27 грудня 1979 року радянський спецназ ГРУ та КДБ напали на резиденцію президента Афганістана Хафізулла Аміна. Це була спланована операція під кодовою назвою "Шторм - 333".
Радянська влада не довіряла Хафізуллі Аміну. Вона підозрювала афганського президента у зв'язках із ЦРУ. СРСР прийняв рішення вбити Аміна і замінити його лояльним лідером.
Під час обіду Амін і його гості відчули себе погано, деякі, в тому числі і сам Амін, знепритомніли. Головним кухарем палацу був Михайло Талібів, азербайджанець, агент КДБ, прислужували дві радянських офіціантки. Дружина Аміна негайно викликала командира президентської гвардії, який почав дзвонити в Центральний військовий госпіталь і в поліклініку радянського посольства. Їжа й сік були негайно направлені на експертизу, а кухарі були затримані. До палацу прибула група радянських і афганських лікарів. Радянські лікарі не знали про спецоперацію і надали допомогу Аміну. Це насторожило афганську охорону.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Ми нагадаємо їм Афган" - сирійська Аль-Каїда пригрозила Путіну.
О 19:10 радянські диверсанти підірвали вузол підземних комунікацій зв'язку, який залишив Кабул без телефону. Цей вибух був сигналом початку штурму.
Штурм почався о 19:30 за місцевим часом. Почалися перестрілки між радянськими солдатами та охоронцями палацу. Афганці втратили убитими більше 200 чоловік. Снайпери тим часом зняли вартових, що стояли біля вкопаних в землю танків.
Потім дві самохідні зенітні установки відкрили вогонь по палацу, а ще дві - по розташуванню афганського танкового батальйону охорони.
На 4 БТРах спецназівці КДБ рушили до палацу. Одну машину підбили охороною Аміна. Увірвавшись до палацу, штурмовики "зачищали" поверх за поверхом. Вони кидали гранати й стріляли з автоматів.
Коли Амін дізнався про напад на палац, він наказав своєму ад'ютантові повідомити про це радянських військових радників. Він сказав: "Радянські допоможуть". Коли ад'ютант доповів, що нападають саме радянські, Амін в люті шпурнув в нього попільницю і крикнув:"Брешеш, не може бути!". Аміна застрелили під час штурму палацу.
Радянський батальйон бився ще добу, після чого афганці втікли в гори.
Під час штурму палаца загинули 5 офіцерів спецназу КДБ, 6 військових і 9 десантників. Загинув і керівник операції - полковник Бояринов.
Також загинув Хафізулла Амін, двоє його дітей і 800 афганських солдат і офіцерів.
Штурм палацу став передумовою Афганської війни 1979-1989 років.
Крім викладацької діяльності, професор постійно знімав все, що відбувалося навколо, завдяки чому зараз ми можемо побачити унікальні фотографії мирного Афганістану 60-х років минулого століття.
Коментарі