можна розрізнити очі, вуса, волосся.
21-річна Ангеліна Чемерис із Запоріжжя каже: за легендою, жінка, яка торкнеться духа печери, має завагітніти впродовж найближчих дев"яти місяців. Якщо доторкнеться правою рукою — народиться хлопчик, лівою — дівчинка.
— Я дітей мати поки що не планую, тому намагалася оминути кам"яну постать. Та це непросто, бо вона ніби нависає над доріжкою.
1957 року вчені відкрили новий хід Кизил-коби — "горло Шаманського". Він веде до Індійської та Китайської зал. Їх так назвали через візерунки на стінах.
— Стеля в деяких залах обвалилася. Крізь дірки можна побачити верхні поверхи печери. Подекуди склепіння в Кизил-кобі такі високі, що навіть світло ліхтаря їх не досягає, — продовжує Зінов"єва.
У печері-кімнаті "Альошина вода" є джерело з омолоджувальними властивостями. Подейкують, якщо вдова зануриться у крижану воду гола, відчує, наче побувала в ліжку з чоловіком.
— В "Альошиній воді" також радять купатися незаміжнім, щоби швидше виходили заміж. Туди бажано пірнути нареченій, аби шлюб був міцним, — говорить Альбіна Назарова, 42 роки, з Миколаєва. Жінка їздила відпочивати з дочкою, 16-річною Анею. — Галявина неподалік печери — це місце сили. Бо вона розташована на тектонічному розломі. Туди з усієї України з"їжджаються езотерики і живуть у наметах із червня по вересень. Вони навіть створили храми, пов"язані з астрологією, кармою, енергією землі.
До печери приїздять спортивні групи. Неподалік діє табір, де реабілітують наркозалежних, працюють зі "складними" підлітками.
Підземна річка перетворюється на водоспад
Улітку Червону печеру щодня відвідують із 500 людей. Годину вони оглядають перший і другий поверхи. Тут є лампи, залізні поручні, цементні сходи. За 70 м можна побачити підземну річку.
— Хто хоче екстриму, може помилуватися рештою зал, — каже начальник зміни печери Віктор Іванов, 32 роки. — Аби пройти 1,5 метра річкою, треба вдягнути герметичний гідрокостюм. Бо температура води в підземних водоймах — 10 градусів.
Річка Су-учхан перетворюється на 26-метровий водоспад. Назва перекладається як "вода, що падає". Її шум заглушає голоси.
Звичайний огляд коштує 25 грн для дорослих і 13 грн для дітей. Вартість екстрим-екскурсії — 400 грн. Її проводять лише для дорослих. У групу беруть не більш як шість осіб.
Коментарі