У львівській дитячо-юнацькій спортивній школі "Буревісник" відбулися перші цього року змагання з кінного спорту — вершники долали дистанцію з перешкодами. У радянські часи львівську школу вважали однією з найкращих в країні.
У манежі "Буревісника" холодно. Під стелею цвірінькають горобці. До краю майданчика на коні під"їжджає 13-річна Марта Портенко. Вона — фаворит змагань. Зізнається, що вдало пройти дистанцію допоміг кінь Сагайдак.
— Коні дуже часто нас виручають, — каже Настя Шевченко, 13 років. — Мій Тібет, буває, не слухається команд, коли знає, що вони помилкові.
Настя з подругою спостерігає за змаганнями, спершись об дерев"яну перегородку. Розказує, що кінним спортом займається рік. Взяла участь у п"яти змаганнях. Уже в другому здобула перемогу.
— Перш ніж почати долати перешкоди, треба хоча б півроку поїздити, — каже дівчина. — Мій тато — майстер спорту з біатлону, мама займається фігурним катанням.
Із директором "Буревісника" Михайлом Вартовником, 52 роки, розмовляємо в його кабінеті. Над дверима висить підкова з головою коня. На стінах — грамоти та подяки.
— Торік 1 жовтня ми святкували п"ятдесятиріччя "Буревісника", — розповідає Вартовник. — У радянські часи школа вважалася однією з кращих. Виховали чотирьох майстрів спорту міжнародного класу, сім десятків майстрів спорту СРСР та України. Наш вихованець Олександр Соколов брав участь в Олімпіаді 1964 року в Токіо, був переможцем одного з найвідоміших у світі стиплчезів (перегонів із перешкодами. — "ГПУ") — Великого Пардубіцького стиплчезу в Чехії.
Зараз у школі 33 коней. Займаються 102 дитини. Заняття безплатні. Є лише щорічний членський внесок — 20 грн. Директор каже, що кінний спорт нині тримається на ентузіастах.
— Фінансується тільки зарплата спортсменів, а вона мінімальна — 400 грн, — скаржиться. — Утримання коня в рік обходиться щонайменше у тисячу доларів. Крім цього, потрібно купити амуніцію, одне сідло середнього класу коштує 600 доларів. Хоча б раз у півтора місяця коваль повинен розчищати тварині копита. А ще лікування. Коням потрібні ті ж ліки, що і людям, але в ушестеро більших дозах.
Аби возити своїх коней на змагання до інших міст, у спортшколі переобладнали вантажний "Івеко".
— Маємо машину на сім голів. Перевезення коней також дуже дороге, якби не було власного авто — нікуди б не їздили, — каже Вартовник.
Молодий кінь коштує в середньому $5 тисяч.
— Були у нас і такі, за яких пропонували 50 тисяч, — розповідає директор. — Чотирьох коней нам подарувала наша вихованка Наталя Попова. Вона має одну з найкращих приватних кінно-спортивних баз у Чубинському під Києвом.
У другій половині березня у Львові відбудеться Спартакіада України. Приїде близько 120 спортсменів зі своїми кіньми.
Коментарі