— Люди приходять за доларами, а їх немає. Купують євро, хоч вони й дорожчі. Валюту беруть ті, хто їде на відпочинок за кордон. Або щоб заплатити адвокату. Чула, вони тільки у валюті стали брати з минулого місяця, — розповідає касирка Укрсиббанку на столичній вул. Артема. Представляється Галиною. — Рублів ніхто не бере, тільки здають.
В обміннику на вул. Великій Житомирській радять приходити о 9.00. Попереджають, що більш як $1 тис. не привезуть.
— Банк щодня дає нам валюту, — говорить працівниця обмінника. — Долари розходяться за півгодини. Люди почали потроху валюту продавати. Сьогодні чоловік приніс півтисячі. 300 доларів одразу купила жінка, яка за ним у черзі стояла. 200 здав у касу. Якщо надумаєте завтра прийти, захопіть паспорти родичів. Більше 200 доларів в одні руки не продаємо.
У Приватбанку на вул. Артема кажуть, що долари видають власникам валютних депозитів.
— Поки що крупні фірми й населення в стані очікування. Якщо курс протягом кількох місяців знижуватиметься, продаватимуть долари. Якщо ростиме, притримуватимуть, — розповідає 39-річний Олексій Кущ, радник президента "Асоціації українських банків". — Зараз на ринку не вистачає готівкової валюти. Західні інвестори не вкладають в Україну грошей, не відкривають представництв. Наші експортери притримують валюту. Чекають, коли буде вищий курс, щоб вигідніше продати. Так роблять із літа, коли їх зобов'язали продавати 75 відсотків виручки у валюті. Населення панікує, масово забирає депозити й купує валюту. Цю ситуацію не врятує рішення Нацбанку чи уряду. Слід розпочинати фінансові реформи. Виконувати програму, узгоджену з Міжнародним валютним фондом. Якщо нічого не робити, то в обмінниках долари й далі будуть у дефіциті. А курс щомісяця ростиме.
Коментарі