— Сезонні роботи закінчилися у вересні, а потік заробітчан у Євросоюз не зменшився, — каже львів'янин Андрій Стельмах, 42 роки. Щоліта працює на будівництві доріг у Польщі. Зараз шукає там тимчасову роботу.
— Усе через долар і євро. Вигідно заробити за кордоном і витратити вдома. Поляки раді наймати українців — їм платять меншу зарплату. Самі польські робітники їдуть у Австрію, там вищі зарплати.
На будівництві доріг Андрій Стельмах заробляв 4 тис. злотих за місяць (за курсом НБУ, 1 злотий — 4,71 грн. — "ГПУ"). Робочий день триває з 6.00 до 16.00. За гуртожиток і дворазове харчування вираховували 700 злотих із зарплатні. Стільки ж заплатив агенції з працевлаштування, через яку знайшов роботу.
— Жителі Західної України, які мають карту поляка чи довгострокову шенгенську візу, кинулися на роботу за кордон. Перед святами там можна заробити нелегально, — додає. — У Перемишлі, Жешуві, Кракові наймаються вантажниками, пакувальниками, прибиральниками, м'ясниками. Місяць працюєш — маєш 2 тисячі злотих. Де в Україні такі гроші заробиш? Пожити можна в дешевих гуртожитках, продукти недорогі.
34-річна Євгенія Мориквас із міста Стрий на Львівщині два місяці нелегально працювала в італійському Римі. Заробила 2 тис. євро.
— Поїхала, бо за комунальні послуги 5 тисяч гривень боргу. І батькові на лікування гроші треба. Паспорт закордонний і туристичну візу мала, полетіла дешевим авіарейсом у Рим. Знайшла через землячок роботу — підміняла прибиральниць, доглядальниць, які захворіли чи у відпустці. Жила з трьома українками на зйомній квартирі. Працювала ночами, коли треба було доглянути хворих старих, терміново прибрати будинок до свят, — розповідає.
З 1 січня 2015 року українські заробітчани в Росії повинні будуть отримувати патент на роботу, заявив російський прем'єр Дмитро Медведєв. На сезонні роботи до сусідньої країни їздить близько 6 млн українців. Частина працюють нелегально.
— Росіяни охоче наймають українців робити ремонти на дачах, у квартирах, — говорить Сергій із Рівненщини. Прізвища не називає. Сім років їздить на заробітки до Росії. — Вдома я кладу квадратний метр плитки за 120 гривень. У Москві беру щонайменше 25 доларів. Правда, зараз платять у рублях через кризу, будівництва починають заморожувати. Але все рівно вигідно їздити навіть на місяць. У різноробочого на будівництві зарплата — близько тисячі доларів. За теперішнім курсом це майже 15 тисяч гривень.
Коментарі
1