Шведські медики з Каролінського університету в Стокгольмі стверджують, що наш організм щорічно здатний відтворювати приблизно 1% від загального об"єму кліток серця. У 4-річному дослідженні під керівництвом Йонаса Фрісена та його колег із Стокгольма було доведено, що наше серце використовує механізми регенерації.
Фрісен говорить, що нові клітки народжуються досить поволі, але народжуються. В організмі здорової людини цей процес йде зі швидкістю 1% в рік, після 75 років швидкість знижується до 0,5% в рік. Таким чином, говорять дослідники, наше серце впродовж всього життя оновлюється приблизно наполовину.
В тому випадку, якщо даний процес вдалося б прискорити, ми б позбавилися в майбутньому від різних серцевих хвороб, скажімо, інфарктів. Істотно знизилася б потреба в трансплантації серця.
Звіт було опубліковано в журналі Science. Шведські медики дослідили 50 добровольців, які брали участь в проектуванні ядерної зброї часів Холодної війни. В організмі кожного з них повинен був знаходитися спеціальний радіоактивний ізотоп вуглецю. Він і був виявлений і використаний як біологічний маркер.
Сучасна наука стверджує, що клітки серця є не зовсім звичайним біологічним матеріалом, оскільки вони припиняють своє ділення і зростання ще в дитинстві. Проте медики також знають про наявність так званих мастер-клітин, або стволових клітин, які можуть перетворюватися в клітки серця. Але до сьогодні в більшості випадків на серці так і залишаються рубці, які не загоюються ніколи, повідомляє Reuters
Переклад Gazeta.ua
Коментарі