Перша письмова згадка про запорозьких козаків датується 1 серпня 1492 роком. Тоді під селом Тягинею у Бериславському районі Херсонської області козаки взяли на абордаж османську галеру.
Похід запорізьких козаків до Дніпровського очолив князь Богдан Глинський. Вони захопили галеру і визволили з неї невільників.
Кримський хан Менґлі I Герая поскаржився в листі великому князю литовському Олександру: "Нема управи на "черкасів" (так називали козаків), бо налетіли вони на турецьку галеру біля Тягині, взяли її на абордаж, визволили бранців, які були прикуті до галерних весел, а екіпаж галери порубали на капусту…".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як знищили Чортомлицьку Січ
Передумови виникнення козацтва були пов'язані з історичною ситуацією на українських землях наприкінці XVI ст. У той час південно-східна межа розселення українців досягала так званого Дикого Поля — необжитих осілим населенням степів між Доном, Верхньою Окою й лівими протоками Десни та Дніпра. Це був великий масив вільних земель, що фактично не належав жодній державі.
Московські війська за наказом Петра І 25 травня 1709-го знищили Чортомлицьку Січ на острові Чортомлик на Дніпрі. Чортомлицька Січ заснована козаками на чолі з кошовим отаманом Федіром Лутаєм влітку 1652-го на правому березі острова Чортомлика — рукава Дніпра.
Коментарі