— Дайте 500 британських фунтів. 400 крупними, решту — дрібними. Завтра їду до Лондона по роботі, — каже 46-річна Ірина Марущенко. Минулого понеділка купує валюту в обміннику в підземному переході на столичному Майдані Незалежності. Касир дає купюри по 50, 20 і 10. Одну, заклеєну скотчем, Ірина просить замінити на новішу.
— У банках продають зазвичай євро, долари та рублі. У цьому обміннику можна знайти валюти 24 країн, — говорить Марущенко. Кладе гроші в гаманець.
Впродовж 10 хв. до обмінника підходять зо два десятки людей. Більшість запитують долари та євро.
— Я щомісяця третину зарплати міняю на польські злоті, — розповідає 28-річний Олександр Палій. З невеликого пакета витягає паспорт. З обкладинки з тризубом дістає гроші. — Мій батько в Польщі працює. Коли їздив до нього, купив собі там телефон, планшет. Дешевше, ніж у нас. Торік збирав у злотих на машину. Поміняв 80 тисяч гривень. Автівка виявилася краденою, не купив. Але гроші від знецінення зберіг. Бо зараз 30 тисяч злотих — це вже 125 тисяч гривень. Вирішив і далі заощадження тримати в польській валюті. Зможу їх витрачати, коли до батька їздитиму.
Заощадження вигідно тримати у швейцарських франках, японських ієнах. Не радять купувати валюту Австралії, країн Латинської Америки.
— Також можна купувати канадські долари, — говорить 33-річний Володимир Марченко, економіст консалтингової компанії "ОВБ Алфінанц Україна". — Ця валюта прив'язана до курсу американської. До того ж канадський долар має потужну систему захисту від підробки. Купюри не розмокають у воді. Краще обирати валюту, де найменша різниця між купівлею і продажем. Американський долар завжди був популярнішим за євро, бо різниця між купівлею і продажем 70–90 копійок, а в долара — 10–15. Екзотичні для нас валюти мають маржу (різниця між продажем і купівлею. — "ГПУ") понад гривню. Наприклад, британські фунти купують по 22,3 гривні, а продають по 23,9. Різниця — півтори гривні.
Вкладати заощадження у валюту інших країн вигідно жителям міст-мільйонників. В обласних і районних центрах її не купиш і не продаси.
— Щодо юанів й інших непопулярних валют, то їх продають до п'яти банків в Україні. Вони заради власної вигоди можуть спекулювати на курсі, — каже 34-річний Павло Мельник, директор компанії "МПП-консалтинг". — Найкраще вкладати в ту іноземну валюту, що можете витратити, не переводячи в гривню. Наприклад, родичі живуть у Латвії й там часто буваєте. Або їздите в ділові поїздки до Китаю.
Коментарі