16 березня 1880 року вдруге арештували українського письменника, поета та науковця Івана Франка. Його затримали нібито за порушення паспортного режиму.
Франко виїхав зі Львова до села Березова у Коломийському повіті. Хотів побути у свого друга Кирила Геника. У місті Яблонові його арештували і відправили до Коломиї. Там поета втягнули в політичний процес за необґрунтованим звинуваченням. Після тримісячного арешту, не доказавши нікому провини, усіх випустили. Тільки Франка, який не був прописаний у Коломийському повіті, наказали відставити до Нагуєвичів".
"Сей транспорт – по поліцейських арештах у Коломиї, Станиславові, Стрию і Дрогобичі належить до найтяжчих у моєму житті", - згадував він.
По дорозі він захворів і приїхав до Дрогобича з гарячкою. Його посадили в переповнену поліційну тюрму. Франко описав її в новелі "На дні". З Дрогобича його ескортували пішки до Нагуєвичів 13 червня 1880 року. Хворий Франко повернувся до Коломиї, де тиждень писав у готелі новелу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Авторам слів і музики гімну України не вдалося познайомитися
За останні крейцарі купив конверт і марку, послав свій рукопис до Львова до одного знайомого, потім вернувся до готелю і положився, щоб умерти
"Хворий на пропасницю, без грошей і без знайомих, сидів я в темній кімнаті в готелі і пробував відтворити на папері картини, які бачив останніми днями, і так з'явилась оця новеля. Написана вона протягом трьох днів. Коли я кінчив її, відчув себе таким ослабленим, таким виснаженим голодом і хворобою, що за останні крейцарі купив конверт і марку, послав свій рукопис до Львова до одного знайомого, потім вернувся до готелю і положився, щоб умерти. Я лежав так три дні, дрижачи від пропасниці, без думок і охоти до життя. Тільки бідний готельний слуга приносив мені іноді декілька ложок супу", - згадує Франко.
Його врятував Ґеник. Послав до Франка товариша з тюрми. Франко взяв у Дрогобичі паспорт і поїхав до Березова. Там гуляв на свіжому повітрі і швидко оздоровлювався. Про його перебування в Березові довідався коломийський староста і наказав жандармерії доставити Франка до Коломиї. У поета не було грошей на перевізника, тож жандарм погнав його пішки. В дорозі у Франка повідпадали нігті на пальцях ніг. Староста думав, що у Франка немає паспорта. Дуже розлютився, що не зміг його арештувати. Франко повернувся до свого села, а потім до Львова.
Письменник та драматург Богдан Жолдак презентував книжку "Під зіркою Лукаша" про українського перекладача Миколу Лукаша. Лукаш перекладав із мови оригіналів, а не російських текстів. Робив це без чернеток. За життя Микола Лукаш переклав понад 1000 творів світової літератури від 100 авторів, із 20 мов. При цьому не пам'ятав номера свого телефону. Казав: "Я собі не дзвоню".
Коментарі