51-річний Василь Гончарук з Умані на Черкащині торік улітку почав відкладати гроші на новий автомобіль.
— Хату до пуття довів, дітей вивчив. Подумав — весь вік пішки проходив, чому би потроху не наскладати хоча б на беушну машину, — Василь Петрович працює слюсарем в автосервісі. На місяць отримує понад 2 тис. грн. Працює і дружина. Діти живуть окремо. — Вирішили з жінкою відкладати щомісяця 1,5 тисячі.
За півроку мають 9 тис грн. На авто треба ще стільки ж.
— У банк не несу. Бо раптом що — потом не заберу. Ми вже навчені, — сміється. — Тримаю вдома у гривнях. Бо за валютами теж не встежиш — сьогодні один курс, завтра шось друге придумали. Ми в тому мало що тямимо.
Перед киянкою Вікторією Сухенко, 20 років, теж стоїть питання — як не втратити зібрані гроші. Вона навчається на другому курсі Києво-Могилянської академії на соціального працівника. Торік улаштувалася доглядальницею.
— З батьками домовилися: скільки зможу — відкладатиму, щоб заплатити за навчання.
За місяць Вікторія заощаджує близько 2 тис. грн. Мати на заробітках за кордоном, теж допомагає. За минулий рік студентка зібрала 30 тис.
— Частину заощаджень перевела в долари, частину в євро. Не знаю, що далі робити, аби не втратити ці гроші.
Кошти варто зберігати в євро або юанях
— Якщо плануєте відкласти гроші на невеликий термін — на кілька місяців, сміливо залишайте у гривнях, — радить керівник Українського банківського порталу Олексій Лупоносов, 34 роки. — Уряд намагається втримати національну валюту. Найближчим часом гривня буде відносно стабільною.
А якщо потрібно відкласти на довший термін?
— Тоді рекомендую євро та юані. Євросоюз досить сильний. Він підтримав свою валюту створенням найбільшого у світі стабілізаційного фонду. Китай — економічно дуже сильна держава. Юані підкріплені її великим товарним запасом. Тому це дві найсильніші валюти зараз і в перспективі.
Що порадите на 10 років і більше?
— Найкраще купувати банківські метали — золото та платину. Зараз ціна на золото дещо впала, але то тимчасові коливання на світовому ринку. Вартість коштовних металів тільки ростиме. Грошова одиниця будь-якої держави має бути підкріплена або товарами країни, або золотом. Інакше гроші перетворюються на папірці. Країна намагається мати у резерві такий запас. Тому євро зараз одна з найсильніших валют у світі. Вона підкріплена золотим запасом усіх країн — учасниць Євросоюзу.
Коментарі
19