Втому очей знімають вправами
У третини українців погіршився зір за останній рік. В одних через частий перегляд фільмів, а в інших через надмірну роботу за комп'ютером. Тривале зорове напруження веде до тромбозу судин сітківки та втрати зору.
— Тромбоз перешкоджає нормальному відтоку крові з ока. Від цього різко падає зір. Що швидше вдасться усунути тромб, призначивши препарати для його розчинення, то більше шансів, що зір відновиться, — розповідає Оксана Вітовська, 54 роки, завідувачка кафедри офтальмології Національного медичного університету ім. Олександра Богомольця. — Також треба запобігти ускладненню, наприклад глаукомі. При ній підвищується внутрішньоочний тиск. На очному дні починають рости нові судини в недозволеному місці. Це ускладнює кровоток.
Чим небезпечний тромбоз сітківки?
— Тромбоз центральної вени сітківки нагадує інсульт головного мозку. Через порушення кровообігу й набряку сітківки відмирає зоровий нерв — людина перестає бачити. Нерідко тромбоз виникає в тих, хто перепрацював на городі. Раніше ця хвороба проявлялася у старших людей, а сьогодні є у 35–40-річних.
Для лікування пацієнтам вводимо спеціальний препарат в очі, який за три тижні поступово зменшить набряк. Також є імплантати, що знімають запалення судинної стінки й набряк сітківки. Трубку завбільшки 3–4 міліметри з гормональним препаратом вводимо в око. Цей імплантат там перебуває пів року, повільно вивільняючи ліки.
Як попередити тромбоз сітківки?
— Потрібно менше нервуватися і вчасно знімати втому очей. Це поліпшить кровообіг. Спочатку швидко поморгайте 20–30 разів. Намалюйте на віконному склі точку й кілька разів переводьте погляд з неї на розташовані поряд дерево чи будинок. Міцно замружте очі на кілька секунд, а потім широко відкрийте. Повторіть це п'ять-сім разів. "Стріляйте" очима вгору-вниз, збільшуючи амплітуду. "Малюйте" очима ромби, квадрати й цифри від одиниці до дев'ятки, п'ять-десять разів "прокресліть" у повітрі коло за годинниковою стрілкою і назад.
Свербіння та закисання очей свідчать про тромбоз?
— Ні, це ознаки кон'юнктивіту. Варто прикладати пакетики з чайною заваркою без добавок і ароматизаторів. Вона містить багато в'язкої речовини — таніну. Можна використовувати відвари ромашки, календули, череди. Їх столову ложку подрібненої трави залити склянкою окропу й настояти. Спиртові розчини заборонені, бо викликають опік слизової оболонки.
Як часто потрібно промивати очі?
— Залежить від стану, але зазвичай вранці та ввечері. Якщо кон'юнктивіт гострий і призначено протизапальне лікування, то промивати очі й видаляти слиз слід перед кожним закапуванням протиалергічних або "штучних сліз" з гіалуроновою кислотою. Краплі вимивають вірус і відновлюють очну поверхню. Якщо приєднається бактеріальна інфекція — застосовуємо антибіотики.
Які овочі та фрукти найкорисніші для зору?
— Раджу моркву, абрикоси, болгарський перець, гарбуз. Вони мають необхідні речовини для сітківки. Також не забувайте про листовий салат і броколі, що містять цинк, мідь, вітамін В та аскорбінову кислоту.
8 із 10 випадків сліпоти можна уникнути завдяки профілактиці та своєчасному лікуванню хвороб очей. У світі майже 300 млн людей страждають від порушень зору, з них близько 40 млн — незрячі. Щорічно кількість сліпих зростає на 1–2 млн осіб. Що 5 с втрачає зір один дорослий, а кожну хвилину — одна дитина. Понад 70 тис. українців мають порушення зору, з них 10% — діти. Сліпота і слабкий зір займає четверте місце в Україні серед причин інвалідності дітей.
Коментарі