середа, 07 березня 2012 07:30

"Дві жінки жонглювали мною, як м'ячиком"

На гастролях у повітовому місті Олександрівську, нинішньому Запоріжжі, до 18-річного Леоніда Утьосова, який приїхав сюди з одеською трупою на гастролі, товариш підвів познайомити низеньку дівчину з білими бантами в товстих косах — Олену Голдіну. Вона — теж акторка, і теж уже має сценічний псевдонім — Олена Ленська. Леонідом Утьосовим він став торік — 1912-го. Насправді його звати Лазар Вайсбейн.

— Фу, який капловухий, — почув Леонід, як шепоче дівчина.

Його це зачепило. Він попри все мусить сподобатися незнайомці. Запрошує її до кафе. Олена здивована: виявляється, він веселун, жартівник і в них багато спільного. Леонід береться знайти старшій на три роки дівчині кімнату, бо вона лише вчора приїхала, щоб грати в театрі, і ще не знає міста. Коли вийшли з кафе, дощ лив як із цебра.

— Може, перечекаємо негоду в моїй квартирі? — запитав Утьосов.

"Вона ввійшла в моє життя й більше з нього не вийшла. Так, ніби дощ ішов 49 років. Вона стала моєю дружиною", — напише через півстоліття співак у книжці спогадів "Спасибо, сердце". Та доки дійшло до весілля, минув рік — відновлювали згублені коханою документи. Заміж за Леоніда Олена виходила на останньому місяці вагітності. "Мені вдалося умовити рабина повінчати нас, — продовжує Утьосов. — Ах, яке це було весілля! У мене було всього 5 рублів. За єврейською традицією, для весілля треба одну золоту обручку й десятеро свідків. Обручка була мідна, і я збрехав рабинові, що вона без проби, бо зроблена на замовлення. А ось свідків не було жодного. В останній момент синагогальний служка вискочив на вулицю і погукав з вулиці биндюжників. Вони були подібні до гігантів. Від них тхнуло дьогтем і горілкою. Ми стояли в їхньому оточенні, як Хлопчик-мізинчик і Дюймовочка".

За кілька днів після весілля Олена народила доньку Едіту, або Діту, як її всі звали. Сім'я багато переїжджала. Нарешті 1917-го осіли в Москві. Олена відмовилася від театральної кар'єри, бо швидко збагнула, хто в родині справжній талант. Відтоді Леонід — на сцені, у світлі прожекторів. А вона — вдома, виховує дитину й піклується, щоб чоловік завжди міг смачно поїсти й тепло поспати.

Чарівний, дотепний Утьосов подобався жінкам. Одна його прихильниця, коли прочитала у ранковій газеті, що він загинув, упавши в цирку з канату, застрелилася. Не дочекалася вечірнього випуску, в якому повідомляли, що артист сильно забився, але живий. Коли в нього допитувалися, чи мав роман із такою-то, відповідав:

— Ні, це була всього лише брошура.

Тільки дружина знала, чого варті ті "брошури". Терпіла всі його походеньки й не влаштовувала сцен ревнощів. Зрештою, від усіх своїх любовних пригод Утьосов відходив швидко й завжди повертався до Олени — мудрої й терплячої. Та одного разу він закохався не на жарт — у польську співачку Казимиру Нев'яровську, з якою грав в одному спектаклі. Дружина про все дізналася. Але знову — жодних скандалів. Утьосов періодично жив то з коханкою, то вертався до родини.

— "Ці дві жінки жонглювали мною, як м'ячиком, — зізнавався в листі знайомій. — Дружина періодично дзвонила Нев'яровській і казала: "Слухайте, ну, заберіть його вже собі, я від нього відмовляюся, не хочу з ним нічого мати". І я йшов туди. Потім дзвонила Нев'яровська й говорила Олені: "Я не можу з ним жити, забирайте його назад". Я метався туди-сюди. Не міг вибрати. Коли я жив в дитинстві в Одесі, то на нашій маленькій вуличці було абсолютно немислиме навіть слово "розлучення". Я ж був одружений, і в мене була Діта. Розлучення стало б подібним до вибуху бомби".

Крапку поставив один випадок. Увечері до дерев'яного будинку, де в Нев'яровської жив Утьосов і де постійно стояв собачий холод, під'їхала підвода, навантажена дровами. Коштувало це в перші роки більшовицької влади шалені гроші.

— Я не замовляла, — сказала Нев'яровська, яка економила на опаленні, бо всі гроші витрачала на вбрання.

Їй подали записку від дружини Утьосова: "Топи. Слідкуй за здоров'ям Леоніда Йосиповича", — писала вона суперниці. Він просльозився й після того назавжди повернувся додому. "Я одружився б із тобою обов'язково, якби не був одружений з Оленою", — написав Казимирі.

Разом зі славою Леоніда Утьосова зростали його статки. Грошей, зароблених артистом, вистачало й на коштовності, й на розкішні прийоми. В Утьосових наприкінці 1920-х — початку 1930-х бували поет Володимир Маяковський, письменники Ісаак Бабель і Михайло Зощенко, композитор Ісаак Дунаєвський. Їх годували рябчиками, осетрами й чорною ікрою. Стіл сяяв 100-літнім кришталем, 200-літньою порцеляною. Лазар Каганович, великий шанувальник творчості артиста, 1936-го виділив йому 100-метрову квартиру в центрі Москви. А навпроти — квартиру його доньці. Помешкання Утьосови заставили антикварними трельяжами, комодами й шафами.

Щасливе й успішне життя тривало до 1962 року. Тоді від інфаркту померла Олена. Утьосов занепав духом, наступні 20 років жив у доньки. Коли вона захворіла на лейкемію, а в зятя, режисера Альберта Гендельштейна, виявили хворобу Паркінсона, скаржився в листі племінниці Майї: "В усій родині я найздоровіший". Насправді йому було важко пересуватися, він сидів у велетенській квартирі голодний.

І тут до нього починає навідуватися недавно овдовіла Антоніна Ревельс, колишня танцівниця, яка виступала з його оркестром. Виявляється, вона, молодша від нього на 28 років, потай кохає Утьосова вже чотири десятиліття. Жінка тягає сумки з продуктами, доглядає його. Діта страшенно ревнувала батька, налаштовувала його проти Антоніни. Мовляв, та полює за багатством Утьосових — лише коштовності Олени після її смерті ледь вмістилися в коробку для капелюшка. З Антоніною 86-річний Утьосов одружується після смерті доньки в січні 1982-го — зі страху залишитися самотнім. Вони прожили разом два місяці. У санаторії "Архангельське" під Москвою 9 березня 1982 року Леонід Утьосов сидів зі знайомим на вулиці на лавці й розповідав анекдот. Раптом перервав.

— Ну, все... — були його останні слова.

3

літаки збудували на гроші, зібрані джаз-оркестром Леоніда Утьосова, для радянсько-німецької війни. Із дозволу Йосипа Сталіна їх назвали "Веселые ребята". Лише 1941-го Утьосов дав понад 200 концертів на передовій, заводах, кораблях. Включив до програми пісні "Жди меня", "В землянке" "Одессит Мишка" й інші

 

1895, 21 березня — Лазар Вайсбейн — майбутній естрадний співак Леонід Утьосов — народився в Одесі в родині комерсанта. 1909-го відрахований із комерційного училища за жарт над учителем. Після того виступає в цирку, грає в провінційних театральних трупах, багато гастролює. 1917-го із дружиною й донькою перебирається до Москви

1922-1936 — живе з родиною в Ленінграді. 1929-го під час поїздки з рідними до Парижа почув професійний джаз. При ленінградському Малому оперному театрі створює оркестр "Теа-джаз". Із репертуаром дуже допоміг композитор Ісаак Дунаєвський, із яким Утьосов приятелював: він писав для оркестру джазові "рапсодії"

1934 — на екрани вийшла музична кінокомедія "Веселые ребята", у якій знімався весь оркестр Утьосова. Пісні з фільму "Сердце, тебе не хочется покоя" й "Марш веселых ребят" стають хітами в СРСР

1965 — присвоюють звання народного артиста СРСР. За рік залишає сцену. Керує оркестром, знімається на телебаченні, пише книжку спогадів "Спасибо, сердце"

1982, 9 березня — Леонід Утьосов помер від раку. Похований на Новодівичому кладовищі в Москві

 

Зараз ви читаєте новину «"Дві жінки жонглювали мною, як м'ячиком"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

18.05.2012 14:09:12КАТ95.134.109.--
  • 2+
  • 0-
  • Відповісти

"За уникнення кримінальної відповідальності Щербаня-молодшого примусили оприлюднити в ЗМІ наклепницьку заяву про причетність Тимошенко до вбивства його батька", - заявив Москаль.
А Москаль не донецк, - порожняк не гонит.

18.05.2012 12:04:17Харьков77.122.50.--
  • 7+
  • 0-
  • Відповісти

По делу Щербаня надо смотреть, кому было выгодно устранение этого политика и к кому перешел его бизнес, и кто после этого взошел на политический олимп. Смотри биографии властьимущих.

18.05.2012 09:24:06Одессит-УПА+РОА78.26.248.--
  • 11+
  • 0-
  • Відповісти

Каая богатая фантазия у ХАМской пшонки . Теперь стало "окончательно" ясно , что Щербаня грохнули переодетые в мужиков ЮВТ и Кужелиха .

18.05.2012 10:04:37хххх176.36.100.--
  • 5+
  • 0-
  • Відповісти

ще не слід забувати Луцика і Іващенка, тушонка вже має версію, що Луцик підносив набої, а Іващенко їх незаконно йому продавав =)

18.05.2012 10:24:32Гавнюк83.137.88.--
  • 4+
  • 0-
  • Відповісти

А руки, що нічого не крали, у Луцика патронів н*а*п*и*з*д*и*л*и, тому зараз на волі бджіл розводять, бо "намагалися попередити злочин".

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути