![Операцію на шлунку діабетикам у Львівській обласній лікарні роблять через проколи в животі. Зображення органів видно на моніторі](https://static.gazeta.ua/img/cache/gallery/487/487030_1_w_300.jpg?v=0)
Хірурги Львівської обласної лікарні впроваджують новий метод лікування цукрового діабету — хворим стягують шлунок. У 20% прооперованих діабетиків стан покращується, у решти рівень цукру нормалізується.
Операція триває до 1 год. 20 хв. На животі роблять п'ять проколів — для відеокамери та інструментів. Зображення виводять на екран.
— З двох боків підхоплюємо шлунок і трохи стягуємо, ніби гофруємо. Цього досить, аби змусити підшлункову залозу знову виробляти інсулін, — говорить хірург Ярослав Гавриш, 46 років. — Про цей метод почув три роки тому на міжнародному з'їзді ендоскопістів. До того ми робили операції з пересікання шлунка або накладання паска. Такі давали до 6 відсотків ускладнень одразу. Або організм відторгав пластмасовий пасок, або шви розходилися і їжа з кишки витікала. Треба було терміново робити повторну операцію.
Шлунок відділяють за допомогою електрозварювального апарата.
— Схожий на щипці, вимірює опір тканин і підбирає струм. Імпульсами розплавляє тканину, перепалює судини, тому операція безкровна. Зшиваємо шлунок зубчастою ниткою. Така по всій довжині має голки в протилежну сторону. Якщо її протягнути через стінки органа, не потрібно в'язати вузли. Розсмоктується за півроку. В кінці операції проводимо фіброскопію — просвічуємо шлунок зондом. Це наше ноу-хау. Кличемо доктора-ендоскопіста, він світить лампочкою зсередини і дивиться, чи є прохідність. Як ні — послабляємо нитки. Американці вставляють пластикову трубку та роздувають. Але коли її витягти, м'які тканини можуть повернутися у попереднє положення. Тоді пацієнт наступного дня й грама слюни не ковтне.
Вперше про вплив такої операції на діабет лікарі заговорили 60 років тому. Хірург із Нью-Йорка проводив опитування серед діабетиків, яким оперував шлунок за останні 10 років.
— Розповідав про це на конференції у Празі. Надсилав поштою анкети, прийшли відповіді — у 80 відсотків рівень цукру нормалізувався. По приїзду до Львова я теж узявся за пошуки прооперованих і знайшов пацієнтку — шеф-кухаря ресторану. Шість років тому різав їй шлунок, страждала ожирінням та діабетом. Попросив забігти до нас у відділення. Прийшла — на вигляд супер, цукор у нормі.
Вперше львівські хірурги оперували хворого на діабет три роки тому.
— Пацієнтка — 60-річна жінка з Бродів із другим типом діабету. Привезли її діти до нас на операцію на жовчному, хворіла холециститом. Паралельно їй зшив шлунок. До того у неї був паршивий зір, бачила тільки контури. Крім того, мала виразку на нозі. Приймала 60 одиниць інсуліну, сьогодні — 20. Зір покращився, читає газетні заголовки. Виразка загоїлася. Ефект від операції поки ні в кого не пропав. Лише зменшився у двох пацієнтів: у жінки піднявся цукор через півтора року, в чоловіка — за рік. Обоє приймають таблетки, до того кололи інсулін.
Подібні операції хворим на другий тип діабету роблять у США, Польщі, Італії. У Львові за три роки прооперували 35 діабетиків.
Три дні лежала в діабетичній комі
— У 16 років на два тижні захворіла грипом, почало дуже сушити. Пішла до терапевта, він сказав, що все добре, у мене просто температура, тому і пити хочу, — згадує 26-річна Мирослава.
Вона білявка середнього зросту, усміхнена. У кафе замовляє зелений чай з ложкою цукру. Після операції минув рік і три місяці.
— Діабет виявив стоматолог, до якого пішла на обстеження. Бачила, як помирають колежанки, ровесниці, з якими лежала в ендокринному диспансері. Нічого не хотілося, постійні нервові зриви. За два роки до операції три дні лежала в реанімації в діабетичній комі. Занесли в кров гепатит, мала уражені нирки, судини. Лікарі відмовляли від операції. Але я вблагала. Поліпшення відчула зразу. Дієти не дотримуюся, хоч мама досі контролює кількість з'їдених мною цукерок. Працюю, хочу подорожувати. Появився хлопець.
Коментарі