– Доця, а корки відкручувати треба? – біля смітників літня сусідка тримає пластикову пляшку. Поряд – три пакети сміття.
– По телевізору сказали, що катастрофа на Грибовицькому через те, що люди сміття не сортують. От я перший раз так роблю, – пояснює.
Львівське звалище біля села Великі Грибовичі палало нещодавно. Рятувальники вогонь загасили, але через зсув непотребу загинули кілька людей. Сміття почали вивозити на полігони області.
Помагаю жінці викинути скло і пластик в окремі контейнери. Раніше ємність для пляшок завжди стояла майже порожня. Зате решта контейнерів були набиті склом і непотребом. Сусідка дякує і йде.
У Будапешті, де жила кілька тижнів, під будинком стояли п'ять контейнерів для сміття. Окремо викидають пластик, папір, скло, органічні відходи й решту сміття. Я поклала всі пластикові пляшки в один бак – і на мене довго сварилася жінка. Навіть відкрила контейнер і вийняла мою коричневу пляшку. Виявилося, пластик треба сортувати за кольором.
– Брак. І все через тебе, – казала ламаною англійською. – Штраф на весь будинок.
Через неправильне сортування сміття на дім накладають штраф, який розділяють між усіма мешканцями. Більше я так не помилялася.
За кілька днів знову бачу літню сусідку. Сміття вона вже не сортує. Викинула все в один контейнер. Питаю причину.
– А хіба ви не чули? По телевізору сказали, що нове місце для сміттєзвалища знайшли. Тепер нам нічого не загрожує.
Коментарі
20Об'єднання громад триває, наступникам вже не так страшно, як першопроходьцям, бо різні інституції, зокрема DESPRO, принаймні думають про навчання, консультування та правову допомогу для їх лідерів. Відеолекції з різних важливих питань можна подивитись тут:
http://decentralization.gov.ua/video/category/tag/lectures
Но ненужно так сгущать краски, как это сделала автор. Всё гораздо проще и легче и даже удобней... и штрафы не всегда штрафы, а лишь повышение тарифа по ликвидации из-за того, что неправильно сортированые отходы нужно кому-то пересортировать...
Если в странах постсоветского пространства о рециклинге заговорили только относительно недавно, то на Западе это развивалось и развивается паралельно индустриализации и развития инфраструктуры быта... Это целая индустрия в экономике государства, которой в нынешней Украине практически просто не существует... Её нет...
Так-же приходят на ум слова пастора Фариа из к-ф-ма "Узник замка Уф": "... вовремя избавиться от ненужной вещи - это большая удача...". Хоть он говорил совсем о другом, но это полностю характеризует положение дел в сфере рециклинизации на Западе...
Дуже актуальна тема. Для того, щоб навчити людей сортувати сміття, потрібно постійно з цим працювати: необхідно починати з дит. садка і школи + постійні публікації в пресі, оголошення по радіо та телебаченню, тощо На контейнерах необхідно клеїти або малювати номери пластику, який йде на переробку, тощо. Так роблять в усіх розвинених країнах світу.
...навчити людей сортувати сміття...

100%...А ще: не гадити в ліфтах,прибирати за собою на пікніках,не викидати з автовікон обгорток з-під морозива,не матюкатися в громадському транспорті
Думаю, якщо відокремити завдання - буде ефективніше.
Маємо ще чимало сфер життя, де необхідно попрацювати.
Але в цій статті - мова про сміття, яка є для країни однією з найактуальніших.
З мого досвіду можу сказати, що не завжди знаю, який пластик приймають в нас на переробку, а який - ні. Також не знаю, чи викидати пакунки "тетрапак" в контейнер для паперу. І спитати нема в кого, бо ніхто цього не знає.
На щастя, маємо пункт збору пластикових кришок на протези неподалік від будинку.
…З бидла ніколи не зробиш людини.Навіть за допомогою батога…Генетика,бля…
БАНДЕРСЛАВ, ти провокатор за фахом чи самоучка.Нащо ж ти вождя українців так ганьбиш своїм недолугим коментом, в якому вживаєш слова, котрі полюбляють москалі такі як "примусити", "бидло", "нахер".Не личить так робити патріоту з таким прізвищем(чи поганяйлом), Ганьба тобі, ганьба!!!
А як у Вас в селі/місті збирають та переробляють сміття? Чи є сміттєпереробний завод? Чи є контейнери для скла, пластика, тощо? Чи пояснюють людям, що саме треба туди класти? Чи є штраф, якщо покласти щось неправильно (напиклад, пластик - в контенер зі склом)?
У нас про сміттєпереробний завод час від часу лише ведуться розмови.Десь з пів року тому знову були їхали інвестори на зустріч із владцями,але й досі нічого не чутно з цього приводу.У нас ще нема таких проблем,як у сусідньому Львові…Але чи це надовго?
Що ж до сортування сміття,то його ''сортують'' лише безхатьки.Багато хто з мешканців полегшує їм цей процес і пакує пластикові пляшки,чи,скажімо,склотару в окремі пакети і виставляє це все коло сміттєвих баків.З цього можна зробити висновок,що частина населення вже психологічно готова до нововведень.Шкода лише,що влада ще ні…
Треба тиснути на владу. Добре, що люди вже проявляють свідомість в цьому питанні.
Думаю, що важливий фактор протидії цивілізованому методу переробки сміття - так звана сміттєва мафія, яка заробляє на нелегальному сортуванні сміття.
Якщо безхатьки сортують сміття, то воно десь потрібне і гроші за нього платять.
Треба розвивати тему цивілізованої переробки сміття - маємо і вітчизняні, і іноземні технології та чимало інвесторів, які хочуть будувати сміттєпереробні заводи в Україні..
Потрібні закони та їх належне виконання. Але закон про сміттєпереработку та різні практичні заходи по його виконанню - окремо, а про чистоту в ліфтах - окремо, тощо.
Про приблуд - теж окрема тема - погоджуюсь за Вашим на це роглядом на всі 100%
Головне спокійно і покроково все вирішувати і не змішувати теми.
Головне спокійно і покроково все вирішувати і не змішувати теми.
Доки сонце зійде,роса очі виїсть
Будемо оптимістами. При песимістичному погляді на будь-яку проблему, Ви витрачаєте власну енергію проти самого себе.
Чи не краще спрямувати цю енергію в потрібному Вам напрямку?
Так, золоті слова... чув ще на початку дев'яностих, що в Україні люди діляться
на оптимістів, песимістів і матеріалістів...
Оптимісти вчать українську мову, песимісти - англійску, а матеріалісті - матеріальну частину автомата Калашникова..ю
Хм…Так,ми йдемо ''семимильними'' кроками – один на ДВАДЦЯТЬ П'ЯТЬ років!Коли зробимо другий,то вже не пам'ятатимемо,яким був перший крок…Так і тупцяємося на місці…
Маємо на увазі одне й те ж саме. Для того, щоб зробити капітальний ремонт або купити новий автомобіль, необхідно діяти спокійно, логічно і покроково.
Ми з Вами по-різному дивимося на наші проблеми…Уявіть собі старий роздовбаний автомобіль.Щоб він поїхав,то мало йому напомпувати колеса – проблеми це не вирішить.Необхідно зробити капітальний ремонт – поставити нову поршневу групу в моторі,''шліфанути'' колінчатий вал і замінити розподільчий,перебрати все навісне обладнання і гальмівну систему,замінити ''рульову'' рейку і закласти новий акумулятор.Не кажу вже рихтувальні і лакофарбувальні роботи.Тобто,поступово,''покроково'' тут не проходить – або робимо все і відразу, або і далі мучимося,а не їдемо…Я ж хочу ЇХАТИ!Тому я за капітальний ремонт
пробачте, сміттєпереробку
Хм…Власне,так і є:найбільша загроза для нас – ми самі