10 років тому син 77-річного Аполлінарія Боновського із села Капустяни Тростянецького району Вінниччини полковник Сергій Боновський виїхав до Сполучених Штатів Америки. Його дружина Наталя виграла "зелену карту" й вивезла родину на постійне місце проживання. Двічі — у 2000-му та 2005-му — Сергій присилав своєму батькові запрошення, але у візі Аполлінарію Юхимовичу відмовляли.
— Казали, що я вдівець, тому можу не повернутися, — розповідає, — Як колишньому військовому мені там ще й пенсію платили б. А коли син отримав американське громадянство, візу мені відкрили за п"ять хвилин. Консул узяв мого паспорта, на мить із ним вийшов — і маєш візу на п"ять років. У будь-яку годину — купуй білета і лети.
Аполлінарій Боновський купив квиток за $600 і вперше вирушив за океан. У Сполучених Штатах провів 102 дні.
— Я був вражений, як нас дурили капіталістичним імперіалізмом. Та вони ж у комунізмі живуть! Їхній конгрес прийняв рішення, що американські негри пожиттєво мають безкоштовні газ, світло, квартири, навчання і 2,5 тисячі доларів щомісячного пособія на кожного — бо їхні діди були рабами. Такими ж пільгами користуються радянські люди, які виїхали в Америку до 1993-го — бо вибралися з тоталітарної держави.
Син Боновського працює начальником охорони Майкла Блумберґа, мера Нью-Йорка. Має у підпорядкуванні 300 охоронців. Його дружина Наталя — професор гінекології. Мала у Києві власну клініку, тепер — заступник головного лікаря Центрального гінекологічного інституту Нью-Йорка. Їхня донька Наталія — політолог. Поки жила в Києві, працювала з Ніною Карпачовою, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини. Син Михайло — ліцеїст. Цьогоріч переміг у студентському конкурсі зі знань української мови. Нещодавно родина купила квартиру за $560 тис. у новому мікрорайоні Нью-Йорка на березі Ґудзону і двоповерхову дачу за $260 тис. Узяли кредит на 30 років. Окремо — позики на автомобілі. Міняють їх що три роки.
— Сергій водив до себе на роботу. Це 120-поверхове приміщення. Половину верхніх здають під квартири, нижні — канцелярщина. Там працює три тисячі молодих людей, віком від 18 до 25 років. Мер збирає звідусіль кращі розуми, навчає їх, дає безкоштовний гуртожиток і транспорт, а потім по всьому світові дає їм роботу у своїх фірмах.
Одна путівка у цей рай стоїть 5600 доларів
22 дні родина Боновських мандрувала на фешенебельному лайнері "Норвезький самоцвіт".
— Він 70 метрів заввишки, 340 — завдовжки, 14 палуб, вісім басейнів, чотири кінотеатри, один театр, — вражено перераховує Боновський-старший. — На три тисячі туристів — 2800 прислуги. Одна путівка у цей рай стоїть 5600 доларів. Я побачив Гаваї, Кариби, Маямі, мис Канаверал. А ще обійшов усі нью-йоркські музеї та театри. Кожні вихідні виїздив 7-місним синівським джипом щоразу до нового штату.
Аполлінарій Боновський — колишній військовий. 1986-го був дозиметристом у Чорнобилі.
— Багатьох із тих, хто тоді були поруч, давно немає серед живих. Я послухав лікаря, який сказав: "Хочеш жити — їдь у село. Розводь бджіл, пий кисле козяче молоко". Я так і зробив. Після демобілізації закінчив курси пасічників і 10 років керував колгоспною пасікою. Маю вдома 20 вуликів, коня, п"ять кіз, 11 в"єтнамських свинок, два пси, чотири коти та курку з півнем. Іще кузню — я єдиний коваль на 12 сіл. Але господарство почав розпродавати — хочу, щоби ніщо не стримувало знову поїхати до сина.
Коментарі
2