20 липня, понеділок — Святого Акакія Синайського (VІ ст.). Навчався у жорстокого старця, який мучив його щодня протягом дев"яти років. Але Акакій ніколи не нарікав. До Святого Акакія звертаються з молитвою дати терпіння, душевного спокою і мудрості в часи випробувань.
21 липня, вівторок — великомученика Прокопія (IV ст.). Ісус явився у видінні знатному римському воїну Неанію, який жорстоко переслідував християн. Після цього Неаній увірував у Христа. Зазнав переслідувань і катувань. У в"язниці йому знову явився Ісус, охрестив і дав ім"я Прокопій. Після знущань його посікли мечем. Цього дня вшановують ікону Казанської Божої Матері. Перед нею моляться, щоб уникнути наглої смерті.
На Прокопія "прокидаються копи" — починають звозити їх до двору. "На Казанську — Прокоп рви окроп" — рвуть кріп і до схід сонця миють голову, щоб цілий рік голова не боліла, не було золотухи в дітей. На Казанську прикопують картоплю і з цього дня їдять її тільки з нового врожаю. Коли на Казанську-Прокопа дощитиме, то осінь буде дощова.
22 липня, середа — мучеників Панкаратія Тавроменійського (І ст.) та Кирила Гортинського (ІІІ–IV ст.). Із Панкратія-Кирила починається період гроз.
23 липня, четвер — преподобного Антонія Печерського (Х–ХІ ст.). Родом із Чернігівщини, багато років провів на горі Афон. За порадою ігумена повернувся додому. Оселився в печері поблизу села Берестова під Києвом. Збудував там церкву, заснував Києво-Печерський монастир. Прожив до 90 років, помер 1073-го.
24 липня, п"ятниця — рівноапостольної княгині Ольги, яка правила на Русі по смерті свого чоловіка Ігоря (Х ст.). Охрестилася в Константинополі під іменем Олена. Заснувала в Києві перші християнські храми й школу для дівчат.
25 липня, субота — святих мучеників Прокла та Іларія із селища Каліпта поблизу нинішньої турецької столиці Анкари (ІІ ст.). За відмову принести жертви язичницьким богам святого Прокла прив"язали до стовпа й убили стрілами. Разом із ним мученицьку смерть від меча прийняв його племінник Іларій. Поховали їх в одній могилі. "На Прокла все промокло" — якщо цього дня великі роси, то буде гарний медозбір. Що росяніше вранці, тим спекотнішим буде день.
26 липня, неділя — собор архангела Гавриїла, який сповістив Діві Марії про народження Ісуса Христа. Громове свято. На Гаврила-громника забороняється йти на поле, інакше архангел покарає — спалить хліб або хату блискавкою. Таку пожежу можна загасити тільки кислим молоком або молоком від чорної корови.
Коментарі