30 березня 1867 року у Вашингтоні підписано договір, за яким Росія по ціні 1,9 цента за акр продала США Аляску, Алеутські острови та острови у Беринговій протоці. Загальна сума угоди склала 7,2 мільйонів доларів золотом, що в сучасних цінах становить 109 мільйонів.
Аляска була відкрита в 1732 році під час першої Камчатської експедиції росіян Михайла Гвоздєва та Івана Федорова. Її освоєння відбувалося дуже повільними темпами і на початку XIX століття утримання та захист Аляски стали обходитись надто дорого. Вперше питання про продаж Аляски США підняв генерал-губернатор Східного Сибіру граф Н. Н. Муравйов-Амурський в 1853 році, вказуючи, що це, на його думку, є неминучим, і в той же час дозволить зміцнити позиції Росії на азійському узбережжі Тихого океану перед обличчям зростаючого впливу Британської імперії: відносини Росії і Британії були відкрито ворожими, особливо у переддень Кримської війни 1853-56 років.
В той же час США, бажаючи запобігти окупації Аляски Британською імперією, ще в 1854 році надіслали Росії пропозицію продати всі володіння Російсько-американській компанії (РАК), державній монополії, яка займалась освоєнням Аляски, за 7 мільйонів 600 тисяч доларів. Того ж року відповідна угода була підписана, але не набула чинності, оскільки британська компанія Гудзонової Затоки, що контролювала канадські території, суміжні з Аляскою, зробила РАК більш вигідну пропозицію. Проте уряд Росії не підтримав це рішення РАК.
Наступна пропозиція до США придбати Аляску була зроблена за ініціативою великого князя Костянтина Миколайовича (молодшого брата імператора Олександра II) навесні 1857 року. Питання активно вивчалось з обох боків, однак через громадянську війну в США (1861-65 рр.), реальні переговори розпочались лише в 1866 році.
Підписання договору відбулось 30 березня 1867 року у Вашингтоні - за 7,2 мільйонів доларів до США переходили весь півострів Аляска, берегова смуга шириною 10 миль південніше Аляски вздовж західного берега Британської Колумбії, Алеутські острови, архіпелаг Олександра, острови в Беринговому морі та інші дрібніші острови. Загальний розмір проданої сухопутної території склав близько 1 519 000 м2, тобто по 4,73 долара за квадратний кілометр; на момент продажу на Алясці проживало близько 2,5 тисяч росіян та креолів і 68 тисяч ескімосів та індіанців. Разом з територією Сполученим Штатам передавалося все нерухоме майно, всі колоніальні архіви, офіційні та історичні документи, що стосувались переданих територій.
Сенат США 37-а голосами "за" при двох - "проти" підтримав угоду з придбання Аляски і у п'ятницю, 18 жовтня 1867 в 3:30 пополудні Аляска офіційно була передана США. Рішення про виділення коштів, передбачених договором, було прийнято Палатою представників Конгресу США через рік, 113 голосами проти 48. 1 серпня 1868 року російський посол у Вашингтоні барон Едуард Стекль, який за дорученням імператора тривалий час вів переговори, отримав від казначейства чек, але не на золото, а на казначейські облігації.
Придбання Аляски не викликало великого ентузіазму в США, де закінчилась громадянська війна. Але після відкриття в 1880-х роках на Алясці великих покладів золота та природних мінеральних ресурсів, купівлю було названо головним досягненням адміністрації президента Ендрю Джонсона. У 1959 році Аляска стала 49-м штатом США.
Коментарі