Коли Україну охопив ленінопад, більшість моїх друзів у Facebook постили світлини зруйнованих пам'ятників. Підписували їх: "Круто! Це мій рідний Чернігів!", "Слава Богу, что мой родной город начал очищаться от камуняцкого мракобесия", "Это символ кровавого террора! Не место памятникам тирану в стране, которая борется за свою независимость", або "Нарешті збулась моя мрія".
Я виклала на своїй сторінці картинку із сумним чоловіком і підписом "Це відчуття, коли хочеш знести пам'ятник Леніну, але живеш у Львові". Те саме можна сказати про мій рідний Тернопіль.
Телефоную до тата і питаю, чи був у нас Ленін.
– Аякже. Стояв там, де зараз пам'ятник Данилу Галицькому. 1990-го на міській раді його вирішили знести. Прийшли багато людей, приїхав кран і скинув Леніна. Вже не пам'ятаю, куди його вивезли. Так треба і зараз робити, а не самовільно розбивати пам'ятники. По телевізору показували, що у східних областях люди сваряться і б'ються через Леніна. Так не має бути.
Питаю, яким Володимира Ілліча пам'ятає мама. Вона на 10 років молодша за тата.
– Маленький і кучерявий Володя Ульянов був намальований на першій сторінці "Букваря". У старших класах його вже зображали старим і лисим. Не любила його фразу: "Вчитися, вчитися і ще раз вчитися". Я була не дуже гарною ученицею, – сміється мама. – Пам'ятника толком не пам'ятаю. Здається, стояв на високому постаменті з витягнутою вперед правою рукою.
Я вперше побачила Леніна в Києві. Довго не могла зрозуміти, що він робить у центрі столиці. Потім знайшла пояснення – американські та європейські туристи дуже люблять його фотографувати.
Коли пам'ятник знесли, я була на Майдані. "Свободівець" Андрій Іллєнко приніс "шматок Леніна" на сцену і тріумфально показав людям.
Подумала, що демонтувати цей пам'ятник потрібно було ще 22 роки тому. І не тільки в Києві, а по всій Україні. Як це зробили тернополяни. Тепер у моїх друзів були б інші мрії.
Коментарі
2Де можна наживаються люди один на одному.А потім знедовільні,що державні чиновники теж наживаються,тільки по крупному,оптом так сказати.Така країна,що закони так прописані,що не підмажеш,не поїдеш.І можна ще тисячу років тупцювати на місці,з хабарями,з законами,що прописані так,що треба підмазувати.Оце вам шлях до Європи...довжиною в тисячу років.