
Львів'янка 24-річна Галина Дроняк звернулася до гінеколога зі скаргами на біль унизу живота. У неї діагностували ерозію шийки матки.
— Перші симптоми були ще два роки тому, ерозія була зовсім невеликою, — каже Галина. — Думала, сама минеться, нічого не приймала, а тепер вона розміром із металеву гривню. Гінеколог сказав, що ерозію не пізно заморозити. Сварив, що не лікувала одразу після виявлення. Бо за декілька років вона може перерости в рак.
— У 95 відсотках випадків ерозія шийки матки пов'язана з вірусом папіломи людини. Головна проблема цього захворювання, що на початкових стадіях жінка не відчуває жодного дискомфорту. Бо якщо є симптоми, то це вже біда, — каже Наталія Володько, 52 роки, доцент кафедри онкології, медрадіології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького. — Це можуть бути виділення, порушення менструального циклу. Головне — не треба їх чекати. Найстрашніше, що цей вірус провокує рак шийки матки. А від нього в Україні щодня помирають шестеро жінок.
Вірус папіломи передається статевим шляхом від інфікованої жінки чоловіку, а від нього до інших партнерок. У чоловічому організмі не прогресує, але може зберігатися протягом багатьох років. Лікарі кажуть, пік хворих припадає на 45-55 років, але останнім часом небезпечні недуги поширюються серед 20-30-річних жінок.
— Існує ряд чинників, які збільшують ризик захворіти, — розказує Наталія Антонівна. — У першу чергу, початок статевого життя до 20 років. Науково доведено, що в таких жінок ризик захворіти на рак шийки матки збільшується в 2,5 раза. У 16-17 років ще незрілий, не до кінця сформований епітелій. Він уразливий до різного роду інфекцій. Часта зміна партнерів — також ризик. У жінок, що мали від трьох до шести партнерів, він зростає увосьмеро, у кого їх було понад шість — у 14 разів. Серйозною проблемою є куріння. Через 40 секунд після затяжки нікотин можна виявити у слизі, що виробляє шийка матки. А він лише допомагає вірусній ДНК включитися в геном клітини.
Від початку змін до розвитку онкологічного захворювання минає близько п'яти-семи років. Щоб попередити розвиток інфекції, лікарі радять дотримуватися правил гігієни, використовувати засоби контрацепції та бути розбірливими у статевих зв'язках.
— Сьогодні є лише один дієвий спосіб, який дозволяє визначити патологію шийки матки, — каже Наталія Антонівна. — Це — своєчасне цитологічне дослідження. Жіночу консультацію необхідно відвідувати щороку. Зміни шийки матки можна виявити при гінекологічному огляді, цитологічному дослідженні та кольпоскопії. Гінеколог за допомогою спеціальної щітки бере з поверхні шийки матки клітини. Матеріал наносять на скельце і надсилають у лабораторію для дослідження. Якщо виявлені патологічні зміни, жінку скеровують на додаткове обстеження. Найагресивнішими є віруси 16-го і 18-го типів. Вони спричиняють 70 відсотків випадків раку шийки матки. Проти них створили вакцину. Найкраще застосовувати її жінкам, які ще не живуть статевим життям.
— Антитіла залишаються в організмі протягом восьми й більше років після вакцинації. Якщо вірус потрапить після щеплення, то імунна реакція буде достатньо сильною й ефективною, щоб запобігти недузі. Антитіла зв'язують вірус і запобігають проникненню його в клітини слизової шийки матки.
Коментарі
3"Вірус папіломи людини переносять чоловіки" - сказала жінка з планети жінок? В статті написано ж: "Вірус папіломи передається статевим шляхом від інфікованої жінки чоловіку, а від нього до інших партнерок". Тобто Ж-Ч-Ж-Ч - не немає принципової різниці між статтю. І в випадку одностатевого сексу між жінками ясна справа, що чоловік тут буде нідочого. Радше виправити підзаголовок на "Вірус папіломи людини переносять статеві партнери". Канцерогенні папіломи викликають рак та мутацію епітелію та інших тканин як у жінок, так і у чоловіків. Але навіщо ж говорити про щеплення для чоловіків? Потрібно ж лише .дівчаткам (принаймні таке враження випливає після статті).
Нехай автор статті собі вколе вакцину, бажано всі відомі і відразу
до чого цей тупий коментар?