Два місяці тому 51-річному киянину пересадили донорське серце. Чоловік переніс два інфаркти. Останній — під час розстрілів на Майдані.
— Він — учасник бойових дій. Стояв у черзі на пересадку серця. У ній близько тисячі хворих. Підійшла його черга. Міністерство охорони здоров'я перерахувало біля 105 тисяч доларів США. Стільки коштує пересадка в Білорусі. Тамтешні колеги одразу почали шукати там донора. Знайшли за три тижні. Разом із пацієнтом поїхали в Мінськ і там спостерігали, як білоруські кардіохірурги пересадили йому серце. Прожив у лікарні з новим серцем два тижні. Ми забрали його на реабілітацію до себе в інститут. Зараз уже дома, — розказує 58-річний Василь Лазоришинець, професор, перший заступник директора Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова.
Українцям у Білорусі пересаджують серця два роки. Відколи там реформували систему донорства, є донори серця й можливість робити пересадку. Людині, яка згодна після смерті віддати свій орган, ставлять у паспорт печатку. Якщо ні — бути донором ніхто не примушує.
— З усіх країн СНД у Білорусі найкраще розвинута трансплантологія. Українська бригада лікарів отримала там сертифікати і весь час навчається, щоб ми теж уміли це робити. За минулі шість років наші кардіохірурги брали участь у 15 пересадках серця. Останні три пацієнти — українці. У Херсоні живе хлопець, син мами-одиначки, якому ми пересадили серце в 16 років. Зараз йому 20. У Рівному чоловік уже три з половиною роки з донорським серцем. На час пересадки йому було 62. Ми готові рятувати людей у себе в країні. І закон наш про донорство виписаний нормально. Не вистачає презумпції згоди на донорство органів. Але в нас бояться чорних трансплантологів. Амосов був готовий пересадити серце ще 1969 року, проте відмовився від цього. 1996-го в інституті зробили дві пересадки серця свиням. Уже тоді хотіли показати, що ми можемо й готові пересаджувати серце людям.
У нас дати дозвіл на пересадку серця чи нирок померлої людини можуть лише найближчі родичі. Але вони, як правило, не погоджуються. Тому в Україні зробили лише вісім трансплантацій серця.
4 години живе серце після того, як його виріжуть. Зберігають у спеціальному розчині в герметичному контейнері. Оптимальний час до вживлення — 2 години.
65 років — максимальний вік донора серця. У донора й того, кому пересаджують орган, має бути однакова група крові.
Дітям вживлюють жіноче серце
— Найважче знайти серце для дитини. Потрібно дитяче. Батьки мають дати згоду на донорство своєї доньки чи сина. Тому дітям пересаджують жіночі серця. Вони менші за чоловічі. Той, кому пересаджують орган, має важити не менше 15 кілограмів. Хоча в моїй практиці в США був 10-місячний малюк вагою 10 кілограмів, якому пересадили серце, — пригадує Василь Лазоришинець.
Там професор стажувався. Разом з американським колегою робив забір серця.
— Дворічна дитина задушилася чадним газом. По її серце ми полетіли військовим вертольотом за 560 кілометрів. Взяли орган і зателефонували в клініку, щоб розпочинали операцію з видалення хворого серця. Коли прилетіли, нас супроводжувала поліція. Серце привезли за півтори години. За цей час кардіохірурги вже підготували дитину. Почали приживляти орган, щойно ми його внесли в операційну.
Коментарі