Із другого семестру у вузах змінили розмір стипендій і принцип їх нарахування. Виплати зросли на 33%. Звичайну стипендію підняли з 825 грн до 1100 грн. Підвищену — з 937 грн до 1600 грн.
— Відтепер стипендії отримують не за середній бал "чотири", а за рейтингом. Його формують за успішністю студентів. Серед додаткових критеріїв — участь у житті університету, наукові та творчі досягнення, — каже 29-річний Єгор Стадний, експерт із питань вищої освіти аналітичного центру "Цедос". Він розповідає, як змінилися вимоги до отримання стипендії у вузах.
Як формують рейтинг нарахування стипендій?
— На 90 відсотків від результатів навчання. На 10 — за критеріями університету. Перші на отримання стипендії ті, хто має вищі бали з усіх предметів. Університет може просувати в рейтингу вище тих студентів, які мають спортивні досягнення, беруть участь у житті університету, активно займаються науковими дослідженнями. Проте не всі університети мають свої вимоги до студентів для нарахування стипендій.
Як це впливає на якість освіти?
— Стипендіальна реформа не враховує всіх реалій. У постанові щодо нарахування стипендій є підпункт — бюджетників відраховують, якщо вони до початку наступного семестру не складають екзаменів-боргів. Раніше вузи самі вирішували це питання. Залежно від університетів можна було мати дві-три академічні заборгованості. Зараз у вузах — недобір. Вони бояться втратити студентів. Це може призвести до завищення оцінок. У результаті університети й далі випускатимуть усіх охочих, навіть двієчників.
Від чого залежить кількість студентів, які отримують стипендії?
— Від того, який відсоток студентів матиме підвищену стипендію та звичайну. Університети самі вирішують, скільки студентів отримуватимуть 1600 гривень, а скільки — 1100. В одних вузах підвищені виплати отримують 2 відсотки студентів загальної кількості бюджетників, в других — 4. Загалом діапазон тих, хто отримують стипендії, коливатиметься від 40 до 45 відсотків бюджетників за рейтингом.
Чи краще мотивуватиме рейтингова система стипендій до навчання?
— Усе залежить від конкретних груп. Якщо у групі всі пастимуть задніх, то стипендію отримуватимуть ті, хто пасуть задніх трохи менше. Якщо у групі буде жорстка конкуренція, то стипендію отримуватимуть кращі з кращих. Але університети точно не відраховуватимуть студентів більше, ніж раніше. Тоді вони втрачатимуть кошти, а це нікому не вигідно.
За яким принципом нараховують соціальні стипендії?
— За довідками про пільги, як і раніше. Краще б замість цього використали принцип призначення субсидій. Платили різну за розміром суму, яка залежала б від рівня доходу сім'ї студента. Є 40–60 відсотків тих, хто справді потребують матеріальної допомоги, щоб повністю присвятити себе навчанню. Серед них — студенти з родин із середнім достатком, з бідних сімей і тих, які ледве зводять кінці з кінцями.
Чи залежать стипендії від рівня акредитації університету?
— Так, звичайна академічна стипендія для студентів університетів, інститутів, консерваторій та академій — 1100 гривень. У технікумах, училищах і коледжах — 830.
Які є додаткові стипендії для студентів?
— Є так звані іменні стипендії — президентська, парламентська й урядова. Виплати від президента та Верховної Ради — 1200 гривень, від Кабміну — 1100. Такі дають за перемоги в наукових і студентських творчих конкурсах. Виплачують додатково до основної. Зазвичай призначають на шість місяців або рік. Їх отримують одиниці.
Коментарі