Четвер, 5 лютого, 18.30
38-річний Дмитро Кліменко з обстріляного міста Попасна на Луганщині ступає на перон Вінницького залізничного вокзалу. Шкутильгає через осколкове поранення ніг. На руках тримає сина 2-річного Миколу. Поруч теща і дружина Маргарита ще з трьома дітьми.
– Сиділи на сумках два тижні. Про евакуацію не чули. Опинилися в блокаді без світла. Коли обстріляли відділок міліції за 500 метрів, вирішили тікати. Тільки куди, не знали, – розповідає російською Дмитро. – Якраз подруга Рити подзвонила. Вона вже півроку, як виїхала до Полтави. З інтернету продиктувала номер телефону сина мера Попасної. Він займається евакуацією людей. Допоміг вирватися. Через день дізналися, що біля нас розбомбили магазин "Гурман". Ми там по картках купляли харчі.
Родину вивезли автобусом до Лисичанська. Дали безкоштовні квитки на потяг до Києва, потім – у Вінницю.
– П'ять днів у дорозі. Діти вимучились. На ніч поселять нас на вокзалі в кімнаті матері й дитини. У Колі дуже сильна алергія. Як тільки перехвилюється, шкіра червоніє і лущиться, – говорить російською Маргарита, 32 роки. – Діти стали дуже нервові. Найстрашніше бачити, як вони падають на підлогу і руки закладають за голову, коли помітять спалах чи чують свист снарядів.
Зараз родина оформляє закордонні паспорти. За три тижні планують виїхати до Молдови. Там живуть батьки Дмитра. Коли війна закінчиться, збираються повернутися. Всі сусіди в Попасній виїхали або загинули. Обстрілюють місто щодня.
А в цей час:
Львів'янин 18-річний Назар Бойко кладе в кишеню газовий балончик, ліхтарик, документи, фотоапарат. Вдягає теплий светр, шкарпетки, закутується шарфом. Вчора записався на нічне патрулювання міста. Його міліціонери разом із добровольцями позмінно проводять з 20 січня.
– В армію мене ще не призивають, а корисним хочу бути. Тим більше, я – спортсмен, – каже Назар. – У Львові якісь незрозумілі компанії ходять уночі. Багато крадіжок, пограбувань.
У центрі міста зустрічається зі ще одним активістом. Їх забирає патрульна міліцейська машина. Всю ніч їздитимуть на виклики – сімейну сварку, бійку підлітків, у притон наркозалежних, нічні клуби. Вранці Назара правоохоронці підвезуть під будинок.
– Не дуже вірили, що нам хату відбудують. Ніби все зробили, але вода з криниці мазутом віддає навіть після фільтру, – 44-річна Людмила Рубанська з райцентру Городище Черкаської області готує вечерю на новій кухні.
22 серпня торік через аварію на місцевій залізниці витекло та спалахнуло 11 цистерн мазуту. Від вогню згорів будинок Рубанських і три сусідські. Людям пообіцяли до морозів поселити в нове житло.
– У нас ще більш-менш вода, а в сусідів іржава тече. Повезли на аналізи, чи можна її пити, – каже Сергій Рубанський, 50 років. – Повірили тим обіцянкам залізничників, коли будівельники приїхали. Але доводилося біля них стояти постійно. То двері забудуть, то вікно, то рами не тих розмірів. От зробили вхід у веранду затісний. Дорогу дуже розбили – машиною тепер проїхати не можна.
– Але ми раді, що зимуємо у своїй хаті, а не по чужих кутках, – додає Людмила.
Пам'ятник радянському лідеру Йосипові Сталіну, колишньому президенту США Франкліну Рузвельту та екс-прем'єру Великобританії Вінстону Черчиллю відкрили 5 лютого в Лівадії, що в окупованому Криму. Приурочили до 75-річчя Ялтинської конференції.
Вісім днів пролежав під уламками будівлі Донецького аеропорту боєць Олександр Литвиненко. Його знайшли 5 лютого. Мають прооперувати у столичному госпіталі. Чоловік – із Дніпропетровська, незабаром у нього має народитися третя дитина.
Схованку сепаратистів виявили в селищі Биківня на околиці столиці. Там були гранатомети РПГ-18, гранати, димові шашки, цинки з набоями різного калібру, саморобні вибухові пристрої із цвяхами й різаним дротом. З антиукраїнської агітаційної продукції – останній наклад газети "Новороссия", прапори Росії та неіснуючої "Київської народної республіки".
Священну книгу мусульман – Коран – уперше переклали українською. Видання презентують у березні.
23 кілограми бурштину вилучили митники в 29-річного жителя столичної області в аеропорту "Київ". Чоловік реєструвався на рейс до польського міста Катовіце. Багаж не задекларував. Кіло бурштину оцінюють у понад 25 тис. грн.
90 дітей з України віком від 10 до 15 років прийме на оздоровлення Чехія. Уже виїхали три десятки. Це діти з Донбасу й сироти. Їх запросив тамтешній міністр закордонних справ Любомир Заоралек
2500 людей постраждали під час подій на Майдані 2013–2014-го, кажуть у генпрокураТУРІ. 104 з них загинули. 134 – незаконно арештували за участь в акціях
"Якщо конфлікт продовжить наростати, я готовий оголосити воєнний стан по всій країні. І парламент його підтримає. Мир на Донбасі залежить лише від Росії"
Петро Порошенко, президент України
"Путін і його оточення перебувають у дуже складному становищі. Вони потрапили в яму, що рили для інших. І змушені або відступати, або нагнітати ситуацію далі.
Ось це й найсумніше, і найнебезпечніше. Будь-яка спроба політичного вирішення проблеми є малоймовірною. Принаймні на тих умовах, що здаються прийнятними сьогодні Кремлю"
Юрій Федоров, російський експерт із закордонної політики
Західна Україна може замінити Донбас
Антрацитове вугілля з Донбасу можна замінити африканським, австралійським, або тим, що добувають наші шахтарі на заході країни. Для цього треба реконструювати теплові електростанції. Такий сценарій дозволив би неприбутковим копальням Волині чи Львівщини наростити обсяги і навіть вийти в плюс.
Вадим ГЛАМАЗДІН, заступник гендиректора Центру дослідження енергетики
Озброюватися треба нелегально
США та інші країни обговорюють можливість надання Україні зброї. Але найближчим часом чекати нічого не варто. Зараз ми залежимо від запасів із радянської доби, власних обмежених потужностей та імпорту з Польщі. Придбати зброю за кордоном складно. Слід зробити так, як колись Ізраїль і Хорватія, – купувати нелегально. Крім того, настав час кланятися Китаю. Половину необхідного можна знайти в них.
В'ячеслав АРТЕМЕНКО, експерт з озброєння
Долю України вирішили фрау, мосьє і росіянин
Жодна політсила в Україні не стривожилася з приводу того, що долю країни за них взялися вирішувати німкеня, француз і росіянин. Хоча б для вигляду сіли за стіл перемовин учотирьох. Так ні ж, для відводу очей прилетіли фрау Меркель і мосьє Олланд до Києва, а головне рішення приймали над Москвою-рікою. Тепер утрьох вмовлятимуть Порошенка на федералізацію України. На заморожування конфлікту.
Олександр ГОРОБЕЦЬ, журналіст
Що робили в міліції, судах і прокуратурі
Розслідування крадіжки 170 тис. грн із банківського рахунку військовослужбовця 36-річного Романа Огурківського взяла під контроль прокуратура Андрушівського району Житомирщини. 13 травня торік від вибуху снаряду в нього обгоріло 85% тіла. Від 7 жовтня перебуває на лікуванні та реабілітації в американському госпіталі. Гроші збирала його дружина Ольга. Шахраї заблокували прив'язаний до картки номер мобільного і забрали їх.
– Я ці гроші навіть для дітей не знімала, – каже Ольга. – Мазі, які треба чоловікові, дуже дорогі. Шкіра дубова. Ще потрібно купити спеціальний костюм для обпечених.
Склад із 9,5 тис. контрабандних чайників, пилососів і пральних машин виявили працівники УБОЗу Київщини в місті Кагарлик. Вартість арештованої побутової техніки – 20 млн грн. Документів на неї не було, виробництво закордонне. З'ясували, що обласні митники прокручували схему спільно з кількома фірмами. Їм загрожує до 12 років ув'язнення.
6 лютого одеська міліція тричі за добу отримала повідомлення про вибухівку. Спершу рвонуло під ранок біля відділення Приватбанку на проспекті Маршала Жукова. Там вибуховий пристрій на 200 г тротилу заховали під газовою трубою вздовж стіни будівлі. Розтрощило фасад, вікна та вивіску. У житлових квартирах вилетіло скло до третього поверху. Люди не постраждали. О 8.00 ранку перехожий подзвонив і розповів про підозрілу картонну коробку біля дверей цього ж банку на вул. Дніпропетровська дорога. Там вибухівку знешкодили. Близько 18.00 виявили пристрій на залізничних коліях у районі Пересипу. Теракту запобігли.
Читачі висловлюються про матеріали, які їм запам'яталися у попередньому номері "Країни"
Торік на День закоханих чоловік подарував путівку до Парижа. Літали на три дні. Цього року я мала купити кудись путівку. Відкладала гроші з літа. Дуже хотіла на Гоа або в Таїланд. Через курс долара зібрала тільки половину суми. Поїдемо з чоловіком у Карпати.
Ольга, 32 роки, Умань на Черкащині
10 років не пускаю священика в хату. Якось попросила посвятити кімнати, запропонувала 30 гривень. Сказав, замало. Нагадав, що в нього п'ятеро дітей. А на поминках у сусідки він згріб у сумку тарілку з м'ясною нарізкою й копченостями.
Надія, 70 років
Двоюрідний брат із Донецька казав, що не виїжджає з міста, бо вважає себе українцем. І не хоче відмовлятися від власного майна. Тиждень тому побачив у ролику на YouTube, як він у формі ДНР позує з автоматом.
Антон, 29 років
Кіт напісяв у туфлі за 4 тисячі гривень. Хімчистка не допомогла. Подарував їх бездомному.
Володимир, 27 років
Папуги щоразу починали голосно кричати, коли ми з чоловіком кохалися. Довелося виносити клітку на кухню й накривати простирадлом.
Марина, 27 років, Черкаси
На підприємстві, де працює чоловік, повістки у військкомат приносять на роботу. З початком мобілізації на лікарняний, у відпустки пішли майже половина працівників.
Оксана, Львів
Коментарі