У війні на сході України склалася парадоксальна ситуація: програє та сторона, якій дістанеться нині захоплена російсько-сепаратистськими військами територія. Про це пише професор Університету Рутгерса в Ньюарку Александер Дж. Мотіл у статті для Foreign Policy.
"Окупований Росією донбаський анклав у Східній Україні перебуває на межі економічного і соціального колапсу... Зазвичай війни ведуться за трофейну територію: переможці її отримують, а переможені втрачають. В даному випадку крах Донбасу означає, що той, хто контролює анклав, по суті справи, є переможеним", - пише політолог.
За даними ООН, із 5 млн осіб, які раніше населяли анклав, близько 2 млн покинули його з березня 2014 року. Оскільки багато біженців - освічені професіонали з середнього класу, анклав поніс непоправну втрати інтелектуального та людського капіталу, стверджує він.
"Із 3 млн залишилися приблизно 2 млн - діти і пенсіонери: таким чином, залишається 1 млн працездатних дорослих, які повинні їх утримувати, обслуговувати економіку, яка розвалюється, і воювати", - міркує Мотіл.
Путін хотів би, щоб Київ взяв на себе витрати з постачання регіону і його відновлення, вважає автор.
"Однак Україна ні за що це не зробить, поки анклав контролюється сепаратистами", - йдеться в статті.
На думку Мотіла, для Росії немає легкого виходу з цієї ситуації. Відновлення бойових дій і розширення анклаву неминуче принесе розруху на ще більшу територію і приведе до масштабнішої втечі населення, вважає він.
"Якщо Росія хотіла б завдати рішучої поразки Україні, вона могла б змусити її повернути Донбас на російських умовах. Але це вимагало б масованого удару, який, швидше за все, посилив би західні санкції, змусив адміністрацію Обами надати зброю Україні, зустрів би рішучий опір українців і, в кінцевому підсумку, втягнув би Росію в довготривалу криваву війну", - йдеться в статті.
"Логічним вирішенням цієї головоломки було б оголосити перемогу над "фашистської хунтою" в Києві, вивести російські війська і "скинути" анклав Україні, якій... не залишилося б іншого вибору, окрім як спробувати розібратися з пануючим там хаосом. Однак для цього Путіну доведеться відмовитися від усієї ідеологічної гри на публіку, до якої він вдавався в останні кілька років", - міркує Мотил.
"Склалася тупикова ситуація найбільш вигідна для Києва", - пише він.
На думку політолога, Україна може виграти, наполягаючи на тому, що вона ніколи не залишить Донбас, при цьому не роблячи нічого для того, щоб його звільнити.
"Час на боці України, саме тому, що перемога у цій "гібридній" війні означає втрату території", - вважає автор статті.
Коментарі
2