![Будемо будувати мережу для олігархів за податки від бідних?](https://static.gazeta.ua/img2/cache/preview/831/831204_w_300.jpg?v=0)
Кабінет Міністрів України переніс на 1 липня 2018 року дату початку переходу України на цифрове телебачення. Офіційні причини перенесення термінів не озвучені, тому журналісти і експерти намагаються самостійно зрозуміти логіку того, що відбувається. Одним із трендів з цієї теми є плани Кабміну побудувати ще одну мережу цифрового телебачення на базі державного Концерну РРТ.
Навіть при першому погляді ця ідея викликає багато сумнівів і навіть підозр.
Вже традиційно, головною метою для будівництва нової мережі названо посилення інформаційно-медійної безпеки України.
Із заяв керівників Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, а також Концерну РРТ можна з дуже високою ймовірністю назвати перелік 10 телекомпаній, які транслюватимуть у цій мережі. Це - Інтер, 1+1, ICTV, Україна, 5 канал, Прямий канал, UA:Перший, UA:Культура, обласні громадські телекомпанії.
Якщо взяти дані вимірювальної панелі Nielsen за 2017 рік, то сумарний телеперегляд перших шести каналів становить близько 40%, а інших каналів в цьому списку - менше 1%. Очевидно, що фактично нова мережа створюється під ці головні шість каналів. Тепер подивимося, хто ж власники цих каналів - Фірташ, Льовочкін, Коломойський, Пінчук, Ахметов, Порошенко.
Керівник Концерну заявляє, що на перші 70 передавачів йому треба з державного бюджету 250 мільйонів гривень, значить, вся мережа обійдеться казні не менш, ніж у 500 мільйонів!
Виникає, як мінімум, два запитання. Якщо влада весь час говорить про те, що у країни дві головні небезпеки - олігархи в політиці і воєнна агресія Росії, то яке тоді відношення до "посилення інформаційно-медійної безпеки України" мають плани щодо побудови саме такої телевізійної мережі, де олігархи остаточно беруть повний контроль над умами населення на багато років вперед.
І чому за мережу для телекомпаній олігархів має розплачуватися зубожіле населення?
Другий аргумент апологетів проекту - доходи від роботи мережі, це величезна економічна підтримка для Концерну РРТ, без якої він не зможе вижити.
Але з цим аргументом теж не виходить.
За заявою керівника Концерну РРТ, вартість мовлення в місяць для одного телеканалу становитиме близько 1 млн грн або 10 млн за всю мережу. Відніміть податки, плюс зменшення доходів від Зеонбуду (так як ці 10 каналів підуть з його мережі), великі витрати на ремонти (Концерн збирається будувати мережу, модернізуючи старі аналогові передавачі) і ви отримаєте не більше 3 млн. грн.
Порівняємо ці цифри з 700 млн грн (без ПДВ) доходу Концерну за 2017 рік і стане очевидно, що ні про яку "величезну економічну підтримку" не йдеться, як і те, що виділені на будівництво мережі 500 млн грн з кишені платників податків вже ніколи туди не повернуться.
Виникає запитання, якщо не для посилення інформаційної безпеки і не заради економічної вигоди для держави, то навіщо витрачати величезні гроші з держбюджету, яких не вистачає навіть на зарплати і лікарні?
Схоже на те, що відповідь на це питання вже написана Кабміном в документі "Цифрова адженда України - 2020", де в розділі 10.4. "Цифрове телебачення" сказано: "через відповідний період часу цифрову інфраструктуру доцільно приватизувати".
Чиста класика - є час "розкидати каміння", у вигляді бюджетних 500 млн грн, потім настане час "збирати це каміння".
Коментарі