Ексклюзиви
пʼятниця, 26 квітня 2013 12:00

Працівники ЧАЕС радіацію називали шитіками

Працівники ЧАЕС радіацію називали шитіками
Фото: chaes.ho.ua

Аварія, що відбулася на Чорнобильській АЕС в ніч на 26 квітня 1986 року, стала не лише техногенною, але і соціальною катастрофою. Згадуючи про такі доленосні наслідки аварії як забруднення довкілля, удар по здоров'ю та генофонду, демонстрація занепаду радянської системи, часто оминають непублічну, людську сторону. Аварія внесла сум'яття у життя сотень тисяч людей - ліквідаторів, евакуйованих мешканців та самоселів, які повернулися в зону.

Gazeta.ua пропонує добірку крилатих слів та виразів, які виникли чи стали популярними після аварії. Частина з них стосуються невеселих буднів ліквідаторів, інші висміюють неефективні дії радянської влади та засоби боротьби з радіоактивним забрудненням.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Хутко йди додому, зачиняй вікна й двері, сиди й не виходь" - евакуація з Прип'яті

Шитіки – так працівники станції називали радіацію. „Шитіки літають", - говорили між собою після дрібних аварій на станції. З часу запуску першого енергоблока у 1975 році їх траплялося чимало, про що КДБ справно повідомляло вищому керівництву. Їхнє точне число досі лишається невідомим. Після аварії 26 квітня 1986-го та ліквідації її наслідків шитіками називали хвороби, на які через отримані дози радіації, страждали ліквідатори та евакуйовані із зони відчудження: „від шитіків у горлі першить", „від шитіків добре лікуватися самогонкою".

Робот Вася – називали ліквідаторів, яких посилали на розчищення даху четвертого енергоблока. Працювали по кілька хвилин. Через два роки по аварії кількість ліквідаторів досягала 240 тисяч осіб.

До цих робіт залучили людей, тому що техніка не витримувала високих доз радіації. Радянські роботи постійно давали збої. Відома історія про те як робот з челябінського тракторного заводу, потрапивши у реактор, просто застиг на місці. Для ліквідації наслідків аварії кілька роботів надала Японія, однак вони також не працювали, а два з них після півгодини роботи викинулися з даху реактора. Був популярним анекдот: „ Для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС привезли три японських роботи. Два з них зламалися, а третій втік".

Намордник або метелик казали на маску, яка захищала від радіації. Однак за спогадами очевидців, в умовах високої радіації навіть у масці було важко працювати. Володимир Прилепа, який брав участь у ліквідації як автослюсар, згадував, що не всі усвідомлювали важливість техніки безпеки і роботи у масці. Можливо, тому що не розуміли всю серйозність аварії. Він писав: "Ми, ті, хто прибув із закритих міст, розуміли, що з радіацією жарти погані, а ось, наприклад, жителі Підмосков'я виявляли дивовижну безпечність. Пам'ятаю, один товариш стоїть і курить біля самого 4-го блоку. Я йому: "Ну, навіщо ти це робиш? Небезпечно ж у всіх відношеннях! Жити перехотілося?". Ну, він мене, зрозуміло, слухати не став... Хоча в умовах сильної радіації навіть у масці працювати важко".

Дозіки – солдати строкової служби, що прибували для ліквідації наслідків аварії. Часто їх посилали на роботи без офіційного наказу, через що згодом вони не могли довести, що є ліквідаторами й отримали високу дозу опромінення.

Після офіційного повідомлення і визнання аварії, вийшли рекомендації як людям вберегтися від високих доз радіації. Про такі заходи виникало чимало жартів.

Берет. „Берети й хустки – мода Чорнобиль-86". Для захисту від осідання радіаоктивного пилу на волоссі було рекомендовано носити берети й хустинки. Рекомендацію дали через кілька днів після максимуму активності радіації в Києві, а тому й користі від неї було не багато.

„Чистота і порядок". Було рекомендовано регулярно проводити вологе прибирання для видалення радіаоктивного пилу.

Чистоту й порядок у квартирі

Забезпечить реактор номер чотири.

Каберне. Для пришвидшення виведення радіонуклідів рекомендували вживати по 100 грамів червоного вина. Перевагу радили віддати сорту Каберне.

 

Якщо третій ще рване – не поможе й каберне.

 

Рецепт як правильно пити „Каберне":

- На склянку горілки три краплі „Каберне".

- І як довго пити?

- Поки не закінчиться „Каберне".

Троєщина. За десять років після аварії із забрудненої зони відселено 142 тисячі осіб. У Києві найбільшими "чорнобильськими" районами нині є Троєщина і Дарниця. Життя у нових, ще не обжитих районах великого міста, відрізнялося від провінційних містечок та селищ.

 

Життя дало тріщину - потрапив на Троєщину,

А в кого ні те, ні се - той на Харківськім шоссе.

 

Анекдоти:

На фестивалі "Київська вeсна" пeрше місце зайняла Пугачова з піснею "Улетай, туча", друге - Леонтьєв з піснею "Все бегут-бегут-бегут, а он горит", третє - Ігор Скляр з піснею "Я уеду в Комарово". Заохочувальним призом відзначені канадські українці з піснею "Не вій, вітрe, з України" [в оригіналі - "Повій, вітрe..."].

При будівництві саркофагу над четвертим реактором було знайдено табличку з портретом Петра I і написом: "Отсель грозить мы будем шведу". [Мова йде про те, що відразу після аварії вітер дув на північ, і вперше повідомили громадськості про викид радіації на підставі вимірів радіоактивності в Швеції].

 

Горбачов танцює жигу,

А Щербицький - гопака:

Обіср.ли Україну

Два партийних м.дака.

 

Обговорюється, як використовувати 30-кілометрову зону. Проходить пропозиція: посіяти там тютюн, виготовити з нього цигарки і продавати з написом: "Мінздрав востаннє попереджає...".

 

Тільки вивів в полe трактор -

За сeлом горить реактор,

Ізотопи - як собаки,

А мeні усe до ср.ки.

 

Міністр охорони здоров'я України відповідає на запитання журналістів.

А зелень можна їсти?

Можна.

А картоплю можна їсти?

Можна.

А ананаси?

Ні, ананаси не можна.

Чому?!

А щоб не порушувати чистоту експерименту.

Зараз ви читаєте новину «Працівники ЧАЕС радіацію називали шитіками». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

3

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути