![Юрій Коваленко із сином 16-річним Володимиром оглядають вулики на пасіці. Підприємець навчає дітей вести бізнес](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/457/457456_1_w_300.jpg?v=0)
Юрій Коваленко із села Зубівка Миргородського району Полтавщини торік задекларував дохід у 3,8 млн грн. Розповідає, як став мільйонером.
— Я вчився у Полтавському інженерно-будівельному інституті у 1990-х. Студентом закуповував у Полтаві сметану, шоколадні батончики і віз продавати на оптовий ринок у Харків. Назад теж віз товар. За вихідні мав 100 доларів. Студентом купив у гуртожиток телевізор, відеомагнітофон. Потім пральну машину-автомат, велика рідкість на той час, — розповідає Юрій Коваленко, 37 років.
— Закінчив інститут, а роботи за спеціальністю інженера не було. Я перепродував яблука. Брав на селі по 50 копійок кіло, а у Миргороді продавав по 2 гривні. Потім зайнявся олією. На літрі заробляв до 2 гривень. Закуповував оптом насіння. Наймав машину. Олію і макуху продав на ринку. Заробіток відклав. 2003-го назбирав 400 доларів на власну олійницю. Поставив її у своєму гаражі. Вдень торгував на базарі, а пополудні, вночі бив і фільтрував олію. Мав на тому до 4 тисяч гривень, або 800 доларів у місяць.
На ринку познайомився з власником іншої олійні. Удвох викупили адмінбудівлю на околиці міста. Перевезли туди свої преси. Нове виробництво відкрили в кінці 2004-го. Узяли кредит 650 тис. грн на придбання вантажівки та двох цехів у сусідніх селах. У заставу банку віддали цехи. Олію тепер продає тільки оптом. Макуху збуває на сусідні ферми.
— 2009 року ми закупили багато соняшнику. Поки переробили, ціна на олію дуже обвалилася. Вийшло 500 тисяч гривень збитків. Тоді я збагнув: не можна тримати кошти в одному кошику, одному бізнесі. Тому відкрив ще свиноферму. За рік вирощую до чотирьох тисяч голів. Свинарство дуже вигідне. Цього року на кожну затрачену гривню отримую 60 копійок прибутку. Але й тут були роки, коли працювали в мінус. Збитки перекриваю з іншого бізнесу. Я завів бджоли, 400 вуликів. З кожного вулика маю до тисячі гривень на рік. Не вийшло із соняшником, то перекриємо збитки доходами зі свиноферми. Якщо й воно не виправдає затрати, то значить, бджоли дадуть хороший прибуток.
6
мільйонів гривень — найбільша сума готівкою, яку мав у руках Юрій Коваленко. Гроші витратив для закупівлі великої партії соняшникового насіння.
Крадуть при будь-якій зарплаті
На пасіці, олійницях та свинофермі Юрія Коваленка працюють 70 селян. Платить їм 2,5-3 тис. грн на місяць.
— На сусідньому підприємстві люди отримують 5-7 тисяч за місяць. Але крадуть солярку. Високі зарплати нічого не дають. Крадуть при будь-якій зарплаті. При комуністичній владі люди привчилися красти. Я не знаю жодного підприємства, де не крадуть. У мене теж якось украли з пасіки 20 вуликів. Я пішов шукати по селу. Знайшов свої вулики в одного пенсіонера. Він не крав. Просто купив їх у крадіїв, — розповідає Юрій Коваленко.
Щоб не крали, підприємець наймає охоронців. На пасіці, олійницях та свинофермі встановив відеоспостереження. Також тримає там кілька десятків собак.
Коментарі
3