Перед поїздкою в Крим українцям варто зробити два закордонні паспорти. Один лишити на материковій Україні, інший взяти з собою. Аби в разі втрати документів, була можливість ідентифікуватись. Про це під час прес-конференції повідомив Сергій Заєць, юрист Регіонального центру з прав людини.
Такі дії зумовлені неможливістю відновити втрачені документи на півострові.
"Громадяни України, які втратили паспорт на території окупованого Криму, позбавлені легальних можливостей відновити посвідчення особи. Якщо їм в обхід законодавства все-таки вдається через Керченську протоку потрапити до Генерального консульства України в Ростові-на-Дону, там вони зіштовхуються з поборами та принизливим ставленням", - розповів юрист.
Як приклад правозахисник навів справу українця Сергія Антоненка. Чоловік у червні цього року поїхав до Криму. Там став жертвою розбійного нападу - залишився без грошей та документів. Хоча за цим фактом у Криму було порушено кримінальну справу, російські прикордонники не дозволили йому виїхати з Криму. Він отримав письмову відмову, а на словах йому пояснили: якби він був хоча б громадянином Білорусі, правоохоронці пішли б йому на зустріч, проте для українців цього не робитимуть.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні віздначатимуть День опору кримчан
Сергій Антоненко через Керченську протоку виїхав до консульства України в Ростові-на-Дону.
"Консульство зустріло мене зачиненими дверима з нагоди дня Конституції України. Крім того, від людей вимагали сплати значно більших сум, аніж це передбачено законодавством. Наприклад, за оформлення закордонного паспорта замість 10 доларів вимагали 150. А мені особисто видали дві квитанції на суму біля 65 доларів замість 35, які офіційно передбачені за видачу посвідчення на повернення в Україну", - розповів постраждалий.
За його словами, під консульством утворювалися кількаденні черги, а співробітники консульства демонстрували принизливе ставлення до громадян. Чоловік став свідком того, як співробітники консульства радили українцю з Криму задля вирішення проблем відмовитися від українського громадянства та отримати російський паспорт.
Лише через розголос ситуації у ЗМІ Сергій Антоненко зміг швидко отримати документи і повернувся в Україну.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Було відчуття, що Україна кинула Крим - Афанасьєв
Юрист Сергій Заєць закликав уряд України розробити дієві механізми захисту прав українців у Криму.
"Випадок Сергія - це перша ластівка. Можна прогнозувати, що проблема українських громадян у Криму буде набувати більшого розмаху. Це стосується тих, хто постійно проживає у Криму. Необхідно звільнити їх від плати за оформлення документів, надати можливість подавати заявки на оформлення документів в електронній формі тощо", - заявив Сергій Заєць.
Справу Сергія Антоненка планують передати до Європейського суду з прав людини щодо порушення свободи пересування як з боку Росії, так і України.
Коментарі