— У заліковці самі п'ятірки, а історію завалила. Витягла один із трьох білетів, яких не знала. Викладач відправив на перездачу, — каже першокурсниця столичного економічного вузу Наталія Мичко, 21 рік. Вона вечорами працює продавщицею в магазині.
— Мало з глузду не з'їхала. Ночами вчилася. Не хотіла їсти та спати. Я ж ледве поступила на державне, грошей не маю. Схудла, знєрвилася, постійно плакала. Зранку перед перездачею випила корвалолу, пішла у церкву, поставила свічку. Взяла ще конверт із 20 доларами. Але здала сама на "5". Відсипалася три дні.
Столичний психіатр 48-річний Андрій Мухоморов пояснює, перший пік звернень студентів припадає на дні перед іспитами. Мають нервові зриви після виснажливих занять. Також приходять після сесії.
— Тоді вилазять усі накопичені стреси. Абітурієнтам найважче. У школі тести, літом замість відпочинку — вступ, інколи — переїзд. Цього року новий стрес — через Євро іспити здавали прискорено.
Нервові розлади через навчання ризикують отримати тривожні діти, які мають "синдром відмінника", каже Леонід Юнда. Він керівник центру психотерапії столичної психоневрологічної лікарні №1.
— Такі хворобливо реагують на думку викладачів, батьків. Витрачають на навчання вдвічі-втричі більше часу за однолітків. Вважають, що нічого не знають і не пам'ятають.
"Відмінники" зриваються після першої невдачі. Можуть мати глибоку депресію. Лікувати треба щонайменше три місяці. Розлади найчастіше починаються з безсоння. Потім — тривога, панічні атаки.
— Різко гіршає пам'ять — дитина вчить, а запам'ятати не може. Це лише початок хвороби. Коли вже є психоз, це недогляд оточення, — продовжує Андрій Мухоморов. — Привезли дівчину. Вона п'ять днів не їла й не пила, мала напади паніки. Не виходила з кімнати в гуртожитку. Помітили це, коли не прийшла на іспит, а вчилася добре. Телефонують — не відповідає. Стукають — не відчиняє. Відкрили двері запасним ключем, а вона вже у невміняємому стані. Узяла "академку". Гострі симптоми зняли за два місяці, а повний курс тривав близько восьми. Хвороба розвинулася майже миттєво, за кілька днів.
Батькам радить звертати увагу на зміну поведінки дитини: замкненість, дратівливість, уникання запитань, поганий апетит або "заїдання" стресу.
— У хлопця була сесія, а він саме розстався з дівчиною, — говорить 25-річна Катерина Чайковська, психіатр столичного психоневрологічного диспансеру №5. — Із ним трапилася істерична втрата пам'яті. Лікували у стаціонарі три тижні.
Глибоко дихають 15 хвилин
— Перед іспитом скажіть собі: я згадаю все, що знав, — радить Леонід Юнда. — Готуйте шпаргалки — це заспокоює, ви повторюєте матеріал. Студент пам'ятатиме шпаргалку все життя.
— Варто прокидатися і лягати в один і той самий час, — додає Катерина Чайковська. Навесні помічні вітаміни групи В. Добре з'їсти плитку чорного шоколаду. Побільше пити — мінералки. Не більше чашки натуральної кави на день. Дехто приймає ліки, які покращують пам'ять. 15 хвилин щогодини треба переключатися — побігати, глибоко подихати. Це насичує мозок киснем.
Коментарі
1