пʼятниця, 12 липня 2024 11:50

Казус Тищенка

Проблема нашого суспільства – у відсутності інституту репутації

Є люди, яким пороблено потрап­ляти в неприємні ситуації. Хрестоматійним випадком є український політик, народний депутат України Микола Тищенко, відомий багатьом як Коля Котлета. Скандали, в які він час від часу потрапляє, не можуть бути спрогнозовані владою. А події, які люди не можуть спрогнозувати, заведено називати казусом. Тож сам Тищенко часто для влади є казусом.

  Віктор БОБИРЕНКО, політолог
Віктор БОБИРЕНКО, політолог

2019 року Тищенко переміг у 219-му окрузі у Святошинському районі Києва. Микола Миколайович – пасіонарій. Але пасіонарність немає нічого спільного з іншими людськими якостями: порядність/непорядність, розум/дурість, жадібність/щедрість, жорстокість/лагідність. У народі кажуть: гірше дурня – лише дурень з ініціативою.

Новоспечений нардеп так хотів змінити світ під себе, що весь час потрапляв у скандали. Бо енергії багато, а розуміння процесу – мало.

Спочатку його як кума Єрмака просували по партійній лінії. І він став навіть головою Закарпатської обласної організації партії. Але після скандалів із рестораном "Велюр", плутаниною між Закарпаттям та Прикарпаттям прийшла черга "Закарпатського котла", з якого довелося виходити Миколі Миколайовичу. Після чого його партійна кар'єра закінчилася. Далі було "налагодження зв'язків із тайванською діаспорою" – і його взагалі викинули з партії.

А після скандалу із затримкою та побиттям військового в Дніпрі від Тищенка відрікся і кум – Андрій Єрмак. І почали навіть говорити, що Колю Котлету віддадуть на заклання. Він сяде надовго й показово. Але я так не думаю. Під відео мого інтерв'ю Бориславу Березі про Тищенка написали цікавий коментар: "Коля, як і Мар'яна Безугла. Тільки хлопчик".

Вони обоє для влади є глибоко своїми. А своїх не кидають. Тому ті, хто зашкварився у скандалах просто йдуть "в сторону лєса" – це сленговий вислів у середовищі лояльних до Зеленського депутатів-"слуг". Означає він те, що в інтересах партії люди, які втратили репутацію, йдуть у тінь, щоб не дискредитувати Зеленського, Офіс президента, партію.

А в СІЗО тримають таких, як Олександр Дубінський. Який, жорстко критикуючи "зелену" владу, перестав для них бути своїм. Таким чином забезпечується своєрідний закон мовчання, омерта. Відставні депутати не в пулі, але мовчать, хоч їм і є що сказати.

Розглянемо останній випадок: незаконне затримання людини та її побиття.

Версія сторони Миколи Тищенка – в тому, що команда нардепа спільно з поліцейським здійснювали слідчі дії стосовно ботоферми чи колцентру, які систематично займаються шахрайством та підпрацьовують на ворога. А постраждалий, ексвійськовий Дмитро Павлов, начебто був охоронцем цієї "фірми", провокував "слідчу групу", і тому у групи Тищенка не було іншого вибору, як його нейтралізувати.

Ми маємо поставити державі й суспільству кілька запитань. Перше: у чому роль депутата Верховної Ради? Щоб створювати нормативні умови, щоб колцентри не існували зовсім або існували у правовому полі. Місія депутата – не доганяти злодіїв. Його місія – вносити необхідні зміни до Кримінального кодексу.

Навіть якщо припустити, що Тищенко чесно хотів не перекришувати колцентр, а побороти зло, то й у цьому випадку він неправий. Бо це не його справа. Він може здійснювати так званий депутатський контроль – через роботу в депутатській тимчасовій слідчій комісії, ТСК. А не ганятися за уявними злочинцями.

Наше суспільство переважно не зовсім доросле. Тому й очікування від депутатів: допомагати, проводити особисті прийоми, вирішувати дріб'язкові особисті проблеми людей. І бігати ловити злодіїв. А має бути не так. Тому від депутатів і не очікують кропіткої роботи в ТСК, де розглядають проблеми, і в комітетах, де напрацьовують нормативи, які виправлять ситуацію.

Автор: parlament.ua
  Народний депутат від партії ”Слуга народу” Микола Тищенко в Дніпрі у супроводі озброєних людей у камуфляжі 20 червня 2024 року напав на ексвійськового зі спецпідрозділу Kraken Дмитра Павлова, позивний ”Син”, який гуляв містом із немовлям. Це обурило суспільство. Печерський районний суд Києва обрав нардепу запобіжний захід – 60 днів домашнього арешту з носінням електронного браслета. Охоронця Тищенка, учасника нападу, заарештували на два місяці без права застави
Народний депутат від партії ”Слуга народу” Микола Тищенко в Дніпрі у супроводі озброєних людей у камуфляжі 20 червня 2024 року напав на ексвійськового зі спецпідрозділу Kraken Дмитра Павлова, позивний ”Син”, який гуляв містом із немовлям. Це обурило суспільство. Печерський районний суд Києва обрав нардепу запобіжний захід – 60 днів домашнього арешту з носінням електронного браслета. Охоронця Тищенка, учасника нападу, заарештували на два місяці без права застави

А "доганяти" – то вже справа інших інституцій.

Друге запитання: чи мали право охоронці Тищенка здійснювати якісь слідчі дії, навіть допомагаючи поліції? Ні! А навіщо тоді держава, якій ми делегували право на насильство?

Чи в нас уже магнати мають право на власні армії? Бо ми ж розуміємо: у багатьох нардепів є власна воєнізована охорона.

І окреме запитання: чому з таким щастям – і не на фронті? Бо саме з таких маленьких, але кричущих фактів і складається демотивація. І це основна "етична відмазка" для ухилянтів: "Чого я йтиму на війну, коли он здорові й бадьорі охоронці нардепів у тилу шастають?"

І назріває запитання: а якщо це було просто намаганням перекришувати об'єкт?

Із перехоплених від Тищенка дзвінків і формується припущення: Микола Миколайович грає Робін Гуда і "бореться з корупцією", бо це не їхня корупція. І ми по всій країні бачимо такі приклади. Ось нібито затримали на хабарі міського голову Сум. Але ж він не "слуга", він із "Батьківщини". Ось десь спіймали місцевих депутатів на хабарях чи керівників комунальних підприємств. Але потім виявляється, що вони жодним чином не пов'язані з партією влади чи командою. І в суспільства та партнерів формується враження, що наша влада бореться лише з корупцією, якої сама не кришує. І таким чином зачищає ринок під себе. "Друзям – усе, ворогам – закон".

І ще одне важливе запитання: чому держава не комунікує із суспільством? Бо те, що бачимо, комунікацією не назвеш. Маємо купу позитивних новин. І повне ігнорування кричущих і болючих тем.

Бо якщо Тищенко перекришовує ботоферми, то чому держава їх не може закрити? Чому не бачимо в ефірах "Єдиного марафону" експертного обговорення: як унормувати через кодекси, закони й підзаконні акти проблему? Як насісти на інші схеми, на яких шахраї від влади можуть заробляти ліві мільйони?

Бо на будь-які звинувачення влади в корупції дзеркально звинувачуються громадські активісти чи ЗМІ – у підриві авторитету влади, національної єдності чи навіть у грі на користь ворога.

Маємо головну ментальну проблему нашого суспільства – відсутність інституту репутації. Притому репутації пов'язаної. Коли за дії депутата відповідає вся політична сила.

Це на Заході так: зашкварився чиновник у Лондоні, підмочив репутацію – і прем'єр Джонсон іде у відставку. Щоб не кидати тіні на всю партію. У нас скільки завгодно людей у політиці може втрачати репутацію – влада від них максимум може відмахнутися і дати їм "відійти в бік лісу".

А все чому? Гляньмо соціологію. У нас деякі державні інституції мають сильно мінусові рейтинги. Останні опитування Центру Разумкова показують рівень довіри до інституцій і політиків. Репутація депутатського корпусу – мінус. Рівень довіри до прокуратури, суддів, антикорупційних органів – мінус. Репутація Арахамії, Стефанчука, Єрмака – мінус.

Але 54 відсотки людей продовжують довіряти Зеленському. І це при тому, що він ніколи й не крився, що ось оцей прокурор на 100% його, що країною йому допомагають управляти п'ять-шість менеджерів. Що фракція "Слуги народу" – його фракція, його солдати. І всі кругом погані. А він хороший.

І питання тут якраз не до влади, а до суспільства: скільки ще потрібно зашкварів від депутатів, міністрів, щоб упала тінь і на президента? Щоб електорально залежна влада почала реагувати на справжні проблеми? Щоб тих, хто "втратив обличчя", наздоганяли відповідні органи?

Мій вердикт: влада на це ­не ­здатна .

Зараз ви читаєте новину «Казус Тищенка». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути