— Вибачте, будь ласка, вибачте, — перепрошує 47-річний екс-президент Грузії Михаїл Саакашвілі, виходячи з чорного "Мерседеса" представницького класу. На 10 хв. спізнюється на зустріч зі студентами Києво-Могилянської академії.
— Я можу говорити і по-українськи, але прошу дозволити російською, — просить Саакашвілі українською. Він п'ять років навчався у Києві в Інституті міжнародних відносин. Студенти підтримують його оплесками.
Екс-президент — у джинсах, білій сорочці та чорному піджаку. З-під комірця сорочки видно срібний ланцюжок. За трибуною інколи переступає з ноги на ногу.
— Такої сміливості, як ви продемонстрували на Майдані, сьогодні в Європі не залишилося. У вогні Майдану згорів путінський план про відродження імперії, — каже Саакашвілі.
Як тепер українцям стабілізувати ситуацію?
— Уряд має розписати роботу по тижнях. Люди хочуть конкретних результатів. Має зникнути Державтоінспекція. Треба повністю замінити склад міліції. Реформувати систему освіти і мінімізувати бюрократію. В Грузії паспорт можна отримати за 7 хвилин, документи на машину — за 10, а зареєструвати підприємство — за 5. У нас також найшвидша процедура переоформлення майна — 10 хвилин. Ми вигнали всіх митників. Замість них узяли 20-річних людей з модельних агентств. Вони лише усміхаються і ставлять у документах печатки. Решту робить комп'ютер. Те саме в пожежній інспекції і санітарній. Не треба слухати, що без них згорить весь Київ, а без санітарників у ресторанах труїтимуться люди. Інспектори тільки беруть хабарі.
Після помаранчевої революції люди хотіли цих змін. Але вони не відбулися.
— Тоді до мене в Грузію приїхала група українців. Відкрито казали: ми вклали гроші в помаранчеву революцію, а тепер чекаємо прибутків. Нам мають дати або посади в уряді, або підприємства. Тоді я зрозумів, що реформи в Україні ніхто не проводитиме. Тепер відбулася інша революція, яку ніхто не фінансував. Ви нікому нічого не винні. За ті шини, що палили на Майдані, ви ні з ким не маєте розраховуватися.
Ви не розраховувалися за грузинську революцію?
— У нас значно важче було провести реформи, ніж у вас. В Грузії живуть 5 мільйонів людей. Ми звільнили 100 тисяч посадових осіб — від керівників жеків до міністрів. Умовно: мій сусід по сходовому майданчику опинився без роботи і перестав зі мною вітатися. Такі люди на кожних виборах голосували проти мене й ходили на кожен мітинг проти мене. Однак вони продовжували мешкати в центрі Тбілісі, їздити в хороших машинах. В Україні живуть майже вдесятеро більше людей, ніж у Грузії. Звільните когось, і ніколи в житті з ним не зустрінетеся. Тому реформи мають піти легше і швидше, як було в нас.
Чим зайняли чиновників, яких розпустили?
— Не треба за них хвилюватися, бо мають власність і нерухомість. Даїшники, які брали хабарі, після звільнення зайнялися бізнесом. Інші — так само.
Бачили маєтки наших колишніх можновладців?
— Мій попередник (Едуард Шеварднадзе. — "ГПУ") теж володів половиною майна країни. А держава була розвалена. Я завершив своє президентство з 2,5 гектара виноградників і будинком на 175 квадратних метрів. Ну, мав би дім на тисячу "квадратів" чи на дві — хіба це так важливо? Чи позолочений палац, як у вашого генпрокурора Пшонки? А знаєте, чому в нього такий будинок? Бо Пшонка не має батьківщини. Його батьківщина — це його дім. От він утік до Росії, зведе або купить такий самий золотий будинок, і там буде його батьківщина.
Саакашвілі надпиває негазованої води.
— Сьогодні я прокинувся у друга-бізнесмена поблизу Києва. Визирнув у вікно і побачив, що він живе в найменшому будинку. А довкола стоять вілли, більші за президентський палац у Тбілісі. На 90 відсотків вони належать політикам. Зараз правила гри змінилися. Ці будинки треба в них забрати, щоб більше ніхто такого не робив.
Коли я став президентом і зайшов у кабінет, в якому раніше сидів Шеварднадзе, там був тільки бачок води та голодний кіт. Запитую: чого тут кіт? Відповідають, що ловить пацюків. У президентському кабінеті, на 11-му поверсі! А бачок води тому, що після 23.00 відключають воду. Я покликав керівника водопостачання і попередив: якщо в місті ввечері не буде води, він сидітиме в тюрмі. Відтоді вода була цілодобово.
Як людям контролювати владу? Не стояти ж весь час на Майдані.
— Інтернетом. Нове покоління політиків має "Фейсбук". Я просто зрісся зі своїм айпадом. Якщо в мене його немає, почуваюся без рук і ніг. Контролювати політиків треба і через вулицю. В них немає такого скла, щоб вас не чути. Вони дуже нервують, коли люди виходять на мітинги.
Ми в три перші місяці при владі виплатили заборгованість по пенсіях за рахунок зятя Шеварднадзе. Він володів найбільшою автомобільною компанією і розрахувався за податкові борги. Але після того знову розбагатів у кілька разів. Ну, гаразд, чорт із ним, — махає рукою.
Як боролися з корупцією в команді?
— Попереджав, що пересаджаю всіх, у кого рідні отримають частку в якомусь підприємстві. Звісно, я не все контролював до кінця. Кажу про це чесно. Іванішвілі (Бідзіна Іванішвілі — чинний президент Грузії. — "ГПУ") заявив, що я вкрав 19 мільярдів доларів, хоч у країні всього 20. Як можна вкрасти всі гроші одночасно зі зростанням бюджету в 11 разів? Тут або робиш, або крадеш — середини немає. Це принцип будь-якої влади.
Коли я вчився в Києві, мав однокурсника з однієї з африканських країн. Жили разом у гуртожитку на вулиці Ломоносова. Він торгував джинсами, жуйками та електронними годинниками. Потім став прем'єр-міністром своєї країни. Коли я, будучи президентом, приїхав у Париж з офіційним візитом, ми там зустрілися. Він сказав: "Я два роки очолював уряд. Моя тобі порада — кради! Кради, скільки зможеш. Я шкодую, що недостатньо накрав", — сміється екс-президент. — Ну, це я до того, що є і такий спосіб.
Росія ввела свої війська на територію Криму. 2008 року в Грузії відбувалося майже те саме.
— Проблеми Абхазії і Південної Осетії виникли на початку 1990-х. Тоді Грузія як країна ще не відбулася. 2008 року ситуація вийшла з-під контролю. Росія намагалася скаламутити воду ще після революції троянд. Але ми робили швидкі реформи, і деякі проблемні регіони інтегрувалися в Грузію. Росія в Криму — тільки на початку. Якщо швидко підуть реформи і люди їх відчують — жителі півострова зроблять вибір на користь України. Всі ж хочуть жити по-людськи. Ну, і Європа з Америкою мають "гавкнути" на Росію, щоб зупинилася.
Саакашвілі прощається і спускається з третього поверху на перший. Журналісти біжать за ним, чекають навіть біля вбиральні. При виході екс-президент роздає автографи.
Де ви зараз живе?
— У Сполучених Штатах Америки, в Нью-Йорку.
Чому не в Грузії?
— Я 10 років жив у політиці, наче в катакомбах. Хочу відпочити, набратися сил. Планую написати книжку. Постійно літаю туди-сюди. З Америки — в Європу, Грузію і навпаки.
Поспіхом сідає в машину і їде на один із телеканалів. Ввечері відлітає до Нью-Йорка.
З дружиною познайомився в кафе
Екс-президент Грузії Михаїл Саакашвілі після 10-річного правління планує читати лекції в одному з американських університетів. Розповідатиме студентам про устрій європейських країн.
Саакашвілі має двох синів — Едуарда й Ніколаза. З дружиною — голландкою 45-річною Сандрою Рулофс — познайомився у французькому Страсбурзі в кафе. Було це 1993-го. Михаїл там стажувався в Міжнародному інституті прав людини, а Сандра приїхала на курси. Після заміжжя вона працювала в Міжнародному комітеті Червоного Хреста і консульстві Королівства Нідерландів у Грузії. Вільно володіє німецькою, англійською, російською та грузинською мовами.
Коментарі