пʼятниця, 20 червня 2025 12:00

Україна вимотує російську артилерію, але є загроза іншого озброєння - ЗМІ

Україна вимотує російську артилерію, але є загроза іншого озброєння - ЗМІ
Україна вимотує російську артилерію. Фото: скрін відео

Ситуація з артилерією російських загарбників була критичною, але з'явилася "протидія", яка згодом стала основною загрозою.

На початку повномасштабної війни російська артилерія вважалася одним із головних козирів Кремля: масовані обстріли створювали "вогневі завіси", за якими просувалися війська. Тоді вважалося, що за кількістю гармат Росія перевершує Україну в 10 разів, і президент України Володимир Зеленський регулярно просив союзників про снаряди. Як розповів командир підрозділу БПЛА "Тайфун" Нацгвардії України з позивним "Майкл" у коментарі Forbes, артилерія нікуди не зникла - але тепер основною загрозою стають дрони.

Україна досягла великих успіхів у контрбатарейній боротьбі. Гармати, що відкрили вогонь, можна засікти за допомогою контрбатарейних радарів, таких як американський AN/TPQ-36 Firefinder, що відстежують траєкторію снаряда і обчислюють вихідну точку. Крім того, активно впроваджуються й акустичні датчики нового покоління.

Радар - це перший етап. Він визначає приблизний район, але не точку. Часто це область 200 на 200 метрів - занадто велика для точного удару", - підкреслив військовий. Тому згодом необхідне застосування дронів із широким охопленням - як із відеотрансляцією в реальному часі, так і з фотозйомкою високої роздільної здатності. Вони дають змогу точно визначити, чи перебуває знаряддя на місці, і передати координати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: РФ обстріляла Харківщину: виникли пожежі, є постраждалі

"Найпростіше виявити артилерію в момент пострілу - спалахи, дим, рух розрахунку. Навіть якщо гармата частково прихована деревами або будівлями, ми впізнаємо її за силуетом. У лісі шукаємо сліди гусениць, порушений ґрунт, тепло від техніки (якщо є тепловізор)", - зазначив "Майкл".

Після підтвердження координат удар потрібно наносити негайно - поки знаряддя не покинуло позицію.

Хоча контрбатарейна стрільба, як і раніше, залишається актуальною, у багатьох випадках гаубиці вже замінюються безпілотниками.

"FPV-дрони - і квадрокоптери, і планери - часто виявляються точнішими і швидшими за артилерію. Якісний дрон - найефективніший спосіб знищити артилерійську систему", - підкреслив військовий.

На практиці дрон може летіти повільніше за снаряд (~160 км/год проти 1000 км/год у снаряда), але йому вдається швидше досягати мети, оскільки це не вимагає пристрілки і коригування вогню. FPV може летіти кілька хвилин, але влучати з першого разу. Артилерія, зі свого боку, вимагає кількох залпів, особливо якщо ціль переміщується.

Якщо знаряддя самохідне, воно може піти ще до прибуття снаряда. Дрон же здатний переслідувати артилерію і вразити її навіть у русі. З буксируваними гарматами складніше - їх потрібно вражати за елементами: затвор, приціл, машина, що буксирує.

"Головне - стійкий відеозв'язок. Без нього оператор не зможе точно навести дрон", - пояснює український військовий. У цьому, за його словами, допомагають нові "файбер-дрони", які не втрачають зв'язок навіть у складних умовах. Після удару використовується розвідувальний дрон для підтвердження знищення.

"Російська артилерія, як і раніше, становить серйозну загрозу", - підтверджує "Майкл". Однак, наприклад, російських розвіддронів, попри те, що їх було збито в кількості кількох тисяч, все ще багато.

"Нестачі в розвідувальних БПЛА у них [росіян] немає. Вони [дрони] постійно в повітрі", - додав військовий. Найцікавіше, що Росія, попри наявність артилерії, теж все частіше покладається на FPV-дрони, відбуваються сотні ударів безпілотників на день.

У ЗСУ є серйозні проблеми в управлінні. Світові ЗМІ написали які.

Зараз ви читаєте новину «Україна вимотує російську артилерію, але є загроза іншого озброєння - ЗМІ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути