Стаття на сайті The Economist
Вранці 25 серпня група розробників дронів попрямувала до стартової точки на півдні України для виконання однієї з найсміливіших на сьогодні повітряних місій над територією, яку контролює Росія - атаки на військову базу вглибині Криму. Це було описано як випробувальний запуск, під час якого багато прототипів дронів перебували в експериментальному режимі. Але деякі з них упоралися з завданням.
За даними місцевих джерел, усередині бази сталися вибухи, кілька людей загинули, а поранені солдати ринули до місцевої лікарні. Це завершило тиждень невдач для Кремля, який уже намагається пояснити більше десятка ударів дронів по серцю Москви, неодноразові зупинки великих аеропортів та незрозумілі вибухи на збройових заводах, аеродромах, складах пального та залізницях.
Джерело, близьке до розробників "Мороку", одного з прототипів дронів, використаних у кримській операції, каже, що нові можливості повітряних ударів України - результат "насіння, посіяного багато місяців тому".
Швидкий і здатний нести важке корисне навантаження на відстань у кілька сотень кілометрів, "Морок" - один із найбільш перспективних проєкт дронів-камікадзе, зроблених в Україні
Швидкий і здатний нести важке корисне навантаження на відстань у кілька сотень кілометрів, "Морок" - один із найбільш перспективних проєкт дронів-камікадзе, зроблених в Україні. Як і для інших розробників, перед командою "Морока" зараз постає непросте завдання – знайти ресурси для масштабування.
Українська програма дронів обумовлена необхідністю. Росія - ракетна наддержава, яка розпочала війну з явною перевагою в ударних можливостях на великій дальності. Пізніше вона почала купувати в Ірані дешеві та ефективні дрони-камікадзе Shahed. Україні, з іншого боку, не дозволили використовувати подаровану Заходом зброю для ударів по самій Росії, і тому вона шукає інші способи вдарити у відповідь.
Частково відповіддю стала розробка нових ракет або перепрофілювання старих – старовинна ракета класу "земля-повітря" С-200 тепер використовується як "земля-земля". Модернізовані С-200 спричинили деякі недавні атаки на території, контрольовані Росією. Тим часом, мережа волонтерів та урядових груп активно працює над розробкою ефективніших дронів вітчизняного виробництва.
Кампанія з використання дронів зараз активізується з низки причин. Удари по Москві, що потрапили в заголовки газет, мають надати психологічний вплив, наблизивши простих росіян до реальності війни. Проте українські військові інсайдери кажуть, що більшість їхніх операцій безпосередньо підтримують тримісячний контрнаступ.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На концерті у Кобзона: скільки генералів втратила РФ за час війни
Багато чого з цього надто прозаїчне, щоб стати новиною. Дрони націлені на "склади палива, логістику, склади боєприпасів та маршрути доставки", каже "Детектив", псевдонім координатора з розробки дронів у військовій розвідці України.
Ми реагуємо на звернення наших бригад. Вони кажуть нам, що знають, де зберігається російська зброя, але не мають змоги вразити ціль і просять нас допомогти", - каже він.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Контрнаступ можна буде оцінити в кінці року" - старший лейтенант Армії оборони Ізраїлю
"Детектив" каже, що більшість його недавньої роботи була зосереджена на аеродромах біля кордонів України. Це могло включати недавній удар по стратегічному бомбардувальнику Ту-22М, який базувався під Новгородом, додає він, підморгуючи.
Великі можливості Росії в галузі ППО та РЕБ означають, що будь-яка українська атака потребує ретельного планування. Україна розробила алгоритми, які, схоже, працюють. Дрони запускаються рано-вранці, коли концентрація ворогів може ослабнути, і використовують порядок атаки, розрахований на те, щоб задіяти засоби ППО противника. Вони збирають розвіддані, часто також від західних партнерів, про радари, радіоелектронну боротьбу та засоби ППО. Росія не може захистити всю свою величезну територію.
Близько 35-40% українських дронів долітають до цілей у Росії
"Якщо вам вдасться подолати 60 кілометрів перешкод на кордоні, ви будете в глибинці Росії, і тоді гра розпочалася", - каже джерело в "Мороку". Близько 35-40% дронів долітають до цілі. Відгуки про успіх ударів збираються з супутників, пристроїв стеження, звітів у соцмережах та від місцевих агентів.
Незвичайно, що українська програма дронів не має єдиної структури управління чи закупівель. Декілька державних організацій, у тому числі всі спецслужби, мають свої власні програми дронів. Розробники-фрілансери також присутні. Ці компоненти організовані у комірки, які не взаємодіють один із одним. Це сприяє безпеці та конкуренції, але може ускладнити оптимізацію та масове виробництво.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Українська армія тисне на російські позиції. Буде прорив" ‒ британський підполковник
Влада у Києві, особливо Міністерство цифрової трансформації, спробували оптимізувати фінансування і усунути бюрократичну тяганину. Але бюрократія, корупція та корисливі інтереси в українській військовій промисловості продовжують гальмувати розвиток. Деякі з операцій, спрямованих на Москву, схоже, є піар-проєктами, покликаними привернути увагу керівників закупівель до прототипу, а не мають конкретної військової цінності.
Фінанси – не єдина перешкода для розширення масштабів діяльності. Дешеві компоненти та електроніку знайти складно. Як і авіаційних спеціалістів. У Росії на цьому фронті справи йдуть краще. Хоч і повільно, але наразі вона налагодила масове виробництво. Маючи необмежені бюджети, російські державні підприємства віддають пріоритет найефективнішій зброї війни. До них належать універсальні крилаті ракети Х-101. Вони роблять крила для перетворення вільнопадаючих бомб у плануючі бомби. Ударні дрони "Ланцет", здатні знищувати українську бронетехніку та ППО. Іранські Shahed вже виготовляються на новому заводі в Татарстані.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Є три сценарії завершення війни в Україні" - Юрій Пойта
Високе джерело в українській розвідці заявило, що Росія, швидше за все, накопичуватиме запаси напередодні відновлення кампанії зі знищення української енергетичної інфраструктури взимку.
На передовій Росія позбавила Україну первісної переваги у тактичних дронах, що складала три до одного. Наразі обидві сторони перебувають у паритеті, каже джерело, близьке до головнокомандувача України. Нові блоки РЕБ, встановлені на танках та інших дорогих об'єктах, тим часом знижують здатність українських дронів спрямовувати корисні вантажі до найбільш вразливих ділянок.
Київ виділив $1,1 млрд на дрони, що є величезною сумою для України
Джерело в генштабі України передбачає, що будь-яка технологічна перевага, якою колись користувалася його країна, обов'язково була тимчасовою. За його словами, обидві сторони навчаються одна в одної, а зворотне проектування відбувається швидше: "У нас був досвід захисту від російських дронів, і ми швидко оговталися. Вони також це зроблять. Україні доведеться подумати про нові асиметричні способи використання дронів. У тому числі про використання штучного інтелекту для підвищення точності. Уряд виділив нову бюджетну статтю у розмірі $1,1 млрд на дрони, що є величезною сумою для України".
"Детектив" каже, що йому регулярно дзвонять із передової та дякують за успішний удар.
"Вони розповідають, як провели два чи три дні без російських бомб. Подібні дзвінки виправдовують проблеми роботи", - каже він.
Переклад Gazeta.ua
Коментарі