Киянина Євгена Коноплю, 23 роки, кілька місяців тому звільнили за скороченням штату. Працював у друкарні. Підприємство часто простоює.
— Друг працює в бухгалтерії "Укрпошти". Підказав, що в них люди постійно потрібні, є купа робочих місць. То я одразу після звільнення поїхав влаштовуватися туди. Взяв трудову книжку. На співбесіді мене питали про досвід роботи й освіту. Одразу запропонували виходити на роботу, — розповідає Євген. — При мені ще п"ятьох людей взяли.
Євгенові Коноплі запропонували місце оператора в міжнародному цеху "Укрпошти". Він приймає посилки, заносить їхні штрих-коди у комп"ютер та відправляє за кордон. Працює по чотири дні на тиждень. Отримує 2,3 тис. грн.
Черкащанка 28-річна Антоніна Рибачук два місяці тому теж влаштувалася на нову роботу. Працює адміністратором інтернет-магазину. Продає жіночу білизну. За перший місяць отримала зарплату 3 тис. грн.
— Із січня 2009-го я веду в Інтернеті власний блог. Це ніби щоденник. Його читали багато користувачів. Згодом запропонували слідкувати за цілим сайтом. Я погодилася, бо це неважка робота. Фірма знаходиться в Одесі. Продає дорогу білизну відомих марок. Зараз пік продажу купальників, наймодніші коштують від 900 гривень. Моя робота — описати новинку, вставити фотографії речей на інтернет-сторінку, спілкуватися з покупцями в чаті або по телефону, допомогти вибрати річ по фігурі, пояснити, як замовити і забрати товар. Часто клієнткам повторюю: "Не буває некрасивих грудей, буває неправильно підібраний бюстгальтер".
— Звертаються і хлопці. Вони соромляться купувати жіночу білизну, бюстгальтери у звичайних магазинах. Отоварюються через Інтернет.
Начальник віддав свого скутера, бо не мав чим розплатитися
Усю роботу Антоніна виконує з домашнього комп"ютера. Встигає прибирати, куховарити і доглядати дитину. Фірма надсилає товар покупцям зі складу.
— Думаю, зарплата 3 тисячі гривень— не прєдєл, — вважає. — Мені платять відсотки за кожного клієнта. Може, до 10 тисяч дотягну.
Менеджери з продажу та продавці досі затребувані в роботодавців. Як і програмісти, прибиральниці, няні, керівники та чорнороби.
За три місяці 2009-го на інтернет-сайті job.ukr.net зареєстрували 12,4 тис. вакансій. Роботодавці — переважно з Києва. Наприкінці минулого року було вчетверо менше вакансій.
— Також часто шукають кур"єрів, офіціанток, монтажників, технологів, — розповідає Віра Ткаченко, головний редактор сайту. — Порівняно з лютим зарплати цих професій зросли.
Програмістам раніше пропонували зарплату від 8 тис. грн, тепер — на 400–500 грн більше. Кількість вакансій збільшилася вдвічі — до 5 тисяч.
— За рік дуже зросли зарплати охоронців — із 2 тисяч до майже 4 тисяч гривень, — каже Ткаченко. — Знизилися зарплати архітекторів, філологів, системних адміністраторів і дизайнерів.
Чорноробам, за даними job.ukr.net, пропонують до 5 тис. грн. На сайті розміщено 3 тис. вакансій. Віталій Мазуренко, 48 років, із Луцька має інший досвід:
— Будівельникові в Києві тепер важко знайти роботу, навіть підсобником. Хіба що через знайомих чи самих господарів. Зате появилося багато роботодавців-кидайлів. Не платять взагалі за роботу. Я дев"ять місяців у столиці був на заробітках, будував готель. Уже місяць сиджу вдома без роботи. Минулої осені мені платили по 4 тисячі гривень. У грудні почали затримувати зарплату. Виплатили половину, а тоді під три чорти послали. А знайомому начальник віддав свого скутера, бо не мав чим розплатитися.
Коментарі