Верховна Рада України відмовилася від скасування закупки ліків через міжнародні організації. Продовжила їх ще на два роки, хоча це не передбачено законом про публічні закупівлі.
Тепер українцям і далі будуть закуповувати ліки без відкатів та дистриб'юторських націнок. Без закупівель через міжнародні організації ЮНІСЕФ, ПРООН, КраунЕйджентс для українських пацієнтів були б недоступні десятки препаратів.
Ухвалені зміни до закону про публічні закупівлі дозволять економити до 9 млрд грн державних коштів на рік.
"Відтепер Кабмін за поданням МОЗу буде визначати перелік препаратів, які купуються, перелік організацій, які здійснюють закупівлі, а також умови. Відповідна інформація буде завантажуватись у систему ProZorro, щоб посилити контроль, - розповідає Роксолана Підласа, заступник голови комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку. - Зміни знижують поріг для обов'язкового проведення закупівель через ProZorro з 200 до 50 тисяч гривень. Більше чверті мільйона процедур на рік тепер будуть відбуватися у системі та матимуть етап аукціону. Завдяки цьому додаткова економія може скласти мільярди гривень".
Відповідно до ухвалених змін, бізнес, який переміг у тендері, матиме 24 години на виправлення помилок. Це дозволить підприємцям не втратити тендер, а держзамовнику – зберегти економічно вигідну пропозицію. Удосконалення механізму оскарження дасть бізнесу ширші можливості для відстоювання своїх прав.
У новій редакції закону посилена відповідальність за порушення законодавства для недобросовісних замовників. Наприклад, якщо ж він безпідставно відхилив тендерну пропозицію, порушив строки оприлюднення тендерної пропозиції його очікує штраф 25,5 - 51 тис. грн. У разі повторного порушення - 51 - 85 тис. грн.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нова очільниці МОЗ прокоментувала конфлікт у відомстві
Також з'явиться новий інструмент – система підсвічуватиме аномально низьку ціну. Постачальник матиме її обґрунтувати для укладання договору з замовником. Замовники зможуть оцінювати пропозиції учасників за вартістю життєвого циклу. Наприклад, витрати на споживання енергії, технічне обслуговування, збір та утилізацію.
"У закупівлях ліків завжди було багато політики. Це дорогий товар, і більшість міністрів охорони здоров'я в Україні залишали свою посаду саме через скандали про причетність до певних сумнівних закупівель, або через зриви в їх проведенні, - уточнює Лана Сінічкіна, керівник практики охорони здоров'я і фармацевтики. - Міністерство охорони здоров'я повинно бути максимально відстороненим від закупівельного процесу і фокусуватися на своїй основній ролі – формуванні політики в галузі охорони здоров'я".
"Дії нового керівництва Міністерства охорони здоров'я ставлять під загрозу продовження медичної реформи. Тиск на керівництво директоратів — приклад політичних репресій. Щоб вам запропонували звільнитися "по-хорошому", достатньо мати власну думку, захищати закон і зміни, — йдеться у відкритому листі працівників МОЗ до прем'єр-міністра Олексія Гончарука. — Нам прямо кажуть, що тепер треба працювати "по понятіям". Робота міністерства паралізована три з половиною тижні".
Коментарі