Сьогодні, 18 травня 2009 року, минає 65 років з дня насильницького переселення кримських татар з території Криму.
У травні 1944 року Йосиф Сталін підписав постанову про виселення кримських татар з півострова. Їх звинуватили в масовому дезертирстві, співпраці з фашистами.
Виселення розпочалося вранці 18 травня 1944 року і завершилося до вечора 20 травня. За різними даними, були депортовані від 180 тисяч до 190 тисяч кримських татар. Велика частина була виселена до Узбекистану.
Крім кримських татар, з Криму виселили представників інших народів: у 1941 році – кримських німців, у 1944 році – вірмен, болгар і греків.
Масове повернення депортованих розпочалося наприкінці 1980-х – початку 1990-х років. Важливу роль в юридичному оформленні цього процесу зіграла декларація Верховної Ради СРСР 1989 року "Про визнання незаконними і злочинними репресивних актів проти народів, які зазнали насильницького переселення, і забезпеченню їх прав". У 1991 році були прийняті закони "Про реабілітацію жертв політичних репресій" і "Про реабілітацію репресованих народів".
З 1993 року 18 травня відзначається в Криму як День пам`яті жертв депортації.
"У цю скорботну дату ми вшануємо пам`ять безвинних жертв тих трагічних подій, віддаємо дань пошани тим, хто вистояв в умовах масових репресій, борючись за відновлення громадянських прав і норм гуманності", – йдеться у зверненні уряду автономії і президії кримського парламенту з нагоди 65-х роковин депортації.
Сьогодні, 18 травня, в центрі Сімферополя пройде всекримський траурний мітинг. У Меджлісі кримських татар сподіваються, що захід збере більше 25 тисяч чоловік.
Крім того, кримські татари проведуть міжнародну акцію "Хвилина скорботи і єдності" на згадку про жертви депортації.
На сьогодні населення Криму становить понад 1,9 млн. чоловік, з них понад 260 тисяч – кримські татари.
Коментарі
1