Президент Української Головної Визвольної Ради Кирило Осьмак помер 16 травня 1960-го у Владимирському централі.
Раду створили наприкінці Другої світової війни з ініціативи УПА та ОУН(б) - для політичного керівництва українським визвольним рухом. УГВР оголосила себе "верховним органом українського народу у його революційно-визвольній боротьбі".
У серпні 1944-го відбулася сутичка між відділами УПА та частинами Червоної армії. Кирило Осьмак був поранений, але зміг втекти. Переховувався в селі Дорожів на Львівщині. 12 вересня під час оточення НКВД його арештували.
Більше 2 років перебував під слідством ув'язнений у Дрогобицькій тюрмі. Потім перевезли до Лук'янівської тюрми, а звідти - у Росію.
10 липня 1948-го Особлива нарада при МДБ СРСР засудила Кирила Осьмака. Дали 25 років ув'язнення в тюрмі "за участь у контрреволюційній банді українських націоналістів та активну керівну контрреволюційну націоналістичну діяльність".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Виявили підтвердження розстрілу отамана Холодного Яру
"Кохана, люба донечко! Найдорожча Наталочко! Моє останнє і повсякчасне бажання тобі: бути завжди здоровою, розважною та розумною, - писав Кирило Осьмак донці Наталці 12 серпня 1957-го. - Навчись завжди поважно працювати для загального добра. Люби свій рідний край, люби Україну і в житті міцно тримайсь заповітів великого Кобзаря. Завжди пам'ятай про матір, про її здоровля та добробут. З останнім віддихом буду згадувати про тебе. Не за своєї вини не зміг допомогти тобі дійти до ліпших умов життя, коли б ти змогла провадити широку працю. Бажаю тобі просторого й широкого життєвого шляху. Цілую щирим батьківським цілунком. Твій увесь татусь".
Похований Кирило Осьмак на цвинтарі неподалік тюрми.
До дня заснування Української повстанської армії в мережі опублікували відео про її ідеологію та мотиви боротьби.
Ролик поширив український історик, публіцист Володимир В'ятрович.
Коментарі