неділя, 07 серпня 2011 12:43

На Прикарпатті вшанували пам'ять розстріляних польських інтелігентів
13

Фото: Фото: Ксенія Ліщинська

На Прикарпатті між селами Рибне і Павлівка Тисменицького району вшанували пам'ять понад 700 загиблих від рук німецьких нацистів представників польської інтелігенції. Там відбулося відкриття та освячення пам'ятника розстріляним полякам.

У заході взяли участь керівники Івано-Франківської облдержадміністрації, Івано-Франківського міськвиконкому, в.о. консула Генерального консульства Польщі у Львові Анджей Дрозд, генеральний секретар Ради охорони пам'яті боротьби та мучеництва Польщі Анджей Кунерту, голова польського Товариства культури "Пшиязнь" Луція Кубіцька, представники і родини загиблих з польських міст Ополє, Кошалін, Варшава, Краків, гості Львівської, Чернівецької областей, Великої Британії, представники духовенства та місцевої громади.

"У серпні 1941-го гауптштурмфюрер СС Ганс Крігер, який до цього часу провів розстріл польських професорів у Львові, зробив щось подібне і в нас. Спершу розстріляли євреїв, а згодом полякам казали, аби ті зголошувалися до комендатури, де із ними підписуватимуть угоди та надаватимуть працю. Отримавши таким чином сотні адрес, фашисти згодом ходили по помешканнях та арештовували поляків. Ні в чому невинні люди сиділи у в'язниці. Звідтіля їх, роздягнених, вантажили у машини та вивозили до Чорного лісу. Кільком нещасним вдалося втекти", - розповіла Кубіцька.

Про це місце трагедії стало відомо у 1988 році. Тоді члени українського історико-культурного товариства "Меморіал" розкопували чимало масових поховань жертв фашистських загарбників та енкаведистів.

Також почали приїжджати колишні мешканці міста, які на той час жили в Польщі. Вони й розповіли про те, що трапилося у 1941 році.

Тепер, через 70 років після трагедії, на місці трагедії встановлений хрест, створений львівським скульптором Олександром Криськівим з написом "Якщо я забуду про них, то ти, Господи, забудь про мене". За кілька десятків метрів — дерев'яна каплиця.

Зараз ви читаєте новину «На Прикарпатті вшанували пам'ять розстріляних польських інтелігентів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

4

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

07.08.2011 15:58:52Тарас95.111.230.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
"Моя идея в целом враждебна марксизму, демократии, и всяким классовым и идеологическим программам. В политической плоскости стою на почве однопартийного и авторитарного строя Украины, в социальной плоскости - национального солидаризма, который стоит близко до национал-социализма германского". "Москва и жидовство – это наибольшие враги Украины и источник разлагающих большевистских интернациональных идей. Стою на почве "виннищения", - это никак иначе нельзя перевести, как "уничтожение" - жидов и целесообразности перенести в Украину немецкие методы уничтожения жидовства". Тут Стецьку показалось мало, и он еще дописал: "исключая их ассимиляцию".
07.08.2011 15:55:39Тарас95.111.230.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
из Протокола допроса Кутковца Ивана Тихоновича. 1 февраля 1944г. "В период германо-польской войны украинские националисты сыграли активную роль по организации шпионажа, диверсии в тылу польской армии.За эти услуги, немецким командованием ОУНовцам была санкционирована расправа над польским населением, проживающим в областях Западной Украины, особенно в Галиции. В результате этой подлой деятельности были убиты тысячи польских семейств и сожжено сотни сел.Эта расправа продолжалась до прихода Красной Армии Западные области Украины". ЦА ФСБ России, ф. 4, оп. 3, д.818, л. 177-186.
07.08.2011 15:50:58Тарас95.111.230.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Украинский националист, приверженец бандеровского крыла ОУН из Польши, историк Николай Сивицкий в томе 2 своей работы Dzieje konfliktow polsko-ukrainskich (Варшава, 1992) признает, что "во Львове с 30 июня по 7 июля 1941 года кроме замордованных 22 профессоров высших учебных заведений (вместе с семьями около 40 человек) украинцы ... замордовали около 100 польских академиков, и около 7 тыс. евреев. Ученые и другие неугодные ОУН горожане в эти дни уничтожались "нахтигалевцами" в соответствии со списками, заранее приготовленными участниками местного оуновского подполья. В каждом городе и поселке немцы расстреляли от нескольких до нескольких десятков поляков, на которых украинцы указали как на коммунистов".
07.08.2011 15:01:56Михайло194.50.125.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
В наявних матеріалах подається, що "… в период оккупации немецкими войсками территории Польши с 1939 г. по 1942 г. в г. Закопане дислоцировалась и функционировала немецкая диверсионно-разведывательная школа для заброски в тыл Советского Союза с разведывательными целями, которая была организована немцами в контакте с центральным "проводом" ОУН. В школу подбирались наиболее видне учасники ОУН. Формированием школы руководил Лебедь Николай, видный учасник ОУН, под псевдонимом "Игорь", "Вильный"…Отобранные кандидатуры для обучения в разведывательно - диверсионной школе концентрировались в г.Кракове, а в декабре 1940 г. около 500 человек были направлены в г. Закопане, где разместились в вилле бывшего польського президента Мостицкого. Руководителем школы являлся капитан войск "СС" Кригер, который затем в период оккупации Западной Украины являлся начальником гестапо в г. Станиславе, заместителем Кригера являлся Лебедь Николай, который одновременно был начальником учебной части и лично вёл отдельные дисциплины, в частности, по военному обучению курсантов…" (Арх.. спр. №372, т.37, арк. 353-355).
Голосів: 79692
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути