![Втрату чоловіка вдова переживає до п'яти років](https://static.gazeta.ua/img/cache/preview/496/496133_w_300.jpg?v=0)
Найважче втрату чоловіків переживають літні вдови. Про це Gazeta.ua розповіла столичний сімейний психолог Людмила Герасимчук.
"У природи людини свої закони. Одні люди йдуть раніше, інші пізніше, - говорить Людмила Іванівна. - Втрату чоловіка однаково переносять і жінки, яких любили все життя, і ті, кого часто гнобили і били. Пережити горе складно. Часто ми плачемо не за людиною, яку кохали, а тому, що жаліємо себе. Боїмося залишитися самотніми і некоханими".
Психолог радить перестати жаліти себе, а почати співпереживати іншим.
"Аби пережити втрату, вдовам треба змиритися з тим, що сталося. Чоловіка вже не повернете. Відкиньте почуття злості на весь світ, навчіться контролювати своє горе".
За словами Людмили Герасимчук, треба почати жити для себе.
"Постарайтеся почати нове життя. Порожнечу, яка утворилася в житті, не допоможуть закрити ні діти, ні друзі. Плачте, коли хочеться. Сльози – це найкращі ліки від стресу. Головне - не втікайте в себе. Відганяйте почуття провини й дорікання: "Ти помер, а я живу", "Не все зробили, аби тебе врятувати". Багатьом допомагає похід до церкви і розмова зі священиком. Комусь піде на користь зміна місця проживання і понаднормова робота".
Просить жінок не підсідати на антидепресанти і алкоголь. Позбутися набутої у такому стресі звички нереально.
"У соцмережах є форуми і групи вдів. Там жінки допомагають одна одній встати на ноги після втрати. Літні вдови важче переносять втрату чоловіка, ніж молоді. Знайти пару і створити сім'ю вдруге їм набагато складніше".
Комусь стає легше через рік, коли біль притуплюється. Іншим, щоб пережити втрату, треба зо 5 років.
"Не варто зациклюватися на минулому, - говорить психолог. - Ви повинні жити далі заради себе. Не бійтеся пускати у своє серце нове кохання. Це допоможе подолати самотність", - запевнила психолог.
Коментарі
6